Digestoř patří v posledních letech mezi dlouhodobé investiční kuchyňské kousky, které by měly splňovat vizuální i funkční stránky. Pokud se chystáte na výběr digestoře, máte dvě možnosti.
Na jaké vlastnosti se zaměřit při koupi digestoře?
Buď zvolíte klasickou digestoř s odsáváním par, nebo digestoř, která funguje na principu recirkulace. Co tato digestoř obnáší a vyplatí se do ní investovat?
Odtah
Tradiční odsavače fungují tak, že odsávaný vzduch odvádí přímo ven díky odvodnímu potrubí, které je umístěno v obvodové stěně domu. Veškeré páry z vaření jsou jím odsávány přes tukový filtr ven. Aby se zabránilo zpětnému proudění venkovního vzduchu, jsou v odvodním potrubí instalovány zpětné klapky (ty mimochodem mnohdy můžete slyšet při silném větru). Kromě pachů je také odváděna vodní pára a s ní spojená vlhkost.
Recirkulace
Oproti odtahovému systému zůstává vzduch při recirkulaci uvnitř obytného prostoru. Odsavač stále odsává nežádoucí výpary z vaření, ale jeho úkolem je vyfiltrovat molekuly mastnoty.
- Jakmile je vzduch zase pročištěn, je vpuštěn opět do kuchyně.
- Tento typ systému závisí kromě tukového filtru na filtru s aktivním uhlím.
- Ten do sebe nasaje pachy z výparů, které ale už byly tuku zbaveny.
- Díky tomuto filtru se částice zápachu nevrací zpět do kuchyně.
- Recirkulační systémy sice pachy a mastnotu vyfiltrují, ale bohužel neodvedou vodní páru, proto je dobré mít v kuchyni dostatečné odvětrávání.
Hlavním faktorem, který je třeba vzít v úvahu při výběru odsavače par, je jeho umístění ve vaší kuchyni, a to zejména, zda je umístěn u vnější stěny. Kromě toho každý systém má různé výhody, pro některou kuchyni je vhodnější odtahový systém a pro jinou zase recirkulační systém.
Při výběru digestoře je třeba vzít také v úvahu energetickou účinnost. Důležité je si uvědomit, že tradiční odtahová digestoř v zimním období spolu s výpary odsává také teplý vzduch z vytápění z místnosti ven, takže kromě par přicházíte i o energii. Vzhledem k tomu, že dnešní doba patří spíše nízkoenergetickým a pasivním domům, odborníci doporučují volit digestoře se systémem recirkulace. Ta vám ušetří jak peníze při montáži, tak cennou energii doma.
Výběr podle druhů digestoru
Do menších kuchyní se nejvíce hodí vestavné a podvěsné digestoře, které jsou zpravidla ukryté buďto přímo v kuchyňské skříňce, nebo těsně nad varnou plochou. Musíte myslet ale na to, že jde o méně výkonné typy digestoří, právě proto, že výrazně šetří místo. Řešením pro malé kuchyně pak mohou být i digestoře teleskopické. Ty totiž nabízejí možnost zvětšení odsávací plochy vysunutím přídavného panelu. Tyto digestoře jsou mnohem výkonnější, než vestavné a podvěsné.
Do malých kuchyní se pak hodí také moderní digestoře, které jsou zabudované přímo ve varné desce. Výpary a pára z vaření jsou taženy dolů, kde jsou zabudované štěrbiny. Digestoř je tak v tomto případě dole a ne nahoře, jak tomu bývá zvykem. Digestoře zabudované ve varné desce mají výhodu i v tom, že šetří energii, jsou velmi výkonné a nejdou vidět. Mnohdy ale chceme, aby byla vidět.
Stylové a moderní digestoře, které vás ohromí
Dnešní nerezové digestoře představují poměrně výrazný kuchyňský prvek, který rozhodně chceme nechat vyniknout. V případě, že máte kuchyň ve tvaru L, rozhodně oceníte rohovou digestoř, která pracuje na podobném principu jako komínová digestoř, ale je určena pro umístění do rohů.
Komínová digestoř je právě oním designovým prvkem a hodí se zejména do prostornějších kuchyní. Napojuje se na potrubí, které je vedeno úplně mimo prostory kuchyně, komínová digestoř je celá vidět a hodně se při jejím výběru zohledňuje vzhled. Materiál i barvy by pak měly dokonale ladit s ostatním vybavením kuchyně.
