Máte velkou zahradu, nebo i jen malou zahrádku a bydlíte v oblasti, ve které často a vydatně prší nebo naopak často trpíte suchem? Ať tak či tak, začněte sbírat dešťovou vodu, kterou můžete následně používat při zalévání pokojových rostlin, na zalévání toalety, na praní, ale také ji můžete využít například při mytí auta.
Dešťová voda je nejlepší možnou zálivkou pro všechny rostliny a jejím sběrem ušetříte spoustu korun za účty za vodu. A pokud jste si právě teď začali lámat hlavu nad tím, do čeho budete dešťovou vodu na zahradě sbírat, rozhodně nepřestávejte ve čtení. Právě naopak. Čekají na vás tipy a triky do čeho dešťovku sbírat a jak ji skladovat.
Dešťová voda v domácnosti
Jak jsme již zmínili v úvodu, dešťová voda je skvělá pro zalévání všech druhů rostlin a rovněž vám ušetří spoustu korun. Ale věděli jste například to, že dešťová voda je skvělá i na praní? Je totiž měkká a díky tomu se v ní skvěle rozpouští veškeré prací prostředky. Navíc hrozí menší riziko vzniku vodního kamene v pračce, protože se mnohem méně usazuje.
Nejlevnější způsob sběru dešťové vody
Nejekonomičtějším způsobem, jak sbírat dešťovou vodu, je jednoduchý sběr do barelů a sudů. Z nich je pak voda volně dostupná a dá se dále používat. Barel či sud umístěte pod okap a nezapomeňte jej opatřit ochrannou sítí, která zabrání přítomnosti nechtěných nečistot, ale také bude fungovat jako prevence utopení drobných zvířat.
Speciální ozdobné nádoby na dešťovku
Jestliže si potrpíte na krásné a designové věci i na vaší zahradě, můžete si koupit speciální nádobu na vodu, která má i okrasnou funkci. A samozřejmě disponuje i výpustnými kohouty. Vaši zahradu si tak můžete ozdobit například nádobou ve tvaru amfory, imitací cihlové zdi anebo třeba dubového sudu.
Velikost nádrže
Když dojde na otázku velikosti nádrže, záleží čistě na vás. Budete dešťovou vodu používat pouze na zalévání pokojových rostlin? Nebo ji budete využívat i k splachování toalety? Podle množství činností, ke kterým budete dešťovku využívat, si vyberte i objem nádrže. Na trhu jsou k dostání velikosti od 50 až do 500 litrů.
Automatický sběrač versus klapka
Při sběru dešťové vody se dají využít i různé vychytávky. Jednou z nich je i automatický sběrač. Ten se přimontuje do svodu z okapu a ve chvíli, kdy bude nádoba na sběr vody naplněná, přítok další vody se automaticky uzavře a voda stéká dále svodem.
Klapka pracuje na stejném principu jako automatický sběrač, s tím rozdílem, že ji musíte pokaždé manuálně vyklopit i zaklopit. Nevýhodou klapky je také to, že hrozí riziko přetečení nádoby určené na sběr dešťovky.
Správné skladování dešťové vody
Než se do samotné instalace sběrné nádoby na vodu pustíte, vezměte v úvahu i její správné umístění. Ideálně byste měli dešťovou vodu skladovat ve stínu a při stálé teplotě, která by neměla překročit hranici 16 °C. Bohužel zejména v letních měsících je dodržení druhé podmínky poměrně těžko splnitelné, proto je vodu nutné pravidelně odebírat, aby se nezkazila a vy tak nemuseli vypustit celou nádrž a následně ji ještě vyčistit.
Čerpání dotací a snížení nákladů
Na zřízení sběru dešťové vody můžete dokonce čerpat i dotace z programu nazvaného Dešťovka. Zda máte na čerpání dotací nárok je ovlivněno tím, v jaké oblasti žijete a na co všechno hodláte dešťovou vodu využívat.
Kdy přizvat odborníka
Zalíbil se vám nápad s dešťovou vodou natolik, že ji chcete začít používat jako užitkovou vodu v domácnosti? Neváhejte si na pomoc přizvat odborníka, který vám poradí a s pomocí specializované firmy provede i samotnou instalaci.
Dešťová voda má spoustu výhod a širokou škálu využití v domácnosti. Pokud máte k dispozici zahradu, rozhodně zvažte pořízení sběrných nádob na vodu.
Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, living.cz, okapove-systemy.cz