Co vše mít po ruce, aby zahrádka prospívala

Když chtějí být lidé zdraví, dodržují určitý životní styl zahrnující zdravý spánek, pravidelný pohyb, hydrataci, pobyt na čerstvém vzduchu, zdravé stravování a mnohdy se to neobejde bez doplňků stravy. Totéž potřebují pro svůj zdravý vývin rostliny. To znamená zasadit je do zdravého prostředí a dopřát jim vše, co potřebují. Místo doplňků stravy se však rostlinám podávají různá hnojiva.

Zdroj foto: perfectlab / stock.adobe.com

Rostlinky je potřeba nejen vyživovat, hydratovat, ale i chránit. A to před živočišnými i rostlinnými škůdci. Škodit mohou rostlinám i invazivní druhy plevelů. Ačkoli se to zdá být velmi náročné, není tomu tak. Existují různé druhy hnojiva i ochrany proti škůdcům, mnohdy však postačí univerzální přípravky. Pochopitelně nebudeme míchat jablka a hrušky dohromady. To znamená, že nebudeme používat stejné hnojivo na kytky a na mrkev či okurky, které hodláme konzumovat. 

Různé druhy hnojiv 

Hnojiva máme tekutá nebo suchá. V obou případech jde o snadno použitelná hnojiva. Při výběru se zaměříme na konkrétní požadavky dané rostliny. Některá vyžaduje víc vápníku, další zase jiné minerály. Hnojiva nejenže vyživují danou rostlinu a podporují jí v růstu, zvyšují také odolnost rostliny proti škůdcům. Přihnojovat a vyživovat rostliny lze i domácími prostředky. 

Výtečné je například droždí, vaječné skořápky, kvásek, voda, kterou slijete z brambor či těstovin, kávová sedlina apod. Ovšem to je spíš takový bonus navíc. Skvělé je i použití fermentovaných kopřiv. Ty se však vzhledem k zápachu nechávají fermentovat v odlehlé části zahrady.

Přípravky proti plevelům 

Vedle různých typů hnojiv je dobré mít po ruce přípravky proti plevelům a škůdcům. S přípravky proti plevelům však zacházíme velmi opatrně. Zejména, nachází-li se plevel v dosahu vaší úrody nebo okrasných květin. Bohužel, mnohdy není zbytí a nezbývá, než plevel odstranit ručně a zajistit, aby v těchto místech nerostl. 

Toho lze docílit ochrannou tkaninou, mulčem, který navíc udrží v půdě vláhu, listím a dalšími podobnými praktikami – třeba štěrk či kamínky kolem rostlin. Proti plevelům lze účinně bojovat také párou, horkou vodou nebo hořákem. Ideálně v místech, kde neohrozíte úrodu a okrasné rostliny. Určitě nikdo nestojí o to, aby narušil kořínky pracně vypěstovaných pivoněk. Pivoňky jsou totiž docela častou ozdobou zahrádek. 

Ochranné zahradní pomůcky 

Bez ochranných zahradních pomůcek toho člověk moc nezmůže. Patří sem rukavice, podložky pod kolena, návleky na ruce, holínky a jiná zahradní obuv (třeba při sekání trávy). Dále pak obličejový štít, klapky na uši a další. To vše je velmi individuální, podle toho, jak velký máte pozemek, zda máte stromy, keře apod. Práce na zahrádce se tedy může velmi lišit. 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.