Plemena psůŽivotní stylZvířata

Dobrman | Co musíte vědět před jeho pořízením?

Dobrman | Co musíte vědět před jeho pořízením?

Dobrman je ryzím sportovcem, skvělým hlídačem a výborným policejním psem, který dokáže budit respekt. Není však všechno takové, jak se na první pohled zdá. V rámci našeho dnešního článku vám ukážeme, jaký je dobrman doopravdy, na co si při jeho chovu dát pozor a jak by měl vypadat jeho trénink.

Původ dobrmana

Na rozdíl od jiných psů není původ dobrmana těžké vystopovat. Byl totiž vyšlechtěn u našich německých sousedů ve městě Apolda někdy okolo roku 1890 coby pracovní a hlídací pes. Své jméno získal po svém šlechtiteli Karlu Friedrichu Louisi Dobermannovi, jenž byl svým povoláním sice výběrčí daní a noční hlídače, ale zároveň byl rovněž vášnivým chovatelem psů.

Doberman
Zdroj foto: Amuzma / Shutterstock.com

Předpokládá se, že k jeho vyšlechtění využil Dobermann hned několik psích plemen. Konkrétně se mělo jednat o:

  • rotvajlera,
  • německého pinče,
  • anglického greyhounda,
  • výmarského ohaře,
  • manchesterského teriéra.

Sám šlechtitel si však o tomto procesu žádné záznamy nevedl a klidně mohlo dojít ke křížení ještě dalších plemen. Cílem však jednoznačně bylo vytvořit nesmírně vytrvalého, silného a pracovitého psa.

Vzhled dobrmana

Dobrman je od pohledu velmi impozantní pes. Právě díky své elegantní a atletické postavě budí u lidí velký respekt. Je také poměrně vysoký a někteří psi mohou dosahovat klidně výšky až téměř 80 cm. Obvykle si pejsci udržují vzpřímený postoj s vytaženým hubeným krkem, čímž působí ještě dominantněji.

Tlama dobrmana je protažená a zakončená relativně velkým černým čenichem. Dříve se dobrmanům kupírovaly uši, aby působili hrozivěji a lépe odradili potencionální útočníky. Od této praktiky se však již opustilo, a i když se to mnoha chovatelům dobrmanů nelíbí, je u nás dokonce zakázána.

Srst dobrmana je lesklá, hladká a poměrně hustá. Momentálně nejoblíbenější barevnou variantou je dobrman hnědý, který na mnoho lidí působí méně hrůzostrašným dojmem než jeho černý protějšek. Barva dobrmana však jeho povahu samozřejmě nikterak neovlivňuje a jedná se čistě o pocitovou záležitost.

Dobrman vs rotvajler

Rotvajler a dobrman jsou si v mnohém podobní. U vzhledu tomu však tak úplně není. Mnoho lidí (laiků) si však tato plemena často plete. Podívejte se na naši tabulku a udělejte si jednou pro vždy jasno, jaký je mezi nimi rozdíl.

Dobrman

  • Průměrná výška: 63-72 cm
  • Váha: Dobrman pes – 40-54 kg
    Dobrman fenka – 32-35 kg
  • Věk dožití: 10-12 let
  • Srst: leská, jemná, hustá
  • Postava: atletická, estetičtější linie, protažený čenich
Pes dobrman
Zdroj foto: Johann Helgason / Shutterstock.com

Rotvajler

  • Průměrná výška: 58-69 cm
  • Váha: Rotvajler pes – 50-60 kg
    Rotvajler fenka – 35-48 kg
  • Věk dožití: 8-11 let
  • Srst: lesklá, hustá
  • Postava: mohutná, svalnatá, širší hlava, kratší čenich
Rotvajler vs Dobrman
Zdroj foto: Jagodka / shutterstock.com

Rotvajler je obvykle mnohem mohutnější než dobrman a budí proto ještě mnohem větší respekt. Dobrman zase bývá o něco vyšší a jeho postava je „vysportovanější“. Spolehlivě se pak od sebe dají odlišit podle tvaru lebky, jelikož rotvajleři mají mnohem kratší čenich. Dobrmani mívají také delší a mírně zatočený ocas.

