Vlastníte velkou zahradu, kde chcete zakomponovat přírodní chodníky? Neexistuje nic snazšího, než si vybrat materiál ze kterého si chcete chodník vyrobit, vše si rozplánovat a následně se těšit z vlastní cesty vedoucí po vaší zahradě. Přírodní chodník v zahradě je skvělou dekorativní volbou.
V jednoduchosti je krása
Abys váš přírodní chodník působil co nejlepším dojmem, vsaďte na jednoduchost a hlavně přirozenost. Pokuste co nejvíce přiblížit tomu, aby chodník ladil s vaší zahradou, dotvářel její vzhled a podtrhoval charakter. Při výběru materiálu se držte jedné, maximálně dvou barev, abyste celou zahradu barevně nepřekombinovali.
Přírodní kámen pro mozaikový chodník
První variantou, kterou si pro svůj zahradní chodník můžete zvolit, je přírodní kámen. Mezi jeho hlavní klady patří to, že je velmi odolný, pevný a nemění svůj vzhled v průběhu let. Nemusíte se navíc striktně držet jednoho tvaru a velikosti, naopak, kombinovat můžete všechny velikosti kamenů a vytvořit si tak mozaiku podle svého. Příkladem vhodného přírodního kamene je například andezit. Pozor si ovšem dávejte po dešti a při mlze, kamenný chodník může být kluzký.
Pravé pálené cihly a závan klasiky
Pokud je některý materiál stálicí a drží se vysoko v žebříčcích oblíbenosti, je to pálená cihla. Působí trochu staře, jenomže v tom dobrém slova smyslu, neboť to chodníku dodává na autentičnosti. Pálené cihly jsou skvělé, jelikož jsou mrazuvzdorné, odolné a stále vypadají stejně. Vaší zahradě dodají nádech dob minulých.
Přírodní trávník
K některým domům nebo chaloupkám se perfektně hodí přírodní chodník z trávy. Je měkký, cenově velmi příznivý a vypadá přirozeně a v souladu s přírodou. Jenomže největší nevýhodou je to, že vyžaduje pravidelnou údržbu. S travnatým chodníkem se pravidelnému sekání zkrátka nevyhnete. Také není vhodný na často používané a zatěžované cesty a za deště a jiného nepříznivého počasí je kluzký a může vám zbarvit i boty.
Dřevěné chodníky
Milovníci dřeva budou mít při výběru materiálu jasno. A vlastně, proč ne. Dřevěné chodníčky v zahradě působí útulně, dá se po nich chodit i naboso a budou vám evokovat plážová mola u moře. Nevýhodou je, že při jejich pořizování budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. A dřevěné chodníky se také neobejdou bez pravidelné údržby.
Štěrk: snadné a jednoduché řešení
Osvědčeným a oblíbeným řešením je štěrk. Cenově je velmi dostupný a snadný na aplikaci a na zahradních chodnících vypadá báječně. Anglickým typům zahrad kraluje dodnes. Nevýhodou štěrku je ovšem to, že pokud se nachází na cestě vedoucí přímo do domu, nanesete si ho na botách do domácnosti.
Kdy volit jaké materiály
Několik základních možností jsme vám představili, společně s jejich výhodami a zápory. Než se definitivně rozhodnete, jaký druh povrchu na své zahradní chodníky zvolíte, berte v potaz i to, kam cestičky ústí a jak často jsou zatěžované.
- Pokud po nich chodíte každý den několikrát, upřednostněte zpevněné dlážděné cesty.
- Zamyslete se také nad tím, jakou péči chcete zahradnímu chodníku poskytnout.
- V případě, že ji chcete vytvořit a nechat žít vlastním životem, bude nejlepší zvolit buď zatravňovací dlažbu nebo štěrk.
- Jestliže se ale o cesty chcete pravidelně starat a věnovat jim fůru péče, může pro vás být vhodným řešením trávník nebo dřevěné desky.
Zahradní chodníky jsou skvělým oživením každé zahrady. Nabízejí nejenom možnost projít si celou zahradu bez rizika toho, že omylem zašlápnete nějakou rostlinu v záhonku, ale navíc se i skvěle kombinují s posezením, například lavičkou, stolečkem a židličkami nebo i lehátky. Jestli svůj zahradní chodník ještě nemáte, ale máte zahradu, ve které by se krásně vyjímal, pusťte se do toho!
Zdroj: homebydleni.cz, receptyprimanapadu.cz