BydleníJak vybrat do domácnostiJak vybrat zařízení

Domácí zmrzlinovač na zmrzlinu. Jak funguje a jak ho vybrat?

Zmrzlinovač na výrobu zmrzliny je skvělým zařízením, které vám umožní komfortně si připravit zmrzlinu doma. Nemusíte se tak již spoléhat na nanuky v mrazáku či stánek se zmrzlinou. Vsaďte na zmrzlinovač.

Domácí výrobník zmrzliny

Především za hezkého počasí je zmrzlina tou nejlepší pochoutkou, jež zpříjemní den. Abyste mohli vždy uspokojit mlsnou, pořiďte si domácí výrobník zmrzliny. Výroba zmrzliny, klasické nebo točené, není vůbec složitým procesem. Pro ještě lepší výsledek se však vyplatí pořídit zmrzlinovač. Ten vám totiž celou práci usnadní. Na co se zaměřit při výběru, pokud si chcete takového pomocníka pořídit domů?

Zmrzlinovač
Zdroj foto: vm2002 / Shutterstock.com

Jak vybrat zmrzlinovač?

Bohužel na trhu není nabízeno velké množství těchto přístrojů. Výběr zařízení není nijak složitý, vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně jednoduché zařízení, nemusíte se bát, že byste byli zahlceni neznámými technickými parametry. I přesto byste však měli vědět, co můžete očekávat, a proto se na důležité parametry podíváme.

Mezi nejdůležitější parametry, které byste si měli promyslet, patří:

  • typ přístroje,
  • ovládací prvky,
  • příkon,
  • funkce a programy,
  • objem mísy.

Jak zmrzlinovač funguje?

Možná se ptáte, jak funguje zmrzlinovač, že dokáže i v domácích podmínkách vykouzlit tak skvělou zmrzlinu. Pokud jste již zkoušeli domácí zmrzlinu bez tohoto pomocníka, víte, že potíž většinou spočívá v tom, že směs nedostatečně často promícháte. Tím pak vzniká tuhý kus ledu s velkými krystalky namísto krémově hladké zmrzliny.

Většina zmrzlinovačů je již v dnešní době elektrických, díky tomu se postarají o míchání zmrzliny samostatně. Navíc poznají, kdy je zmrzlina dostatečně tuhá a připravená ke konzumaci. Vám tak odpadnou základní starosti, jediné, co bude třeba, je vyrobit si vlastní směs na zmrzlinu dle chuti.

Domácí zmrzlinovač
Zdroj foto: John Kasawa / Shutterstock.com

Typy zmrzlinovače

Tento kuchyňský přístroj můžeme v podstatě rozlišit na dva typy – a to na typ s kompresorem a na ten bez kompresoru. Každý přináší jiné výhody a nevýhody.

Zmrzlinovač s kompresorem

Tato varianta, jak je již z názvu patrné, má svůj kompresor. Ten má za úkol chladit nádobu, díky čemuž se o to nebudete muset starat vy. Bohužel nevýhodou může být o něco delší doba přípravy zmrzliny, mnohdy se tento čas prodlouží až na dvojnásobek oproti zmrzlinovači bez kompresoru.

Navíc má vysokou pořizovací cenu a je energeticky velmi náročný. Jedná se tedy spíše o přístroj, který se hodí pro profesionály. Je znatelně robustní a málo skladný, hodí se pro přípravu zmrzliny pro více lidí a jeho provoz je náročný, na domácí provoz se tedy příliš nehodí.

Zmrzlinovač bez kompresoru

Druhou variantou je zmrzlinovač bez kompresoru. Namísto něho má speciální chladicí médium. Díky tomu bude mít směs ideální teplotu. Je však nutné před začátkem výroby nechat nádobu dobře namrazit. Doba, jež je k tomu potřeba, se může značně lišit. Pohybuje se od několika minut až po několik hodin.

Výhodou je, že za poměrně nízkou cenu dostanete skladný produkt. Proces výroby zmrzliny je poměrně rychlý, jednu várku můžete mít hotovou již za půl hodiny. Jedná se tak o skvělý stroj pro rodiny, kde není důležité velké množství zmrzliny.

Výroba zmrzliny
Zdroj foto: Magnago / Shutterstock.com

Další důležité parametry zmrzlinovače

Zmrzlinovač má ještě několik dalších vlastností, na které byste při výběru neměli zapomínat.

Ovládání

To, jak dobře se vám s tímto přístrojem bude pracovat, samozřejmě z velké části zajišťují ovládací prvky. Díky těm totiž nastavíte režim, pohyb zmrzlinovače a další věci. Zpravidla si můžete zvolit mezi dvěma provedeními:

  1. Manuální – skládá se z mechanickým ovládacích prvků. Musíte je nastavit ručně a poté hlídat výrobní proces zmrzlinovače, abyste mohli včas ukončit výrobu zmrzliny.
  2. Automatické – většinou se setkáte s digitálními zařízeními ovládanými ručně. Mají automatické režimy, což znamená, že si spotřebič při výrobě zmrzliny poradí zcela sám, a vy ho tak nemusíte sledovat. Vzhledem k modernějším technologiím je samozřejmě i vyšší cena.

Příkon

Příkon neboli energie potřebná pro funkci tohoto přístroje, je uváděn ve wattech. Lze říci, že platí jednoduché pravidlo, a to čím vyšší příkon, tím rychleji dokážete připravit zmrzlinu. Zároveň však myslete na to, že výkonnější přístroj bude náročný na spotřebu elektrické energie.