Barvy dobermana

Barvy se u dobrmana poměrně dost řeší, jelikož některé barvy nejsou FCI oficiálně uznávány. V různých státech dokonce existují výjimky pro to, jaké zbarvení srsti je ještě povoleno a jaké už nikoli. Obecně můžete narazit na tyto barvy:

  • hnědá,
  • černá,
  • bílá (albín),
  • modrá,
  • dobrman isabella (plavá hnědá s pálením).

Celosvětově uznávaná zbarvení dobrmana jsou pouze černá a hnědá s pálením, přičemž obecně platí, že čím tmavší barva je, tím lépe je posuzována. Ostatní zbarvení jsou nestandardní a obecně nejsou FCI uznávána. Jedinou výjimkou je modrý dobrman, kterého je možné brát na výstavy ve Spojených státech, Austrálii nebo na Novém Zélandu.

Bílý dobrman je pak obecně velmi nežádoucí variantou, protože se jedná o jakousi formu genetické poruchy. Tito jedinci mají tendenci k poruchám chování a jejich trénink může být velice obtížný až prakticky nemožný.

Povaha dobrmana

Ačkoli mají dobrmani pověst agresivních psů, obecně se jedná o velmi přívětivá a láskyplná stvoření, jež svého páníčka milují nadevše. Jsou odhodlaní, pracovití, nebojácní a ostražití. Obecně se nepouští do konfliktů, dokud se necítí ohrožen. Vyžaduje také velkou porci fyzické aktivity, jinak se u něj mohou objevit sklony k poruchám chování.

Štěně dobrmana

Pokud si plánujete domů pořídit toto pracovité plemeno, pak vězte, že váha štěněte dobrmana by měla být v 8 týdnech okolo 6 kg. Štěňátko je tedy poměrně velké. Zezačátku je dobré vést psa k tomu, aby si zvykal na všechny členy rodiny a jiná zvířata. Obecně se sice jedná o poměrně přátelského psa, ale správná socializace již od útlého věku je nezbytná. S výcvikem naopak začínejte o něco později.

štěně dobrmana
Zdroj foto: Slavko Zec / Shutterstock.com

Výcvik dobrmana

Díky tomu, že miluje pohyb, je dobrman vhodný i pro náročné sportovní tréninky. Rychle a rád se učí, což z něj postupem času udělalo velmi spolehlivého služebního i asistenčního psa. Obecně je také velice poslušný. Je však nutné přistupovat k němu s respektem a rozhodně dobrmana do ničeho nenutit. Naprosto vyloučené je pak fyzické násilí nebo zvyšování hlasu.

Výcvik tak musí být důsledný a trpělivý. Páníček dobrmana by měl být přirozeným vůdcem, ke kterému bude pes vzhlížet. To však znamená, že toto plemeno rozhodně není vhodné pro všechny a nezkušení chovatelé s ním mohou zažívat nemalé problémy. Špatně vychovaný pes se totiž snadněji dostane do konfliktu s jinými zvířaty a výjimečně i lidmi.

Péče o dobrmana

I když dobrmani nejsou žádní chlupáči, rozhodně se tím nenechejte uchlácholit. Toto plemeno totiž celoročně líná a je nutné mu srst pravidelně kartáčovat. Naprosto klíčový je pak u dobrmana pohyb. Toho totiž zdánlivě nikdy nemá dost a potřebuje neustále sportovat nebo si alespoň hrát. Pokud mu pravidelný a intenzivní pohyb nedopřáváte, mohou se u něj objevit závažné problémy chování.