Posledním typem jsou ostrůvkové digestoře, které jsou ze všech úplně nejvýkonnější. Zpravidla se totiž umisťují do velkých kuchyní. Pokud máte ve své kuchyni praktický ostrůvek, určitě k němu zvolte právě ostrůvkovou digestoř. Podobně jako u té komínové jde o viditelný a výrazný designový kousek v kuchyni, záleží tedy i na tom, jaký zvolíte materiál a barvu, aby všechno perfektně ladilo. Jde o opravdu velkou digestoř, která bude vládnout ostatnímu vybavení v kuchyni – a rozhodně ji nikdo nepřehlédne.
Bílá, nerezová nebo mléčná barva?
Co se týče materiálu, na výběr máte z několika možností. Určitě nejvyhledávanější jsou digestoře vyráběné z matovaného nerezu, hodí se do moderních kuchyní, ladí téměř se vším, a navíc se skvěle a snadno udržují v čistotě. Další možností jsou digestoře vyrobené kombinací hliníku a ocele, populární je i mléčné nebo čiré sklo.
Pozor však na to, že skleněné digestoře sice vypadají hezky, ale vůbec nejhůř se čistí a všechno na nich jde hodně vidět. Což není úplně praktické. Je zapotřebí je totiž neustále leštit, podobně jako zrcadla v koupelně. No a vybavení v kuchyni by přeci jen mělo být co nejvíce praktické. Asi ale stále nejznámější jsou bílé digestoře, které se vyrábějí z plechu a smaltu. Tyto typické digestoře stále z módy nevyšly a také se poměrně snadno udržují.
Montáž digestoře
Je obecně známo, že montáž odtahových digestoří není až tak jednoduchá a není vždy použitelná. Proto je vhodnější recirkulace, kterou uvítají zejména v bytových domech nebo v novostavbách. Digestoř si tak snadno můžete namontovat i sami, stačí ji buď zavěsit pod horní skříňku, nebo umístit do volného prostoru nad vařič. Konečným krokem je pak její zapojení do zásuvky.
Je údržba složitá?
Jak jsme již zmínili v předchozím textu, recirkulační systém závisí na tukovém filtru a na filtru s aktivním uhlím, popř. speciálním recirkulačním filtru. Filtry musí být pravidelně vyměňovány, zejména filtr s aktivním uhlím, aby byla digestoř schopna do místnosti přivádět čerstvý vzduch. Čím častěji vaříte, tím častěji byste měli filtr vyměnit – zpravidla jednou až dvakrát za rok. Kromě toho nezapomeňte také na kovovou ochrannou mřížku, kterou je třeba tu a tam omýt od mastnoty.
Klady a zápory
Bezodtahové odsavače par mají tu výhodu, že jsou mnohem univerzálnější a mohou být instalovány téměř kdekoliv. Vzhledem k tomu, že tento typ digestoří páry pouze filtruje, a následně recirkuluje vzduch v místnosti, nemusíte se bát, že k instalaci potřebujete potrubí, co odvádí páry ven z obytné jednotky. Většina modelů obsahuje také časovače, takže je lze snadno naprogramovat tak, aby se automaticky zapínaly a vypínaly.
Recirkulační systémy se však neobejdou bez záporů. U tohoto typu digestoří můžete při špatném odvětrávání bojovat s vlhkostí. Také hlučnost recirkulací může být o něco vyšší než u klasických odtahových systémů s odtahem, protože často potřebují větší výkon ventilátoru. Vše ale závisí na mnoha faktorech, včetně značky, velikosti a typu modelu, který si vyberete. Je důležité mít na paměti, že pro optimální výkon je nutné filtr pravidelně čistit a vyměňovat.
Recirkulační systémy jsou také velmi šetrné k životnímu prostředí. Výpary se totiž nedostanou ven, ale díky filtraci se vrací do místnosti v podobě čistého vzduchu.
Jistě jste si všimli, že digestoře bez odtahu jsou také mnohem estetičtější než tradiční odsavače. Nejenže nezaberou tolik místa, ale můžete je využít kdekoliv. Digestoře bez odtahu jsou také i finančně dostupné, kromě toho si nemusíte dělat starosti s příslušenstvím kvůli montáži potrubí.
Zdroj: homebuilding.co.uk