Většinou se zmrzlinovače bez kompresoru pohybují kolem 12 W, ty s kompresorem pak mají příkon o mnoho vyšší, může dosahovat až hodnot 180 W.

Funkce a programy

Tato část přístroje je velmi důležitá pro to, aby se vám s ním dobře pracovalo a vyhovoval vašim požadavkům. Můžete si totiž vybrat jen ty funkce, které opravdu využijete, aby přístroj nebyl příliš složitý.

Vše se samozřejmě odvíjí od pořizovací ceny, ovšem lze najít několik nejčastějších funkcí a doplňků, jimiž nejlepší zmrzlinovače disponují. Patří mezi ně:

  • Časovač – díky němu nastavíte přípravu zmrzliny dle svých představ.
  • Automatické chlazení – jakmile se dokončí proces výroby zmrzliny, mísa zůstane ještě odpovídající čas chlazena, abyste ji ihned nemuseli přesunout do mrazáku a změnit tak její konzistenci.
  • Odměrky – díky tomuto příslušenství snadno odměříte ingredience.
  • Servírovací lžíce – nejedná se o nezbytný prvek, dokáže však velmi ulehčit manipulaci se zmrzlinou.
  • LED indikátory – slouží jako informační diody, které vám řeknou, v jaké fázi výroby se zmrzlinovač nachází.

Zmrzlinovač - Výrobník zmrzliny

Zdroj foto: TinasDreamworld / Shutterstock.com

Objem mísy

Mísa je jednou z nejdůležitějších součástí zmrzlinovače, přeci jen udává, kolik lahodného ochlazení dokážete připravit v jedné várce. Proto byste se na objem mísy měli zaměřit. Většinou se pohybuje od 0,4 litrů až po 2 litry. Pokud chcete zvolit střed, který bude vyhovovat většině uživatelů, volte velikosti kolem 0,8 až 1 litru.

Materiál

To, z čeho je přístroj vyroben, je také podstatné. Většina z nich je vyrobena z plastu, díky tomu je pořizovací cena nižší, stroj se snadno udržuje a má nízkou hmotnost. Ovšem jeho životnost nebude příliš vysoká. Setkat se tedy můžete i s jinými materiály, například s mísou z nerezové oceli. U té je nutné počítat s vyšší cenou, ovšem zaručí větší bytelnost.

Pro domácí podmínky si pravděpodobně vystačíte s plastovým tělem, je však důležité, aby šlehací metličky byly vyrobeny z kovu. Ty plastové by se totiž velmi brzy zničily.

Cena zmrzlinovače

Tento spotřebič je poměrně dostupným domácím pomocníkem. Ty nejmenší můžete pořídit již od 500 korun. Ovšem pokud sháníte opravdu kvalitní stroj pro mnoho lidí či přímo profi zmrzlinovač, můžete se dostat k ceně až 20 000 Kč. Záleží tedy jen na vás, kolik chcete investovat a co od stroje očekáváte. Vybrat si můžete z mnoha značek, ať už tedy zvolíte zmrzlinovač Bosch, Klarstein či jinou značku s dobrými parametry, nikdy neuděláte chybu.

Zdroj foto: Alexander Khardin / Shutterstock.com

Do 1 000 korun

V této cenové kategorii pořídit ty nejzákladnější stroje, jež vám pomohou s občasnou přípravou zmrzliny. Příkon bývá většinou nízký, kolem 12 W, navíc se nesetkáte ani s kompresorem. Jedná se o ty nejjednodušší produkty.

Do 2 000 korun

Pokud investujete o něco více, získáte pomocníka, který se dá již řadit do těch o něco lepších. Většinou mají dostačující objem mísy, nemívají však kompresor ani vyjímatelnou nádobu. Příkon se bude pohybovat zhruba na stejných hodnotách jako u levnější kategorie, a to 12-15 W.

Do 5 000 korun

Jestliže se rozhodnete sáhnout hlouběji do kapsy, vybírat budete moct ze strojů s kompresorem, poměrně objemnou mísou a vyšším příkonem až 150 W. Tyto stroje se hodí pro početnější rodiny a náročné uživatele.

Nad 5 000 korun

V této cenové kategorii naleznete již opravdu propracované produkty, většinou dosahují té nejvyšší kvality. Nejedná se však o stroje, které byste museli mít doma. Jedná se spíše o profesionální zmrzlinovače, cena se dokonce může vyšplhat i přes sto tisíc korun.

Zdroj foto: stockcreations / Shutterstock.com

U zmrzlinovačů bohužel vyšší cena nutně neznamená vyšší kvalitu. Proto si důkladně prohlížejte technické parametry a přizpůsobte se tomu, co od stroje očekáváte. Nevyplatí se pořizovat předimenzovaný přístroj, když byste ho nevyužili. Pokud si nejste jisti, zda tento kuchyňský spotřebič využijete, začněte koupí toho nejlevnějšího. Díky tomu budete vědět, jak postupovat dál.

Kde koupit zmrzlinovač?

Dnes už lze sehnat kvalitní zmrzlinovač i v klasických obchodech. Kde jednoduše seženete výrobník zmrzliny?

  • Zmrzlinovače Lidl – Chcete-li zmrzlinovač v přiměřené ceně a kvalitě, můžete zvolit zmrzlinovač Silvercrest pro výrobu zmrzliny
  • Zmrzlinovač Tescoma – Na výběr máte elektrický zmrzlinovač, případně klasický ruční.
  • Zmrzlinovač Klarstein – Tyto se vyplatí zejména tehdy, chcete-li profesionálnější zmrzlinovače nad 5000 Kč

Zdroj: tasteofhome.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)