Čekanka obecná je velmi krásná rostlina, která vás hned na první pohled upoutá blankytně modře zbarvenými květy. Na zahradách ji však pěstitelé nemají jen pro to, jak vypadá, ale hlavně díky jejím léčivým vlastnostem, které jsou rozhodně nezanedbatelné. Bez problémů dokáže pozitivně rozhýbat celý metabolismus.
Čekanka obecná
Čekanka obecná (lat. Cichorium intybus) dorůstá do výšky až 1 metr a patří do čeledi hvězdicovitých. Má podlouhlé listy a velmi nápadné blankytně modré květy. Stala se proto chloubou nejedné zahrady, ale spatřit ji můžete i ve volné přírodě, a to prakticky po celé Evropě. Krásně kvete od června až do září. Má však také léčivé účinky, které znali už staří Římané a v období válek. V této době bylo nedostatek kávy, a právě tato rostlina skvěle nahrazovala, proto se připravovalo čekankové kafe.
Léčivé účinky čekanky
Čekanka má velmi nízkou kalorickou hodnotu, a tak se doporučuje její užívání všem, kteří z jakéhokoliv důvodu chtějí shodit nějaké to kilo navíc. Nabízí toho však mnohem více. Mezi její další přednosti patří i to, že je bohatá na:
- vitamíny,
- hořčík,
- minerální látky.
S čím vám čekanka obecná pomůže?
- Účinně podporuje činnost jater.
- Má také pozitivní vliv na trávicí trakt a ledviny.
- Napomáhá při léčení žlučníkových i ledvinových kamenů a žaludečních vředů.
- Pomáhá při nechutenství.
- Má dobrý močopudný účinek.
- Zbaví vás zácpy.
- Příznivě podporuje srdeční činnost a celkový cévní systém.
- Má antibakteriální a protizánětlivé účinky, působí hojivě.
- Pomáhá snížit hladinu cukru v krvi při cukrovce.
- Podporuje kvalitní růst vlasů.
- Uklidňuje nervový systém.
- Příznivě ovlivňuje potíže při revmatismu a artróze.
Jak pěstovat čekanku obecnou?
Protože má čekanka obecná opravdu široké využití a pomáhá při řadě nemocí, měli byste ji pěstovat na své zahradě. Je to poměrně jednoduché. Aby se jí u vás dařilo, zasaďte ji na slunné a sušší stanoviště. Má raději odvodněnou půdu než přemokřenou. Bude se skvěle vyjímat na záhonech s jinými trvalkami a tím, že je mrazuvzdorná, nemusíte s ní mít žádnou zbytečnou péči v zimních měsících.
Jak sbírat čekanku obecnou
Bez problémů můžete sbírat kvetoucí nať, ale i kořeny této rostliny. Ty však sbírejte jen na jaře, nebo na podzim. Stačí je pak omýt a nakrájet například do salátů. Můžete je však i usušit v sušičce nebo polootevřené troubě při nízké teplotě, abyste nezničili všechny prospěšné látky. Květy čekanky můžete sbírat po celou dobu květenství a následně je sušit. Sušte ji podobně jako levanduli – kvetoucí nať čekanky zavěste ve svazcích na plot nebo někde doma v místnosti.
Pokud hledáte čekankový recept, nabízí se chutná čekanková polévka, neo příprava čekankového čaje. Vyzkoušejte oblíbené výrobky z čekanky.
Netradiční čekanková polévka
Čekankovou polévku si můžete dát k obědu, ale také kdykoliv během dne jen tak na chuť. Na její přípravu potřebujete:
- 2 větší kořeny čekanky obecné,
- čekankové listy,
- 1 litr zeleninového vývaru,
- 200 ml smetany ke šlehání,
- šťávu z půlky citronu,
- čerstvě mletý pepř,
- sůl.
Postup přípravy
- Kořeny před použitím rozpůlíte a dobře opláchnete pod tekoucí vodou.
- Poté kořeny čekanky nakrájejte na středně tenké plátky
- Nechte tyto plátky uvařit doměkka v zeleninovém vývaru, který následně zjemníte kelímkem smetany ke šlehání.
- Přidejte čerstvě mletý česný pepř, sůl a čekankové listy.
- Nakonec celou polévku rozmixujte, a ještě můžete dle chuti dochutit citronovou šťávou.
Čekankový čaj je naprostý zázrak přírody
Z této malebné rostlinky však lze připravovat mnohem více než jen chutnou polévku. Můžete si vyrobit i vynikající čisticí kúru, pokud se vám přihodila nemilá nehoda, a vy nejste zastáncem umělých desinfekcí. Tato přírodní varianta z čekanky obecné ji skvěle nahradí. Pokud potřebujete tělo očistit zevnitř, připravte si čekankový čaj. Stačí smíchat lžičku sušené čekanky s 200 ml vroucí vody a nechat deset minut odstát. Tento čaj byste měli pít pravidelně.
Někdy se mohou objevit alergické reakce na tuto překrásnou rostlinu. V tomto případě ji přestaňte používat a o dalším užití se poraďte se svým lékařem.
Tipy na další trvalky