Dalekohled se nám hodí ve chvíli, kdy potřebujeme pozorovat něco, co je od nás hodně daleko. Může se hodit v přírodě při pozorování krajiny nebo zvířat, ale i během sportovního utkání či v divadle.
Dalekohledy běžně využívají i myslivci, vojáci nebo námořníci na moři. Je opravdu užitečnou věcí. Jak si kvalitní dalekohled vybrat a co všechno zvážit při výběru?
Podle čeho dalekohled vybírat
Na trhu je nespočet různých druhů dalekohledů, liší se nejenom cenou a samozřejmě kvalitou, ale také tím, na co se hodí. S každým dalekohledem se totiž dá pozorovat něco jiného.
- Ještě, než si začnete vybírat svůj dalekohled, zvažte, kolik peněz do něj budete chtít investovat.
- I za menší peníze se dá pořídit dobrý dalekohled, který užijete při rekreačních vycházkách v přírodě, netřeba hned kupovat ty nejdražší modely.
- Právě i to, kde budete dalekohled nejčastěji používat a co s ním budete pozorovat, by mělo ovlivnit váš výběr.
Každý dalekohled má totiž jiný výkon, dají se pořídit dalekohledy se zaostřováním i bez něj, vždy pak ale záleží hlavně na tom, co bude objektem vašeho pozorování a do jakého terénu si jej budete brát. Je třeba tedy vědět, jak se dalekohledy dělí.
Binokulární dalekohledy
Přezdívá se jim také triedry a jsou určeny pro pozorování oběma očima. Jejich využití je široké, hodí se pro turistické účely i pro pozorování krajiny i zvířat, své uplatnění najdou i na sportovním utkání.
Mají poměrně velký zorný úhel, což se dá ocenit právě během pozorování krajiny. Triedry mají nastavitelné i statické přiblížení a během pozorování umožňují ten nejlepší odhad vzdálenosti sledovaného objektu.
Monokulární dalekohledy
Jinak též spektivy, jsou dalekohledy určené pouze pro pozorování jedním okem. Využívají se zejména pro pozorování noční oblohy, ptáků a ostatní volně žijící zvěře.
Hlavním rozdílem mezi monokulárními dalekohledy a těmi binokulárními je kromě toho, že monokulární dalekohledy tedy spektivy se využívají jen na pozorování jedním okem i to, že spektivy umožňují větší přiblížení.
Dají se k nim navíc připevnit telefony či fotoaparáty, takže sledovaný objekt je možné zachytit i na fotografii. Monokulární dalekohledy bývají také o něco rozměrnější a mají vyšší hmotnost.
Dále se ale rozlišují podle toho, k jakému účelu jsou určeny. Při výběru můžete samozřejmě vybírat i podle ceny.
- Levnější dalekohledy vyjdou na pár stokorun až několik tisíc,
- ty dražší a samozřejmě nejpřesnější s množstvím funkcí se mohou cenově pohybovat v řádech desetitisíců korun.
Turistické dalekohledy
Pro rekreační využití se nejvíce hodí turistické nebo také sportovní dalekohledy. Jde o velmi odolné druhy, které stačí pověsit na krk a můžete vyrazit do přírody či na sportovní utkání. Jde nejčastěji o binokulární dalekohledy. I když by se mohlo zdát, že pro vycházky do přírody se hodí spíše menší kousky, pokud si chcete užít zážitek z pozorování, je lepší vybírat větší modely, co mají větší průměr čoček.
Dalekohledy určené pro pozorování zvěře
Když si vyrazíte do přírody, kde chcete občas kouknout do dálky na ptáky či jinou zvěř, vystačíte si i s běžným turistickým dalekohledem. Ale v případě, že se chcete věnovat bližšímu zkoumání života zvířat a máte v plánu sledovat například ptačí hnízda, je lepší volit lepší modely, které jsou k pozorování zvířat v přírodě přímo určeny.
Můžete si vybrat mezi binokulárním i monokulárním dalekohledem. Rozdíl je pak hlavně v tom, že pokud budete pozorovat zvířata za špatného světla nebo ve zhoršených podmínkách, dalekohled určený pro pozorování zvířat vám nabídne větší přiblížení a mnohem lepší pohled.
Na trhu pak naleznete i dalekohledy určeny ke sledování divadelních představení, jde o klasická malá divadelní kukátka. S těmi si v přírodě ale moc neužijete.
Zcela jinou kategorií jsou potom hvězdářské dalekohledy a teleskopy, které vám umožní sledovat dění na obloze.
Zdroj: nineplanets.org