Bylinky a vlastní bylinkový záhon jsou výborným pomocníkem v domácnosti. Využijete je jak okrasný záhon, tak i při přípravě jídla. Jak vytvořit bylinkový záhon?
Snad neexistuje zahrada, na které byste nenašli bylinky. Léčivé rostliny, které můžete použít také jako výborné koření při vaření, můžete umístit na vaši zahradu vedle okrasného záhonu a záhonu se zeleninou. Jak vytvořit bylinkovou zahrádku a které bylinky vám na ní nesmí chybět?
Využijte bylinky na maximum
Rozhodli jste se, že si založíte svou bylinkovou zahrádku? Důvodů může být několik. Jeden z nejčastějších důvodů pro založení zahrádky s bylinkami je celosezónní přísun koření k vaření. Několik druhů bylinek se totiž skvěle hodí do nejrůznějších pokrmů nebo dokonce do moučníků.
Byliny z vaší zahrady vám ale mohou dělat radost i jiným způsobem. Můžete si z nich připravit lahodný čaj, vyrobit léčivou mast nebo tinkturu či obklad. Za všemi těmito léčivými produkty stojí jen čas a práce, kterou na zahradě musíte vykonat. Sušení bylinek, skladování a následné použití bylinek je jen třešničkou na tomto léčivém a voňavém dortu.
Bylinky do zeleninového záhonu
Ještě, než začnete přemýšlet nad tím, kde založit svůj bylinný záhon, možná byste měli vědět jednu věc. Bylinky mohou být součástí zeleninového záhonu, kde vedle pěstování plodin i bylinek může tato kombinace přinést ještě mnohem víc pozitivních účinků pro vaši zahradu.
Některé bylinky totiž slouží jako ochrana proti škůdcům vaší zeleniny a celé úrody. Které z nich jsou vhodné k vysazení v zeleninovém záhoně?
- bazalka — k okurkám, rajčatům a cibulovinám,
- levandule — k salátům,
- tymián — ke všem druhům listové zeleniny,
- majoránka a rozmarýn — k mrkvi,
- koriandr — k jahodám, okurkám nebo červené řepě,
- kopr — kamkoliv mezi zeleninu.
Umístění bylinek
Pokud přece jen zakládáte nový bylinkový záhon, pak mějte na paměti pár důležitých rad a tipů, díky nimž budou vaše bylinky krásně růst a budou vám dělat jen radost.
- Ze všeho nejdříve najděte na své zahradě místo, kde tolik nefouká vítr, například u jedné stěny domu. Zároveň by tato část zahrady měla být slunným místem, jelikož většina bylin miluje sluneční paprsky. Z toho důvodu je důležitá také pravidelná a dostatečná vláha.
- Půda nemusí být zvlášť pečlivě připravená, stačí jen, když bude zemina trochu propustná a přidáte k ní trochu hnojiva či zeminu z vašeho kompostu.
- Než se pustíte do samotného sázení bylinek, je třeba půdu zbavit veškerých plevelů a také si rozvrhnout požadovaný tvar záhonu.
Jak bylinky rozmístit
Existuje určité pravidlo, kterým je dobré se řídit i při rozvržení bylinkové zahrady.
Nejdříve si rozmístěte jednotlivé keříky nebo sazenice bylinek do záhonu tak, abyste viděli celkové uspořádání. Až poté rýčem vytvořte jamku, do které byliny budete sázet. Řiďte se přitom jednoduchým pravidlem.
- Do zadních řad umístěte bylinky, které se rozrůstají do šířky i výšky. Jsou většinou trvalé, proto se i roky mohou rozrůst do širšího okolí, a tak dbejte na dostatek místa mezi nimi. Mezi tyto bylinky patří zejména řepík, libeček nebo levandule.
- Doprostřed bylinkového záhonu patří ty rostliny, které potřebují také dostatek místa, avšak do výšky tolik nerostou, i když budou v záhonu několik let. Mezi těmito bylinkami najdete například tymián, dobromysl, meduňku nebo mátu.
- Místo v popředí záhonu nechte pro jednoleté rostliny, které nezaberou příliš místa a jejich výška také nedosahuje velkých rozměrů. Mezi tyto bylinky patří majoránka, heřmánek nebo také měsíček.
Jaký tvar záhonu zvolit
Pokud máte vybrané místo pro bylinkový záhon, pak je třeba vymyslet ještě tvar celé voňavé zahrádky. Nemusíte se totiž striktně držet obdélníkového tvaru, který se používá klasicky u zeleninových záhonů. Dejte trochu prostor fantazii a vytvořte zajímavý tvar zahrádky nebo si připravte rovnou skalku, kde se budou byliny krásně vyjímat.
Tip: Vlastní vyvýšený záhon rychle a jednoduše
Oblíbené jsou například spirály nebo skalky ve tvaru šneka. Z kamenů a keramických dekorací můžete vyrobit kaskádu ve tvaru spirály, kde s každým patrem přidáte více zeminy. Do jednotlivých pater pak vysadíte byliny, které jako celek vypadají velmi originálně.
Druhy bylinek do záhonu
Aby byla vaše bylinná zahrádka různorodá a dodala vám veškeré bylinky, které využijete ve velkém spektru, je třeba přemýšlet nad všemi druhy. Jako koření se vám bude jistě hodit:
K výborným a léčivým čajům upřednostníte na vašem bylinkovém záhonu určitě lahodnou meduňku s heřmánkem a mateří douškou. Letní osvěžení i lahodné recepty na nápoje si pak připravíte spolu s mátou. Ve vaší zahradě nesmí určitě chybět ani voňavá levandule, která vám bude dělat radost celou sezónu i v zimě jako sušená.
Na vaší bylinkové zahrádce si užijete opojnou vůni i léčivé účinky každé rostliny zvlášť. Určitě si oblíbíte i chvíle pohody a klidu, kdy se posadíte ke své rozkvetlé zahradě a jen si užijete krásný pohled na všechny léčivé byliny.
Zdroj: bbcgoodfood.com, harvesttotable.com
Další tipy na články