Rostliny a květinyZahradaZelenina

Chřest (asparagus) – Jak jej pěstovat a využití v kuchyni

Chřest (asparagus) – Jak jej pěstovat a využití v kuchyni

Chřest, neboli asparagus, je v našich podmínkách oblíbenou zeleninou, v různých nářečích se mu přezdívá i špargl. Je ceněn pro své pozitivní přínosy na lidské zdraví, jelikož obsahuje spoustu vlákniny a bílkovin. Je tedy vhodný jako potravina při dietách.

O Chřestu

Chřest obsahuje poměrně velké množství vody, a díky tomu jde o nízkokalorickou zeleninu, která by určitě neměla chybět v jídelníčku, pokud se snažíte udržet v kondici nebo chcete zhubnout. Kromě toho ale obsahuje i řadu cenných látek a samozřejmě i vitamínů. Je bohatý na minerální látky, jako jsou hořčík, vápník či draslík. Obsahuje také kyselinu listovou a vitamíny B1 a B2. Nejznámější je chřest lékařský.

Dále je chřest zdrojem vlákniny, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, dokáže upravit krevní tlak a podílí se na zlepšení látkové výměny. I proto je chřestová polévka tak zdravá, a navíc jde o vydatné jídlo. Podílí se také na úpravě zažívání a pomáhá lepšímu trávení.

Druhy chřestu

Známe tři druhy chřestu.

  • chřest bílý,
  • chřest zelený,
  • chřest fialový.

Zatímco chřest zelený se používá zejména ve studené kuchyni na přípravu salátů, z bílého nebo fialového si můžeme připravit skvělé omáčky nebo polévky. Hodí se tedy pro použití v teplé kuchyni.

chřest pěstování
Chřest lékařský. Zdroj foto: gorillaimages / Shutterstock.com

Pěstování chřestu

Pokud chcete zasadit chřest ještě před teplou sezónou, můžete jej vysadit v březnu doma, a následně přesadit na zahrádku v době, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Tak již nebude rostlince dlouho trvat zakořenit.

V případě, že budete na jaře zasívat semínka, vložte je do hloubky maximálně 3 centimetry pod povrch. Chřest je vytrvalá rostlina, takže vyberte takové stanoviště, kde vám může růst i několik let. Toto stanoviště musí být dostatečně slunné a teplé. Chřestu se totiž moc nedaří v teplotách pod 16 stupňů Celsia.

Zálivka chřestu

Nemusíte jej často zalévat, jelikož má raději sušší půdu. Je tedy potřeba jej zalévat jen v době většího sucha. Zato hnojit jej musíte pravidelně, a to organickým hnojivem jak v průběhu růstu, tak i po sklizni, aby byl připraven na zimu.

chřest pěstování
Zdroj foto: msgrafixx / Shutterstock.com

Lidé také čtou: Křen – Všechno o rostlině a pěstování

Zazimování chřestu

Před zimou je potřeba seříznout uvadlé výhony a do okolí rostlin nahrnout kompost. Ten zajistí dostatek tepla a živin pro zimní období. Doma jej uskladníme prakticky stejně, jako každou jinou zeleninu.

Můžete jej:

  • zamrazit,
  • zavařit,
  • naložit.

Co chřest ohrožuje?

Ani tato zelenina není chráněna před škůdci. Nejčastějším je slimák. Proto byste měli používat organické postřiky či si vyrobit vlastní z oleje, vody a prášku do pečiva.

Využití chřestu v kuchyni

Chřest se nejčastěji připravuje vařením ve slané vodě bez dřevnaté části a svázaný po několika kusech, jejichž optimální počet je šest. Nicméně i slupky se dají využít, jelikož je v nich spousta vitamínů – připravuje se z nich například Chřestová polévka.

Dobře vypěstovaný chřest je křehký a po ohnutí by neměl být gumový, ale měl by hned prasknout.

Recepty z chřestu mají v kuchyni velké využití, protože je vhodný nejen do polévek. Krátce povařený chřest se společně s máslem hodí jako základ na přípravu omáček, zasyrova ho pak lze přidávat do zeleninových salátů. Hodí se pro přípravu vegetariánských jídel ale i jako příloha k masu. Výborný je i zapečený chřest s těstovinami a nebo si můžete připravit chřestové rizoto.

Jak dlouho vařit chřest?

Chřest vaříme obvykle jen několik minut, vždy záleží na tom, jakou tloušťku mají výhonky.

  • bílý chřest se vaří o něco déle zhruba 5 – 8 minut
  • zelenému chřestu obvykle stačí i méně asi 2 – 5 minut.

Před podáváním je ale potřeba vyzkoušet, zda chřest opravdu změknul. V polévkách, které se mixují, je třeba mít chřest opravdu měkký, jinak ale stačí, když bude chřest uvařen do poloměkka.


Tipy na další rostliny

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)