Červen je obdobím, kdy se teplota pohybuje okolo příjemných dvaceti stupňů Celsia, večer je dlouho světlo, celý svět září barvami, příroda kvete a nastává i doba první sklizně. Co všechno se dá během června ze zahrádky sklidit a jakými plodinami nahradit sklizené plody?
Jahodové hody
První položka na našem seznamu patří jahodám. Bez nich by totiž nebyl červen takový, jaký ho známe. Pulty obchodů praskají ve švech pod veškerou jahodovou nadílkou. A vy, pokud na své zahrádce pěstujete jahody, nemusíte ani opouštět pozemek a můžete si dopřát jahodovou nadílku přímo v pohodlí domova.
Jak se o jahody během období sklizně starat?
- Dopřávejte jim bohatou zálivku,
- zamezte nedozrálým plodům v přímém kontaktu s půdou, neboť to přispívá k jejich plesnivění a zralé plody,
- okamžitě sklízejte a využívejte v kuchyni.
Rebarbora v kuchyni
Milujete sladké koláče, ale jahod už jste se přejedli? Vyměňte jahody za rebarboru. Doba její sklizně vrcholí právě v červnu a končí 24.6., po tomto datu už se její chuť mění v kyselou a snižuje se i množství prospěšných látek v ní obsažených. Rebarboru sklízejte tak, že listy s řapíky opatrně odlomíte nebo odříznete, jakmile přesáhnout výšku 30 centimetrů.
Pochutnejte si na chřestu
Ať už si rádi připravujete chřestovou polévku, máte rádi blanšírovaný chřest s holandskou omáčkou nebo snad máte nějaké jiný oblíbený recept s chřestem, v půlce června končí doba jeho sklizně. Je tedy nejvyšší čas si pochutnat na všech vašich oblíbených chřestových pokrmech a sklidit poslední chřest, který se ve vaší zahrádce nachází.
Péče o zeleninové záhony
Červen je dobou, kdy musíte zeleninovým záhonům věnovat spoustu péče. To znamená jak pravidelné zalévání, tak i hnojení. S klidem v srdci můžete zasévat některé druhy salátů, které vám budou dozrávat od července do září.
V červnu se vysévají také:
- karotky,
- fazolky,
- ředkvičky,
- bílé odrůdy kedluben.
A co se sklízení týče, dozrálé jsou již rané odrůdy květáků, kedluben a karotek.
Bylinky
A v červnu nezapomínejte ani na bylinky.
- Univerzální bylinkou je pažitka, kterou můžete vysévat od jara do léta a průběžně sklízet a využívat v kuchyni.
- Další bylinkou, kterou využijete zejména při trávicích obtížích a dá se vysévat do dubna do července, je saturejka.
- Skvělou bylinkou, která je neodmyslitelně spjatá s nakládanými okurkami a výtečnou omáčkou, je kopr. Oceníte ho i jako přírodní odpuzovač některých škůdců. Kopr se dá vysévat od dubna až do konce srpna.
Veškeré bylinky, které se vaší zahrádce nachází během vegetačního období, se dají sklízet kdykoliv. Je výhodné mít je po ruce a kdykoli si pro pár lístků jednoduše odskočit z kuchyně, a ještě čerstvé je využít při přípravě teplých i studených pokrmů.
Přejeme vám spoustu úspěchů při pěstování bylinek, zeleniny a dalších plodin.