Díky své krátké srsti dobrman poměrně dobře snáší teplo. Ta mu však naopak příliš nepřidává v zimě, kterou dobrmani výslovně nesnáší. Dobrman proto není vhodný pro chov na zahradě, ale díky své velikosti se nehodí ani do bytu. Naprosto ideálním řešením je pro něj rodinný dům s větší zahradou. Dobrmani potřebují úzký kontakt s rodinou a odloučení nesnesou.

Dobrman a děti

Dobrman je přátelský pes a své rodině je při správné socializaci naprosto oddán. Nenechá si však líbit všechno a při kontaktu s opravdu malými dětmi je vyžadována přítomnost dospělého. Na tahání za ocas nebo údery je velmi citlivý.

Čím krmit dobrmana?

Krmení dobrmana je stejné jako u všech jiných plemen. Je dobré jej krmit suchým krmivem o vysoké kvalitě bez přidaných obilovin. Krmná dávka se obvykle rozděluje do dvou jídel, přičemž její velikost záleží na ročním období, aktivitě psa, jeho věku i celkové hmotnosti. Ačkoli jsou dobrmani vcelku odolní proti obezitě, rozhodně není radno jim dávat příliš velké dávky krmiva.

Jste-li již zkušenější, bránit se nemusíte ani BARFování. Tento způsob krmení je však poměrně nákladný a vyžaduje nejen znalost vašeho psa, ale také všeho, co mu podáváte.

Zdravotní problémy dobrmanů

Dobrmani jsou obecně velice zdravým plemenem, i tak však mohou trpět různými nemocemi, které jsou pro psi typické. Jedním z nich je například dysplazie kyčelního kloubu nebo Wobblerův syndrom. Přes své železné zdraví mají dobrmani jednu velkou slabinu. Tou je dilatační kardiomyopatie, jež je u nich jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Pejska proto vždy pravidelně berte k veterináři a neopomínejte vyšetření srdce.

hnědý dobrman
Zdroj foto: SasaStock / Shutterstock.com

Proč si pořídit dobrmana

  • Je to výborný hlídač
  • Jen málokterý pes je tak sportovně založený
  • Svého páníčka a rodinu nadevše miluje
  • Jeho výcvik je poměrně snadný
  • Obvykle nemá klasický psí zápach

Proč si dobrmana nepořizovat

  • Nehodí se do bytu
  • Je vhodný pouze pro aktivní lidi
  • Může se špatně snášet s jinými psi a zvířaty

Dobrman rozhodně není pro každého

Dobrman je opravdu impozantním psím plemenem. Jeho atletická postava budí respekt, je vynikající na psí sporty i jiné typy aktivit a k tomu všemu naprosto oddaně miluje svého páníčka. Naproti tomu vyžaduje opravdu velkou porci každodenního pohybu, bez které se u něj rychle objeví nežádoucí chování. Je také relativně velký, takže není vhodný do bytu a nesnese mráz, proto jej nelze nechávat venku v boudě. Pokud mu však dokážete dát vše potřebné, stane se nedílnou součástí vaší rodiny.

Čím krmit dobrmana?

Dobrmanovi je nutné dopřávat kvalitní stravu bohatou na maso. Ideální jsou šetrně zpracované granule s příměsí minerálů a vitamínů nebo BARFování.

Je dobrman vhodný do bytu?

Bohužel není. I když potřebuje být blízko své rodině, je přeci jen dost velký a v bytě by mohl působit jako slon v porcelánu. Ideálním pro něj není ani pobyt ve městě, kde obvykle není prostor na to, aby se pustil do sportovních aktivit.

Je dobrman nebezpečný?

Ačkoli dobrman působí jako ostrý (možná až zlý) pes, rozhodně tomu tak není. Při správném výcviku a socializaci není o nic nebezpečnější než kterékoli jiné psí plemeno.

Zdroje: akc.org, dogtime.com, britannica.com, greatpetcare.com


Tipy na další psí plemena

Share this post

About the author