Pěstování chilli papriček doma je docela snadné. Navíc máte možnost si vybrat, jakou chuť a barvu chilli chcete – a na základě toho koupíte semínka. Domácí chilli papričky můžou být silně ostré, nebo třeba i nasládlé. A největší výhodou je, že je můžete pěstovat doma na parapetu.
Proč chilli papričky pálí?
Pálivost papriček způsobuje kapsaicin, látka, kterou papričky obsahují ve velkém. Kapsicin působí na sliznice a všechna nervová zakončení zde uložená, což způsobuje, že za pár sekund po snězení chilli papričky cítíte pálení. Pálivost záleží hlavně na odrůdě, podmínkách, ve kterých je paprička pěstována a na tom, jak je konzumovaný kousek drahý.
Pěstování chilli papriček
- Semena chilli je nutno zasít do sterilního výsevného substrátu. Pokud jej budete připravovat sami, je nutno jej ještě před vsetím semen půl hodiny péct v troubě, abyste se zbavili všech choroboplodných zárodků.
- Semena zasypejte slabou vrstvou substrátu – ne však vyšší než 3 mm, aby měla semínka sílu k proražení zeminy.
- Maximálně po šesti měsících je třeba jednotlivé rostlinky přesadit do květináčů.
Kdy vysadit chilli papričky?
Pokud chcete, aby vám chilli papričky dozrály do konce léta, měli byste je vysadit již v zimě, nejlépe hned ze začátku roku. Čím pálivější odrůdu nasadíte, tím delší vegetační období bude paprička mít, takže buďte po zasazení semínek trpěliví.
Pokud budete chilli papričky pěstovat venku, je nutné je nasadit na dostatečně slunné místo, jelikož mají rády hodně světla. Hlavně dbejte na dostatečné rozestupy alespoň půl metru.
TIP: Vyzkoušejte recept z chilli – Chilli con carne: Recepty s masem i bez masa
Pálivost chilli papriček se hodnotí na takzvané Scovilleho stupnici. Na celém světě existuje přes 4000 odrůd papriček, a každá má odlišnou pálivost.
Pěstujete si také chilli papričky doma?