Bromélie je tropická rostlina, která zaujme především barevností listů i nádhernými květy. Její původ hledejte v deštných pralesech, dobře se jí však bude dařit i ve vašem domově. V našich podmínkách je nutné bromélii dodat speciální péči, díky níž krásně poroste a bude ozdobou vaší domácnosti.
O rostlině bromélie
Vzhled bromélie (lat. Bromeliaceae) vás zaujme především díky nádherným květům i okrasným listům, ty se mohou lišit v závislosti na mnoha druzích. Tato tropická rostlina má krásně zbarvené listy a květy připomínají tvar kopí, struktura listu je kožovitá. Květy rostou přímo z listové růžice, a tak se můžete kochat květenstvím přímo ve středu rostliny. Nádherné a velmi netradiční květy vám budou dělat radost několik měsíců, po odkvětu však stejná rostlina znovu již nevykvete. Nové odnože však můžete namnožit a těšit se z nových květů.
Druhy bromélie
Mezi ty nejzajímavější a zároveň nejrozšířenější druhy bromélie patří:
- bromélie Talisandia
- Rhoeo
- Billbergia
- bromélie Ananas
- bromélie Vriesea
Pěstování bromélie
Bromélii si s největší pravděpodobností přinesete ze zahradního centra. Rostlina rozhodně nepotřebuje hluboké květináče, naopak se jí bude lépe dařit v mělké misce. Směs zeminy může být doplněna o drcenou kůru, hrubý písek nebo rašelinu. Půda by měla být dobře propustná, aby se v ní nedrželo mnoho přebytečné vláhy. Dobře zvolíte, pokud pořídit bromélii substrát vhodný pro orchideje.
Péče o bromélie
Rostlina by měla být na velmi světlém místě, přímé světlo však nebude správným umístěním. Polostín a dobré světlo jí dodáte vystavením na parapet okna.
- Hlavní kritérium, které nesmíte podcenit, je dostatek tepla.
- Celoroční teplota by neměla klesnout pod 20 °C.
- Přestože rostlina původně roste v tropických oblastech s velkou vlhkostí vzduchu, nemusíte se bát ani suchého vzduchu v domácnosti. Bromélie si s ním dobře poradí.
Zalévání bromélie
V první řadě myslete na to, že zemina u bromélie může být vlhká, nikdy nesmí být ale příliš podmáčená. Pokud proteče voda do misky pod květináčem, hned ji vylijte a nenechte květinu stát ve vodě. Vhodnější způsob zalévání je v mírném množství každé tři dny. Bromélii zalévejte buď odstátou, nebo dešťovou vodou přímo do listové růžice, jedině tak si rostlina dokáže vzít dostatek vláhy.
Speciální péče
Pokud chcete rostlině dodat více hnojiva, přidejte poloviční běžnou dávku jednou měsíčně v období vegetace. Jelikož bromélie původně pochází z oblasti pralesů, některé druhy mohou vyžadovat jiný styl pěstování.
Takovým druhům se říká vzdušné rostliny a dobře se jim daří na kusu dřeviny nebo mechu, můžete vyzkoušet i jiné druhy organických podloží. Často můžete tuto rostlinu vídat na kokosové skořápce. Takový druh života jasně dokazuje, že bromélie si dokáže vlhkost v sobě dobře udržet a příliš mokrá půda jí rozhodně nesvědčí.
Rozmnožování bromélie
Po odkvetení bromélie pomalu umírá, tento proces jen těžko zastavíte. Můžete si však všimnout nových oddenků, díky kterým vypěstujete novou rostlinu s další možností květenství. S časným odtrháváním nových rostlin počkejte, dokud neuvidíte nové kořeny, v opačném případě se vám nepodaří vypěstovat nového nástupce.
Choroby a škůdci bromélie
Bromélie patří k těm pokojovým rostlinám, které si dokážou říct, co zrovna potřebují. Pokud na listech zpozorujete tmavé skvrny, pak má rostlina mnoho slunečního záření a potřebuje větší stín. Pokud ani do roka vaše květina nezačne kvést, je to jasná známka příliš velké zálivky, ta může mít až devastující dopad na rostlinu. Jestliže najdete usychající nebo tmavší konce listů, pak je ve vaší domácnosti příliš suchý vzduch. V takovém případě problém vyřešíte rosením pomocí rozprašovače.
Zdroj: gardeningknowhow.com