Divizna se nejvíce hodí v chřipkovém období, protože je to skvělý pomocník v boji s nachlazením a respiračními potížemi. Její květy mají antiseptické účinky. Jen si dávejte pozor na její semena, která jsou jedovatá. Divizna je však krásná květina, jíž se vyplatí pěstovat na zahradě i pro její nepřekonatelně krásné květy.
Pomáhá, ale umí i ublížit
Divizna je malým zázrakem přírody. Na jedné straně vám může pomoci od respiračních potíží, ale na straně druhé si musíte dát obrovský pozor na její semena, která jsou jedovatá. Přesto patří mezi kvalitní medonosné rostliny, a pokud pěstujete například včely, neměla by v jejich blízkosti chybět. Je také krásnou ozdobou zahrady pro své křiklavě žluté květy, které jsou s jinými rostlinami nezaměnitelné.
Jak diviznu pěstovat
Divizně se skvěle daří ve štěrkovitých půdách. Ale pokvete i na rumištích a v půdách chudých na vláhu i živiny. Proto vám ozdobí i tu část zahrady, kde skoro nic jiného nechce růst. Je to dvouletá rostlina a musíte počítat s tím, že květů se dočkáte až druhý rok. V tom prvním vyžene jen listy a lodyhu. Většího květenství se dočkáte tak, že ji seříznete zhruba na výšku 80 cm a rostlina tak bude donucena pustit postranní šlahouny.
Pozor na sklizeň divizny
Kvalitně sklidit diviznu nemusí být jednoduché. Její květy totiž nejsou stálé. Ráno se rozvinou a večer se zavírají. Sbírat je musíte opatrně, aby se nepomačkaly, a nejlépe ráno po rozvinutí, aby měly čas během dne na sluníčku uschnout. Pokud to nestihnete, stejnou službu vám poskytne pečicí trouba. V té ji snadno usušíte při teplotě, která by neměla překročit 60 ˚C. Správně usušené květy poznáte podle jejich barvy. Musí být zlatohnědé. Také by měly vonět po medu a sladce chutnat.
Kdy diviznu nesbírat
V momentě, kdy uvidíte, že vaše divizna vyhodila tobolky se semínky, už nic nesbírejte. Její semena jsou totiž velmi silně jedovatá a mohli byste si ošklivě ublížit. Pozor i na její listy. Ty sice jedovaté nejsou, ale pokud je budete chtít také sušit, musíte vzít v potaz, že mají velmi projímavé účinky. Proto byste z celé rostliny měli sbírat, a následně sušit pouze její květ. Tak máte jistotu, že se vám opravdu nic nestane.
Léčivé účinky divizny
I když je sbírání divizny občas oříšek, vyplatí se to. Má totiž celou řadu léčivých účinků – a pro lidský organismus je velice prospěšná zvlášť v období chřipkových epidemií.
- Léčí nemoci průdušek i bronchitidu.
- Je skvělým bojovníkem proti veškerým onemocněním plic, a dokonce i proti zápalu plic.
- Pomáhá od nežádoucího zahlenění.
- Zmírňuje chrapot a pískání v dýchacích cestách.
- Tlumí kašel.
- Pomůže vám od revmatických potíží, svalových bolestí, ale mírní i otoky, opuchliny, a dokonce vředy na kůži.
- Můžete ji použít v podobě tinktury na špatně se hojící rány.
- Ženy ji používají na posílení menstruace.
Domácí čaj z divizny
Není nic lepšího než si připravit sladký čaj z divizny.
Budete potřebovat:
- 5 květů sušené divizny,
- malou hrst sušených borůvek,
- malou hrst sušeného červeného, nebo černého rybízu,
- špetku kmínu.
Vše zalijte půl litrem vroucí vody, zamíchejte a nechte 15 minut louhovat. Poté směs přeceďte a vypijte. Ceďte raději přes plátýnko, protože květy divizny v robě ukrývají malé jehličky, které by vás poté mohly dráždit. Rybíz můžete vyměnit za sušený šípek, který v sobě taktéž ukrývá mikroskopické jehličky.
Pokud upřednostňujete domácí léčitelství a dáváte přednost přírodě před chemickými léky, divizna by ve vašem vybavení rozhodně neměla chybět. Můžete ji používat také ve formě olejů i různých tinktur.