Brynzové pirohy jsou tradiční slovenský pokrm, který miluje celý svět. Vyzkoušejte skvělou chuť brynzy a opečené slaninky. Přinášíme vám ověřený recept na tradiční českou klasiku.
Slovenské brynzové pirohy – tento slovenský klasický pokrm ohromil celý svět. Lahodný pokrm plný chuti a zajímavých spojení. Vyzkoušejte tradiční postup a přidejte do něj neobvyklé ingredience.
Jak vznikly brynzové pirohy?
Na Slovensku se brynza řadí mezi tradiční pokrm, jenž se přidává ke kdejakému jídlu. Připravuje se a patří zejména do jarního jídelníčku, jelikož ovce měly na pastvě dostatek čerstvé a zelené trávy. Díky tomu vznikal lahodný a mnohem kvalitnější ovčí sýr, z něhož je brynza vyrobená. Proto se hlavně na jaře připravovaly halušky, pirohy s brynzou a různé pomazánky, ve kterých je hlavní ingrediencí právě ovčí sýr.
Brynzové halušky jsou možná známější než samotné pirohy, bramborové taštičky si ale zamilujete už pro jejich vzhled i neodolatelnou chuť. Zajímavostí je, že se na pirohy i halušky používají stejné ingredience, avšak pokaždé vzniknou naprosto odlišná jídla, která se servírují jinak. Jak tedy připravit lahodné brynzové pirohy?
Recept na brynzové pirohy
Na tradičních pokrmech českých a slovenských kuchyní je skvělé to, že nepotřebujete žádné zvláštní suroviny. Oproti moderní kuchyni, kde se nachází mnoho exotických koření a ingrediencí, se s tímto klasickým receptem nemusíte bát toho, že byste v zásobách nenašli všechny suroviny.
Ingredience
K přípravě pirohů s brynzou budete potřebovat:
- 500 g polohrubé mouky,
- 1 střední vejce,
- 200 ml vlažné vody,
- 350 g brambor,
- 125 g brynzy,
- 60 g másla,
- 2 lžičky soli.
Postup přípravy
Na tomto receptu si oblíbíte především to, že je příprava velmi snadná a poměrně rychlá.
- Ze všeho nejdříve si v osolené vodě uvařte brambory ve slupce. Poté je nechte zchladnout, můžete si je připravit i den dopředu, o to rychlejší bude pozdější příprava samotného pokrmu.
- Studené vařené brambory oloupejte a na jemném struhadle nastrouhejte do mísy.
- Do druhé mísy nasypte mouku a přidejte asi dvě lžíce brambor spolu s vejcem, vodou a lžičkou soli.
- Vypracujte poddajné těsto, které nakonec vytvarujte do tvaru koule a nechte odpočívat zakryté pod kuchyňskou utěrkou asi čtvrt hodiny.
- Mezitím si můžete připravit náplň do pirohů. Do mísy se zbylými bramborami přidejte brynzu a trochu másla pro jemnou chuť. Vše důkladně propracujte, případně dochuťte trochou soli.
- Pozor na slanost samotné brynzy, možná nebude sůl vůbec potřeba. Náplň máte během pár minut hotovou.
Z těsta vytvořte pirohy
Po patnácti minutách se můžete pustit do tvoření pirohů.
- Rozdělte si těsto napůl a na moukou posypaném válu vytvořte z těsta placku. Čím tenčí, tím lepší.
- Z těsta vykrajujte kolečka, na to můžete použít hrnek nebo skleničku.
- Na půlku kolečka naneste lžičkou náplň a druhou půlkou těsta náplň přiklopte. Aby naplněný půlkruh u sebe dobře držel, použijte vidličku a stiskněte pokraje k sobě.
- Připravte si hrnec s osolenou vodou a přiveďte vodu k varu. Do vroucí vody vložte připravené pirohy a dbejte na to, aby se těsto nepřilepilo na dno nebo stěny hrnce.
- Vařte je do chvíle, než vyplavou na hladinu, poté stáhněte teplotu na polovinu a vařte ještě asi pět minut. Nakonec stačí pirohy scedit a rovnou podávat.
Doporučujeme: Na podobný způsob je připravované oblíbené ruské jídlo pelmeně – více zde
Při servírování můžete bramborové pirohy s brynzou posypat škvařenou cibulkou spolu se slaninou, takovou kombinaci si určitě zamilujete během prvního sousta. K tradičnímu receptu se hodí také čerstvá jarní cibulka, pažitka nebo dokonce kopr. V některých receptech najdete také rajčatovou omáčku, kterou jsou pirohy přelité.
Zkuste uvařené pirohy ještě upéct na pánvi s tukem, dodáte pokrmu další rozměr.
TIP: Vyzkoušejte také pirohy naslano plněné mletým masem.
Zdroj: makova-panenka.cz
Další tipy na recepty