Bydlení

DIY návod: Jak zrenovovat starý regál a vytvořit z něj knihovnu?

Zkratka DIY pochází z angličtiny a doslovně znamená „udělej si sám“. Máte doma starý regál, který vám stojí v garáži a nevíte, co s ním? Nemusíte s ním hned vyrazit na sběrný dvůr a zbavit se ho.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Šikovné ruce totiž zvládnou i starý regál přeměnit třeba na originální knihovnu. Jak na to? Přetvořte jej na oslňující knihovnu jen v několika málo krocích.

Nevyhazujte starý nábytek a ušetřete

Ať už jde o nábytek po babičce, nábytek schovaný léta na půdě nebo o nábytek, který máte doma, ale už na první pohled vypadá, že dosloužil, nemusíte se ho hned zbavovat. I starý nábytek totiž může vypadat zase jako nový, mnohdy může vypadat ještě lépe, než v původní podobě byl.

  • Stačí udělat pár kroků a starý nábytek může zdobit váš interiér, a jistě vám ho každý bude závidět.
  • Nejenže ušetříte tisíce korun, budete mít ze své práce radost, a takový nábytek si jistě budete i více cenit.

Renovovat jej můžete dvěma způsoby. Je tedy dopředu dobré rozmyslet si, kterým směrem byste se chtěli vydat.

  1. Chcete za pomoci laků a mořidel zvýraznit původní vzhled nábytku, což se hodí zejména, pokud doma máte designově originální starý nábytek či starožitnosti?
  2. Nebo chcete nábytek zcela přetvořit a dát mu nový vzhled a povrch?

My vám poradíme, jak udělat ze starého vysloužilého regálu zbrusu novou knihovnu, která bude moci hrdě zaujmout místo ve vašem obývacím pokoji. A je to kupodivu opravdu snadné.

Starý nátěr musí pryč

Vytáhli jste starý regál z garáže a zíráte, co s ním ty roky provedly? Starý nátěr je již jistě oloupaný, barva je vybledlá, špína se zažrala do dřeva. Nebojte se, to nejsou důvody, proč byste jej měli vyhodit. Takový starý regál vám ještě může posloužit, navíc si jej můžete finálně upravit podle svých představ – a bude z něj krásná stylová knihovna. První krok přeměny je odstranění starého nátěru.

Odstranění starého nátěru se může provádět dvěma způsoby – chemicky či mechanicky. Mechanický způsob je vždy lepší, pomůže vám s tím brusný papír, ocelová vlna nebo drátěný kartáč. Brusný papír je skvělý pomocník, u dřevěného regálu zvolte papír s hrubším zrněním, nejlépe poslouží papír s drceným granátem, který dřevěné povrchy umí opracovat nejlépe.

Zdroj foto: Miriam Doerr Martin Frommherz / Shutterstock.com

Vyhlaďte nerovnosti

Starý nábytek má na sobě dost často spoustu nerovností, tvoří se na něm hluboké spáry a nejrůznější prohlubně. Ty je lepší vyplnit a zahladit tmelem. Tmely se prodávají v nejrůznějších odstínech, snažte se tedy vybrat ten, který se nejvíce podobá barevně povrchu regálu. Každou prasklinku, kterou se budete snažit opravit, musíte nejdříve pořádně očistit a zbavit ji prachu.

Tmel se dobře nanáší za pomocí špachtle, do každé praskliny či prohlubně jej dejte dostatek, zejména akrylátové tmely se po zaschnutí jemně propadají, takže tmel by měl přesahovat okraj praskliny. Hluboké spáry a praskliny pak potřebují více vrstev, tyto vrstvy nanášejte jednotlivě, každá vrstva by měla stačit zaschnout, pak se může aplikovat další. Na méně hluboké spáry stačí pouze jedna vrstva tmelu.

Dejte DIY regálu nový kabátek

Nakonec je už jen zapotřebí upravit samotný povrch, samozřejmě novým nátěrem, který nábytku vdechne nový život. U starožitností a u nábytku, jemuž chceme ponechat jeho původní vzhled, se využívá jen transparentní nátěr.

U starého regálu, z něhož chceme vykouzlit krásnou novou knihovnu, použijeme barevný nátěr. Jakou barvu zvolíte, je jen na vás. Nebojte se využít pastelových barev, jimiž můžete oživit svůj interiér. Nátěr aplikujte v dostatečné vrstvě a nechte dobře zaschnout.

Poté stačí do poliček regálu naskládat knížky a budete mít krásnou DIY knihovnu.

TIP: Renovace komody. Poradíme vám, jak na to

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)