Technika & zařízení

Jak vaší domácnosti pomůže čistička vzduchu?

Čistička vzduchu dokáže zbavit vaši domácnost prachu, roztočů, bakterií i pylu. Pojďme si na ni zaostřit a ukázat si parametry čističky vzduchu, pokud zvažujete její pořízení.

Čistička vzduchu
Zdroj foto: 1989studio / Shutterstock.com

Vyhledat prapůvodní čističku vzduchu by dalo velikou práci, neboť její vývoj jde ruku v ruce s vývojem filtrace. Jako předchůdce bychom mohli považovat respirátor, a to je už opravdu stará záležitost. První nápady okolo použití respirátoru měli při kopání v dolech ještě před narozením Krista. Vývoj vzduchových filtrů se podstatně hnul v 19. století ve snaze usnadnit práci hasičům, a velké pokroky jsou zaznamenány během obou světových válek, kdy vznikaly první čističky pro domácí použití. Teprve až na přelomu století se začaly prodávat ve znatelně větším množství, a tím pádem je neminul náhlý technologický vývoj.

Ačkoliv dnes mají některé moderní čističky až nadpozemský design, princip je triviálně jednoduchý. Znečištěný vzduch je ventilátorem nasáván, projde různými filtry, a do místnosti se nám vrací očištěný. Navíc některé typy bývají vylepšeny o ionizátor, zvlhčovač vzduchu nebo UV lampu.

Čistička vzduchu nejen pro alergiky

Čističky vzduchu budou známé především alergikům. Těm pomáhá na alergii zapomenout alespoň doma, a tím pádem pohodlně žít. V některých případech silné alergie je čistička vzduchu nezbytná. Dále se doporučuje čistit vzduch malým dětem, neboť mohou být na různé nečistoty v ovzduší náchylnější než dospělí. Čistička vzduchu s aktivní likvidací pachů je často používaná například v kuchyních. Co si ale budeme povídat, když si uvědomíme, co vše kolem nás lítá (víte vlastně, co je to prach?) a následně nám putuje do plic, pravděpodobně se nám udělá nevolno a po čističce zatoužíme také.

Nutno je pamatovat na to, že čistička vzduchu se používá v uzavřených prostorech. Nejvíce ji tedy využijeme v místnosti, kde spíme, popř. v kanceláři, a všude tam, kde trávíme nejvíce času. Neměli bychom tam zbytečně větrat a nechávat otevřené dveře.

Zdroj foto: William Potter / Shutterstock.com

Filtr – srdce čističky vzduchu

Kdyby nebyly filtry, nebyly by ani čističky vzduchu. Dobré čističky obsahují jediný filtr – bývá kombinací všech níže zmíněných technologií. Životnost filtru se různí, bývá přibližně 6–12 měsíců (při menším využití může vydržet i 3 roky) a ceny se pohybují od 400 Kč až do 3000 Kč.

HEPA filtr

Toto slovo alespoň podvědomě už slyšel snad každý z nás. HEPA filtr, anglicky „High Efficiency Particulate Air filter“, neboli „vysoce efektivní vzduchový filtr částic“, je složen ze skleněných vláken zformovaných do plochého listu podobného papíru, naskládaného tak, aby se zvětšila celková plocha průchodu vzduchu. Jedná se o velice účinný filtr, který dokáže zachytit až 99,9 % nečistot o velikosti 0,3 μm.

Kromě čističek vzduchu se často HEPA filtry prodávají do vysavačů, ale podstatné využití má také ve zdravotnictví či dokonce vesmírném inženýrství.

Uhlíkový filtr

Nebo také aktivní karbonový filtr, funguje na jiném principu. Uhlík je totiž přírodní pohlcovač, a tak tedy při průchodu vzduchu zachycuje molekuly plynu. Tento filtr zachytí částice „pouze“ o velikosti 0,5 μm – 50 μm, takže v tomto ohledu není tak účinný jako HEPA filtr, oproti němu ale lépe eliminuje zápach a těkavé organické látky.

Používá se nejen pro filtraci vzduchu – pro své vlastnosti má široké spektrum použití, jako je třeba filtrace vody a zpracování průmyslových plynů. Můžeme ho nalézt v autě či v cigaretových filtrech.

Formaldehydový filtr

Nebo také TiO2 filtr. TiO2 je sloučenina kyslíku a titanu, konkrétně se nazývá oxid titaničitý, a funguje jako fotokatalyzátor, tzn. že chemicky reaguje při dopadu UV světla. Zjednodušeně řečeno jde o to, že pokud na něj svítí UV světlo, čistí, dezinfikuje a ničí nebezpečné plyny (např. všudypřítomný formaldehyd) v blízkém okolí. To jsou přínosné vlastnosti pro čištění vzduchu v místnosti, proto některé čističky obsahují UV lampu.

Kromě filtrace vzduchu má opravdu velmi široké využití. Používá se při výrobě barev, kosmetiky, nebo dokonce potravin (E171), v automobilovém průmyslu, v lékařství… a tak dál.

