Eukalyptus je velmi zajímavá a ceněná rostlina, kterou si můžete lehce sami vypěstovat v pohodlí vašeho domova. Protože je velmi aromatická, zbaví vás problémů s dýchacími cestami, a ještě krásně ozdobí váš byt v podobě dekoračních věnců či zajímavých ikeban. Tahle rostlinka by ve vašem domově rozhodně neměla chybět.
Eukalyptus je učiněný zázrak přírody
Eukalyptus je aromatická rostlina, která provoní celý váš domov vůní máty a peprmintu. Nebudete tak muset používat žádné chemické osvěžovače vzduchu. Raději vsaďte na sílu přírody a dýchejte vzduch provoněný eukalyptem. Za tuto rostlinu vám poděkují i vaše průdušky, protože na ně má velmi pozitivní vliv – a v neposlední řadě si z něj můžete vyrobit okrasný věnec na dveře nebo krásnou ikebanu na váš jídelní stůl.
Druhy eukalyptu
Tak jak i jiné rostliny, i eukalyptus má řadu druhů, nyní jich známe přes 700, a někdy bývá složité se v nich vyznat. Eukalypty totiž nejsou pouze rostliny, které si vypěstujete doma na okně, ale jsou to i keře a mnohdy i stromy. Ty nejvyšší mohou dosahovat až výšky 60 metrů. Proto si při jeho koupi musíte hlavně řádně nastudovat, jakou rostlinku si to vlastně kupujete, abyste pak nebyli příliš překvapení.
Nejznámější druhy eukalyptu:
- Blahovičník Gunův (lat. Eucalyptus gunnii)
- Eucalyptus Rainbow, neboli Blahovičník oloupaný (lat. Eucalyptus deglupta)
Pěstování eukalyptu doma
Pěstování eukalyptusu v domácích podmínkách není nikterak složité a nepotřebujete k tomu mít ani letité pěstitelské zkušenosti. Pár základních požadavků, které eukalyptus ke správnému růstu potřebuje, byste však znát měli. Hlavní věc, kterou potřebuje, je dostatek denního světla. Čím větší okno, tím se rostlince bude více dařit. Jen si dejte pozor, aby na ni nedopadaly přímé paprsky slunce. Ty by mohly rostlinu spálit a nenávratně poškodit.
Má rád chladnější ovzduší, ale mráz by nepřežil
Eukalyptus, který je určen pro pěstování v domácnostech, má rád chladnější teploty. Proto ho raději umístěte do prostoru, kde se netopí, i když se dokáže přizpůsobit vytápěným pokojům. Pomaleji v nich však roste. Nezapomeňte na to, že to není mrazuvzdorná rostlina, a proto by teplota v místnosti neměla klesnout pod 8 stupňů. To platí i v momentě, kdy ho v jarních měsících dáte slunit ven. Potřebuje pravidelnou zálivku, kterou v zimních měsících můžete omezovat.
Přesazování eukalyptusu
Eukalyptus byste měli pěstovat v polopropustné zemině. Substrát by měl obsahovat i písek. Pokud potřebujete rostlinu přesadit, nikdy to nedělejte před zimou, ale raději vyčkejte do jara. V zimě rostlina odpočívá, a kdybyste ji přesadili, měla by tendenci růst. To by ji zbytečně vysilovalo. Stačí ji přesazovat zhruba po dvou letech a nezapomeňte na to, že opět musí přijít do polopropustné zeminy, nejlépe do písčitohlinité.
Eukalyptus a jeho účinky na zdraví
Tato skvělá rostlina vám pomůže v celé řadě onemocnění a ve vašem životě by si měla získat nezastupitelné místo.
- Příznivě podporuje všechny dýchací orgány. Uvidíte, že když ji budete doma pěstovat, budete méně náchylní na onemocnění dýchacích cest.
- Celkově posiluje imunitní systém.
- Vyrábí se z ní i léčivé masti, které chrání vaši pokožku.
- Dokáže mírnit stres a úzkost.
- Její vnitřní užívání blahodárně působí na hladinu cukru v krvi.
- Je skvělý bojovník proti bakteriálním infekcím a zlepšuje záněty.
Vyrobte si dekorace do bytu
Eukalyptus není pouze úžasnou rostlinou, která výrazně pomáhá vašemu zdraví, ale protože je velmi krásně zeleně zbarvená a má drobné lístky, hodí se na výrobu mnoha dekorací. Nejčastěji se používá spolu s dalšími přírodními materiály na výrobu okrasných věnců, které můžete věšet na dveře, ale i na stěnu či do oken, nebo z ní připravte ikebanu na jídelní stůl. Listy eukalyptu dlouho vydrží krásně čerstvé, a ještě tato dekorace krásně voní.
Vsaďte na sílu přírody a začněte pěstovat ve svém domově tuhle překrásnou rostlinku. Uvidíte, kolik radosti a pozitivních věcí vám přinese.
Tipy na další pokojové rostliny