Připravte si doma lahodné moravské koláče, pro které se vžilo označení dvojctihodné, protože v sobě skrývají hned dvě různé náplně. Jaké dvě náplně zkombinujete?
Chutná kůrka, náplň, kterou ucítíte již při prvním zakousnutí a kombinace chutí, které si zamilujete. Tento gastronomický zážitek si můžete užít, když se zakousnete do dvojctihodného koláče. Abyste si ho mohli doma upéct i vy, přinášíme vám nejenom základní recept, ale také řadu tipů, jenž vám při jejich pečení přijdou vhod.
Recept na dvojctihodné koláče
Moravské dvojctihodné koláče se nejčastěji připravují s tvarohem a povidly, případně marmeládou, a na povrchu samozřejmě nesmí chybět drobenka.
Ingredience
Postup přípravy
- Začněte tím, že si necháte vzejít kvásek. Do mléka přidejte lžíci cukru a následně přidejte rozdrobené droždí. Nechte vykynout přibližně 10 až 15 minut.
- Zatímco se bude připravovat kvásek, připravte si mísu a nasypte do ní odměřené množství mouky, cukr, citrónovou kůru, špetku soli a muškátového oříšku a promíchejte.
- Máslo vložte do rendlíčku a nechte na plotýnce rozpustit. Poté ho sundejte z plotny, položte na prkýnko a počkejte, dokud se nezchladí.
- Mezitím hotový kvásek přidejte do mísy s moukou a dalšími ingrediencemi a důkladně promíchejte.
- Přidejte žloutky, opět promíchejte, a nakonec nezapomeňte přidat i zchlazené rozpuštěné máslo.
- Nyní buďte velmi pečliví a vypracujte těsto, které se nelepí. Můžete k tomu využít kuchyňského robota a usnadnit si práci. Jakmile budete mít hotovo, těsto v míse posypte moukou, přehoďte přes ni utěrku a položte na teplé místo.
- Nastavte si na časomíře 30 minut.
- Po uplynutí této doby těsto zkontrolujte, lehce promíchejte a nechte kynout další půlhodinu.
- Nakynuté těsto si položte na vál a rozdělte na dvacet stejně velkých kousků. Do každého koláčku vložte vnitřní náplň – ta bývá zpravidla tvarohová.
- Jakmile budete mít všech 20 koláčků naplněných, rozložte je na dva plechy vyložené pečícím papírem a dopřejte jim 15 minut na to, aby vykynuly.
- Až budou koláčky vykynuté, naplňte je druhou náplní – tou vrchní. Tradičně se k tomu používají povidla, ale samozřejmě můžete zvolit i marmeládu, džem nebo i čerstvé ovoce.
- Po naplnění namažte okraje koláčků vajíčkem a zasypte je drobenkou.
- Koláčky pečte v troubě na 195 °C po dobu 15 minut.
- Hotové moravské koláčky poznáte podle toho, že mají hezkou zlatavou barvu.
Jak připravit drobenku?
K vytvoření drobenky vám postačí:
- máslo
- cukr krupice
- polohrubá mouka
Vždy se držte poměru 1 díl másla, 1 díl cukru a 2 díly polohrubé mouky. Recept na drobenku z hrubé či polohrubé mouky naleznete zde.
Tip: Připravte si také drobenkový koláč s ovocem
Nápln do dvojctihodných koláčů
Pokud toužíte po klasických dvojctihodných koláčcích, připravte si tvarohovou a povidlovou náplň.
Zatímco někteří si práci usnadňují tím, že koláčky plní pouze samotným tvarohem, můžete využít dobu kynutí k tomu, že si připravíte trochu propracovanější variantu tvarohové náplně. K té vám postačí:
- tučný tvaroh
- moučkový cukr
- rozinky
Balení tvarohu smíchejte s cukrem podle chuti a přidejte hrst rozinek.
Tipy na nejlepší dvojctihodný koláč
Aby se vám dvojctihodné moravské koláče vždy povedli, sepsali jsem pro vás pár tipů a triků, kterých je dobré se při jejich pečení držet.
- Nevíte si rady s naplněním koláčků dvěma náplněmi? Celý trik spočívá v tom, že tvarohovou náplň nanášíte do koláče s pomocí cukrářského sáčku.
- Aby vám vzešel kvásek, vždy používejte pouze čerstvé droždí.
- Zajímavou chuť koláčkům propůjčí drobenka z vanilkového cukru.
- Máte-li příliš hutná povidla a chcete-li koláčky trochu ovonět, kápněte do nich lžíci rumu. Skvěle chutnají také povidla smíchaná se skořicí.
- Před pečením nezapomeňte každý koláček důkladně potřít vajíčkem. Díky tomu totiž získají onen typický lesk.
- Jestliže rádi zkoušíte netradiční recepty, můžete tvarohovou náplň nahradit citrónovou.
Zdroj: chocolatewithgrace.com, food.com