Antibakteriální filtr

Další možností čištění a dezinfikování je antibakteriální filtr. Využívá pro svou funkci nanočástice stříbra, a účinně tak ničí všechny možné bakterie a viry. Nevýhodou tohoto filtru může být omezená životnost, při aktivním využívání již po 3 měsících ztrácí na účinnosti.

Předfiltr a další uváděné filtrace

Kromě zmíněných se doporučuje použití hliníkového předfiltru, který si můžete představit jako takové síto, které prodlužuje životnost filtru. Prodejci zastávají pravidlo, že čím více filtrů čistička má, tím lépe se prodá, a tak mezi filtry někdy řadí i technologie, o kterých si dále povíme.

Nejlepší čistička vzduchu
Zdroj foto: NUTZUKO49 / Shutterstock.com

Čistička vzduchu také zvlhčuje a ionizuje

Velmi často čističky vzduchu využívají různé technologie, které fungují i jako samostatné přístroje. Víte, jakou máte doma vlhkost a kolik záporných iontů vám tam lítá?

Čistička vzduchu se zvlhčovačem

Pokud jste bydleli v nezatepleném panelákovém bytě bez plastových oken, pravděpodobně jste tuto problematiku již řešili. Vlhkost v takovém bytě klesala až pod 20 %, a citlivým lidem tak způsobovala různé zdravotní komplikace. Řešilo se to všelijak – třeba nádobami s vodou položenými na topení. Technologie pokročily, a tak je dnes k dostání zvlhčovač vzduchu, který se často stává součástí čističky a zároveň jí může přispět k vodní filtraci. Optimální vlhkost pro člověka je v rozmezí 40-60 %, při nižší vlhkosti dochází k oslabení organismu, suché pokožce, kašli či pálení očí.

Čistička vzduchu s ionizátorem

Ionty jsou elektricky nabité částice, mohou být kladné a záporné. U těch kladných iontů experimenty ukazují, že mohou mít negativní dopad na lidské zdraví, projevující se např. bolestí hlavy, nadměrnou únavou, depresí. Oproti tomu záporné ionty mají kladný vliv (ironie, že?) na lidské zdraví a psychickou pohodu. Vybavujete si vůni čerstvého vzduchu těsně po bouřce? V takovém případě počet záporných iontů bývá přes 50 000/cm3. Smutné je, že v bytě a kanceláři hodnota klesá až pod 100 iontů/cm3. Kromě toho ionizátor zabudovaný v čističce vzduchu pomáhá s eliminací prachu – jeho shlukováním, a následně lepšímu zachycení ve filtru. Navíc má pak vzduch jakýsi čerstvý nádech.

Čistička vzduchu s ionizátorem
Zdroj foto: NothingIsEverything / Shutterstock.com

Jak tedy vybrat čističku vzduchu

Pokud vás některé argumenty přesvědčily o nákupu, tak si v první řadě udělejte jednoduchý výpočet velikosti prostoru, kam chcete čističku vzduchu umístit. Výkon se udává v m3 /hod, tedy za jak dlouho dokáže čistička daný prostor vyčistit. Pokud je výkonnější, dokáže prostor vyčistit rychleji, to se hodí, pokud se zaměříte na další potřebný parametr – hlučnost. Ta se udává v decibelech (dB), pokud chceme v přítomnosti čističky spát, je dobré se na to zaměřit. Při umístění v ložnici či dětském pokoji se poptejte po tzv. nočním režimu, kdy čistička kromě vypnutí displeje nabízí i tichý chod.

Často bývají čističky navrženy pro nepřetržitý provoz, kdy snímají znečištění vzduchu a dle potřeby zapínají ventilaci. Není to ale jediný způsob. K dispozici můžete mít dálkový ovladač, pro pohodlné zapínání dle libosti, a dražší modely dokonce nabízí možnost Wi-Fi, či napojení na chytrou domácnost. Můžete pak před příchodem z práce domů, tak říkajíc, vyčistit vzduch.

Zmínili jsme si různé druhy filtrů. Když to shrneme, pro maximální efekt je vhodné, pokud čistička obsahuje HEPA filtr, uhlíkový filtr a formaldehydový, popř. antibakteriální filtr. Další filtry prověřujte, může jít o zbytečný reklamní blud. Při výběru filtru se také zajímejte o cenu náhradního filtru, výměna by se vám mohla dost prodražit. Dále pak zvažte potřebu zvlhčovače vzduchu a ionizátoru.

Čistička vzduchu se zvlhčovačem
Zdroj foto: Yuttana Jaowattana / Shutterstock.com

Vyplatí se koupit čističku vzduchu?

Pokud žijete v horské chatě, nejspíš máte čistého vzduchu, bohatého na záporné ionty, dostatek. Nikdo netvrdí, že mít doma čističku je nezbytně nutné, ale rozhodně tím nic nezkazíte, zvláště pokud žijete ve větším městě. Pokud máte prostředky, zajímejte se o možnosti, jak vylepšit své zdraví. Až se po pár dnech podíváte na stav filtru, dojde vám, že se nejedná o ztrátu peněz.

Zdroj: healthline.com

Share this post

About the author