Květy čemeřice připomínají něžné barevné zvonky, jsou nejčastěji bílé, růžové, nachové nebo zelené. I když čemeřice kvete jen do května, lístky neopadají, ale vytvoří malou zelenou bobuli, čímž je rostlina i po zbytek léta vkusnou ozdobou zahrady.
Pěstování čemeřice si rozmyslete. Ačkoli jsou květy krásné a v minulosti byly dokonce využívány v lidovém léčitelství, rostlina je ve skutečnosti jedovatá.
Této jedovaté květiny existuje 20 druhů. Většina z nich jsou trvalkami a s výjimkou dvou odrůd, se jedná o evropskou rostlinu.
Nejčastěji pěstované druhy čemeřice
Čemeřice zahradní patří mezi nejčastěji pěstované druhy u nás. Ovšem ani tento název neurčuje jeden druh čemeřice, ale celou skupinu hybridů. Čemeřice se dokážou mezi sebou křížit, což má za následek barevnou zahradu v mnoha různých odstínech.
Jak na pěstování čemeřice
Čemeřice je nenáročná trvalka, o kterou se nemusíte po zasazení nijak starat. Jejích barevných květů si na zahradě můžete, bez jakékoliv námahy, užívat několik let.
K jejímu zasazení vyberte půdu bohatou na živiny, s dobrým odvodňováním, ale nevysušenou. Polostinné místo svědčí čemeřici nejlépe.
- Pokud k výsadbě zvolíte vyvýšené záhony, rozhodně neuděláte chybu. Mnohem více tak vyniknou zvonečkové květy směřující dolů.
- Čemeřici nezasazujte příliš hluboko. Hluboko zasazená rostlina má méně květin, stačí ji zasadit jen mírně pod půdu.
- Nezapomeňte, že je čemeřice jedovatá. Mějte to na paměti, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky.
- Rostlina by měla kolem sebe dostatek místa k dalšímu množení. Například pod listnatými stromy.
Následná péče je nenáročná
Uvadlé nebo zežloutlé lístky odstraňujte, nejvhodnější doba je před zimou, než začnou kvést.
Kompostování nebo hnojení není nutné, ovšem aplikace výživy podpoří jejich růst.
Čemeřice v letních měsících „spí“, proto je nepotřebují příliš vody. Nejvíce květiny zalévejte na jaře, když kvetou.
Zdroj: gardendesign.com