Pojem elektrosmog označuje v podstatě všechna člověkem vytvořena elektromagnetická pole a vlny. Ty pak ovlivňují okolní prostředí. Najít je můžeme všude tam, kde jsou využívána elektrická zařízení, elektrická energie či jsou využívány elektromagnetické vlny k přenosu informací.
Zdroj: srovnejto.cz
Co je elektrosmog?
Elektromagnetické záření rozdělujeme na ionizující a neonizující. Zatímco o tom ionizujícím víme, že ve větším množství člověku škodí (například rentgen), u druhého typu záření nelze jednoznačně určit, zda může poškodit naše zdraví.
Elektrosmog vzniká téměř v každé domácnosti, je vyzařován mobily, počítači, různými vysílači a najdeme ho i v blízkosti elektrického vedení. Vzhledem k tomu, že mnohdy vlastníme nepřeberné množství různých spotřebičů, které také zvyšují množství elektrosmogu. Řada domácností je přímo zahlcena elektromagnetickým zářením. Jestliže vás zajímá, jak je na tom váš byt či dům, můžete si nechat změřit hodnoty elektrosmogu v jednotlivých částech domu.
Vliv na zdraví
Elektromagnetické záření vyzařuje i slunce, proto je zajímavou otázkou, zda nám opravdu může ublížit? Problémem je, že se elektromagnetické pole zahušťuje kvůli tomu, kolik spotřebičů a vysílačů používáme. Na druhou stranu jsou však vyvíjeni vyspělé technologie, které se snaží záření snižovat.
Bohužel nelze jednoznačně určit, zda má elektrosmog negativní účinky na naše tělo. Někteří se domnívají, že nikoliv, zatímco jiní ho spojují s psychickými i fyzickými problémy. V České republice jsou expoziční limity, které jsou poměrně vysoké, a tak je většina domácností ani nepřekročí.
- Závěry výzkumů se liší, některé z nich však naznačují, že elektrosmog může způsobovat zdravotní problémy.
- Jedná se hlavně o nespavost, bolesti hlavy, alergie či zvýšené riziko vzniku rakoviny.
- Všechny tyto obtíže však mohou být způsobovány i jinými faktory v našem životě, proto nelze jednoznačně určit, zda opravdu může za nemocemi stát elektromagnetické záření.
Jak se elektrosmogu vyhnout?
Vzhledem k tomu, v jaké žijeme době, elektrosmogu se nelze zcela vyhnout. Vyskytuje se totiž všude. Můžete však jeho působení omezit. Nejdůležitější je distancovat se od vysílačů a omezit čas, po který jste záření vystaveni. V praxi to tedy znamená například omezit užívání mobilu. To platí i pro další elektroniku. Snažte se držet se co nejdál. Alespoň v ložnici byste neměli mít televizi, počítač a podobně. Vyhýbejte se spotřebičům, pokud jsou zrovna aktivní. Jakmile je nepoužíváte, hodí se je zcela vypnout.
Elektrosmog nepochybně zahlcuje naše domovy více, kvůli častějšímu využívání různých spotřebičů a vysílačů. Lze se mu tak jen stěží vyhnout, ovšem díky poměrně snadným opatřením můžete omezit jeho účinky. Jestliže tedy máte pocit, že na vás elektrosmog působí negativně, snažte se vyhýbat elektronice.