Cizrna je častá součást našich jídelníčků, což je velmi dobře, protože stále patří mezi téměř zapomenuté luštěniny, které jsou velmi přínosné pro zdraví.
Co je cizrna?
Cizrna je rostlina známá také jako římský hrách, patří mezi luštěniny a má v kuchyni své uplatnění od nepaměti. Jde o druh luštěniny, která se k nám dostala z Indie. Díky svému složení a oříškové chuti naprosto vyniká nad ostatními luštěninami, řadí se dokonce mezi superpotraviny.
Oproti hrachu, čočce nebo fazolím se ale v našich kuchyních objevuje podstatně méně. Známá je cizrna zejména u vegetariánů či veganů, dá se z ní připravovat velká řada chutných receptů od kaší, přes pomazánky až po polévky.
Co obsahuje cizrna?
Je obecně známo, že luštěniny jsou pro naše zdraví nepostradatelné. Ovšem obsahuje mnohem více prospěšných látek, jako jsou esenciální aminokyseliny (lysin, tryptofan, isoleucin), nenasycené mastné kyseliny (kyselina olejová, kyselina linolová) a vitamínů B1, B1, B2, B3, B9 a beta-karoten.
Cizrna obsahuje mnoho minerálů:
- rostlinné proteiny,
- vlákninu,
- železo,
- zinek,
- fosfor,
- mangan,
- selen,
- měď,
- železo,
- vápník,
- hořčík,
- draslík.
Účinky cizrny
Díky tomu co obsahuje je cizrna nabitá vším, co naše tělo potřebuje. Je jedním z významných zdrojů rostlinných bílkovin, konzumací cizrny můžeme podpořit metabolismus nebo zlepšit stav pokožky, příznivě působí na nervovou soustavu, a díky obsahu cenných látek je i účinnou prevencí proti civilizačním chorobám, jakými jsou vysoký cholesterol, obezita nebo kardiovaskulární onemocnění.
Kromě uvedených látek a minerálů cizrna obsahuje také cholin a kyselinu listovou, které jsou přínosem pro nervovou soustavu. Dobrou zprávou pro celiaky je, že neobsahuje lepek. Ovšem pozor, jakožto luštěnina podporuje nadýmání.
Doporučujeme: Quinoa: Základní příprava a co z ní připravit v kuchyni
Jak uvařit cizrnu?
Častou otázkou je, jak ji uvařit a jak dlouho se cizrna vaří.
- Nejdříve ji pořádně propláchněte studenou vodou, abyste ji zbavili prachu.
- Také cizrna vyžaduje před vařením namočit, ovšem v tomto případě počítejte s mnohem delší dobou než u jiných luštěnin.
- Cizrnu namočte klidně i den předem ve studené vodě.
- Při vaření vyměňte vodu, propláchněte a zase ji zalijte dvojnásobkem vody, přiveďte k varu a nechte ji 1 hodinu jen tak lehce probublávat.
- Osolte až před koncem vaření.
Recepty z cizrny
Dá se použít takřka na cokoliv. Velmi oblíbené jsou:
- pomazánka z cizrny,
- cizrnové placky,
- plnohodnotný salát s cizrnou,
- hummus z cizrny.
Může také nahradit nezdravé chipsy, cizrna na paprice, kari nebo jakkoliv jinak pečená cizrna vám zachutná natolik, že už po klasických chipsech nesáhnete. Oblíbené se stávají také cizrnové těstoviny, které si můžete připravit na mnoho způsobů.
Mezi nejlepší recepty z cizrny patří:
Cizrnová polévka
Jestliže přemýšlíte nad cizrnovou polévkou, můžete ji připravit dvojím způsobem. Buď jako hustou a krémovou polévku, která zahřeje v zimních měsících, nebo takovou, kde tato luštěnina nahradí jakoukoliv zavářku. Připravte si chuťově dokonalou cizrnovou polévku.
Falafel z cizrny
Falafel z cizrny je tradiční arabský pokrm, pod kterým si můžeme představit karbanátky z této luštěniny. Přílohou je buď klasická pita, nebo zeleninový salát.
Zdroj: goodto.com, inspiredtaste.net
Tipy na další oblíbené články