Přemýšlíte, kam vyrazit na dovolenou a nechcete vyrážet za hranice naší země? Zvlášť v dnešní pandemické situaci je vhodné vyrazit na dovolenou v Česku, díky čemuž můžete poznat skutečnou krásu naší země. Mezi nejkrásnější oblast patří bezesporu také Adršpach, které vás ohromí svou krásou i nespoutanou přírodou.
Adršpašsko-teplické skály leží v samotném Broumovském výběžku, který vám může odhalit nádherné a nespoutané místo, kde stále vládne nádherná příroda. V tomto místě můžete trávit aktivní dovolenou v každém věku. Ačkoliv se jedná o skalní město, je to skvělý turistický cíl pro rodiny s dětmi, se zvířaty nebo například také pro seniory. Trasa totiž není tak náročná, jak se může na první pohled zdát.
Největší skalní město střední Evropy
Adršpach je nejdivočejším a největším skalním městem, které můžete ve střední Evropě navštívit. Své obdivovatele má již od 18. století. V tomto období totiž okolí skal zachvátil obrovský požár, který zničil veškerou zeleň i stromy v okolí. Díky tomu vynikla dominanta pískovcových skal, která se stala jasným cílem všech vandrovníků i horolezců toužících po výstupu na vrchol.
Z doby 18. století také pochází mnoho pojmenování různých skalních útvarů, jména se používají dodnes. Většinu z nich pojmenovali právě horolezci, kteří jako první vystoupali na skálu. Při procházce skalami tak můžete narazit na velmi známé skály — Sloní náměstí, Homole cukru nebo Milenci.
Některá místa jsou hůře dostupná
Ačkoliv je většina trasy mezi skalami dobře dostupná, některé části jsou dokonce i bezbariérové, tak jiné jsou o něco obtížnější. Pokud chcete na druhém konci okruhu vystoupat k výše položenému jezírku, budete muset vylézt kus po žebříku zabudovanému do skal. Odměnou vám však bude krásná plavba pramicí i nádherný adršpašský vodopád.
Pokud se ale nedostanete přes žebřík či jiné náročnější překážky terénu, můžete obdivovat také menší jezírko, co se nachází hned u vstupu do areálu skal.
- Jedná se o bývalou pískovnu, kde je nádherná azurová voda.
- Tato část je často využívaná při natáčení pohádek nebo filmů.
- Prohlídka celého skalního města je dlouhá asi čtyři kilometry, budete na ni potřebovat minimálně dvě hodiny času.
Bývalý hrad Adršpach
Málokdo ví, že mezi Adršpašskými skalami se nachází také zajímavá zřícenina hradu Adršpach. Ta se nachází na kraji skalního města, severně od vstupu do areálu. Po hradu sice nezůstalo mnoho prvků, najdete mezi skalami například část hradby, zdiva nebo pozůstatky studny či příkopu.
Spojte trasu s teplickými skalami
Pokud vám nevadí náročnější terén a adršpašské skály vás uchvátily, pak se určitě vydejte také do části teplických skal. Do teplického skalního města se dostanete jednoduše Vlčí roklí. Druhé skalní město vám nabídne mnoho okruhů, které jsou však o něco náročnější na fyzickou kondici. Teplické skalní město navíc není tolik známé, a tak budete mít mnohem více soukromí a klidu při procházce.
Nejoblíbenější místo Adršpachu
Pokud budete zjišťovat, které místo si z Adršpašských skal fotí lidé nejvíce, pak to bude jistě gotická brána zakomponovaná do samotných skal. Tu nechal postavit v roce 1839 Ludvík Karel Nádherný. Spolu s touto bránou byla vybudovaná také turistická cesta plná chodníků, menších mostů, lávek a schodišť.
Jelikož je tato gotická brána nejoblíbenějším turistickým cílem, očekávejte zde velký nápor turistů. Málokdy se totiž povede vyfotit si toto nádherné místo bez lidí, kteří bránou právě procházejí. Skalní město je ale otevřené po celý rok, a tak se vám to může podařit například mimo hlavní turistickou sezonu.
Vodopád je velkým lákadlem
Velký vodopád je dalším z cílů, za nímž turisté do skal vyrážejí. Skalní soutěska, kde se vodopád nachází, je vysoká 16 metrů. Samotný průtok vodopádu musí být regulován, jelikož se přímo nad ním nachází jezírko. Po výkřiku „Krakonoši, dej nám vodu!” se však dle pověry stavidlo otevře a vodopád začne padat dolů. V zimním období se vodopád změní na nádhernou hru ledu, která vás nadchne možná ještě více.
Můžete zahlédnout i sokoly
Do správného skalního města patří také velcí draví ptáci. Není tomu jinak ani v Adršpachu. Historií je podložený výskyt sokola stěhovavého, v padesátých letech bylo na Broumovsku uhnízděných až sedm párů, poté však tito ptáci úplně z Adršpach zmizeli. Vrátili se až s rokem 2000, kdy se zde konečně znovu uhnízdil první pár.
Největší skála Adršpachu
V Adršpašských skalách najdete mnoho zajímavých skalních útvarů, které vám při použití fantazie mohou připomínat různé postavy nebo předměty. Nejvyšší a nejznámější skálou je však ta s názvem Milenci. Tyčí do výšky 110 metrů – a vůbec poprvé na skálu vystoupili němečtí lezci 18. června 1923.