Všechno, co je domácí, je nejlepší, a to bez debat. V obchodech se navíc velmi často můžeme setkat s pečivem z polotovarů – a zdánlivě čerstvý chléb se tak pouze tváří, protože byl jen rozmražený. Pečivo ale máme rádi všichni, navíc přibývá lidí, kteří si chtějí pochutnat třeba na bezlepkovém pečivu. Domácí pekárna umožňuje upéct si doma jakýkoliv chléb snadno a poměrně rychle. A hlavně bez práce. Jak pekárnu vybírat?
Ani velká, ani malá
Domácí pekárna by měla mít jedno místo na kuchyňské lince, protože je poměrně těžká a může vážit klidně 5–8 kilogramů, moc manipulovat s ní nepůjde. Velikostně sice domácí pekárny nejsou žádní obři, i přesto je lepší najít ji jedno vhodné místo. Kromě místa na samotnou pekárnu připočítejte i výšku, víko pekárny by se totiž mělo dát bez problémů otevírat.
To, jak bude pekárna veliká, by se mělo odrazit v tom, kolik chleba v ní budete běžně péct. Menší pekárny jsou vhodné pro pečení menších bochníků pro jednu až dvě osoby, na trhu jsou k dostání ale i větší pekárny, v nichž upečete pečiva pro celou početnou rodinku.
Domácí pekárna se postará o všechno, stačí do ní nasypat suroviny, a:
- těsto si sama uhněte,
- nechá vykynout,
- následně upeče bez nutnosti vašeho zásahu.
Některé pekárny mají i funkci odloženého startu, zapnout ji tak můžete i přes noc – a ráno na snídani si vychutnáte čerstvě voňavý chléb. Pozor ale na levnější pekárny, které bývají poměrně hlučné.
Ty větší pekárny se pak pyšní i dalšími funkcemi, umí udělat i těsto na pizzu, dokonce mohou zavařovat, udělat domácí džem i jogurt nebo připravit výborné a křupavé domácí škvarky. Ve většině případů mají pekárny i speciální programy například pro výrobu bezlepkové chleba. Kromě chleba pak samozřejmě pekárny zvládnou upéct i jiné druhy pečiva, například bagetky.
Kolik je potřeba hnětacích háků?
Důležitým parametrem je počet hnětacích háků. Na trhu jsou dostupné pekárny jednohákové, nebo dvouhákové. A v čem se liší? Jeden hnětací hák mívají obvykle menší pekárny, není však výjimkou, že i větší pekárny mají pouze jeden hák. Dva hnětací háky se hodí v případě, že chcete mít těsto lépe prohnětené, důkladnější a také vzdušnější uhnětení těsta se hodí v případě, že plánujete péct vícezrnné chleby a pečivo se semínky nebo oříšky.
Výběr materiálu
V neposlední řadě je dobré vybrat ten nejlepší materiál domácí pekárny. Na výběr máme z několika materiálů a každý má své výhody i nevýhody. Nejčastěji jsou pekárny teflonové, tyto se velmi dobře čistí, a navíc máte jistotu, že se těsto nebude přilepovat. Teflon ale není příliš odolný a velmi snadno se poškrábe a v tom případě se může začít i loupat.
U nerezových pekáren je velkou výhodou zase naopak dlouhá životnost, těsto se ale snadněji přichytí a problém může být i s vyklopením hotového pečiva.
Poslední možností je keramický povrch, který se pyšní skvělými termoizolačními vlastnosti, podobně jako teflon je ale i keramika velmi náchylná na poškrábání a znehodnocení.
Díky domácí pekárně můžete mít čerstvý chléb každý den.
Další tipy jak vybrat