Rostliny a květinyStromy a keřeZahrada

Břečťan popínavý slouží jako přírodní zeď. Dodá zahradě romantickou atmosféru

Určitě jste již v řadě zahradách viděli popínavý břečťan, který romanticky obepínal jinak nevzhlednou starou zeď nebo dokonce celou část domu. Tato popínavá rostlina má mnoho výhod, které uvítáte i ve vaší zahradě. Jak jej pěstovat?

břečtan plot
Zdroj foto: Alexander Denisenko / Shutterstock.com

Kde můžeme břečťan vidět nejčastěji?

Břečťan popínavý (lat. Hedera helix) je velmi známý svým romantickým a zajímavým vzhledem v parcích zámků, kde krásně obrůstá kolem plotů, zídek, nebo dokonce kolem vzrostlých stromů. V domácím prostředí většinou zakryje nevzhledné staré zdi zahradních domků nebo dodává na romantice klidnému zákoutí zahrady, kam chodíte odpočívat.

Magie i přísada na praní

Břečťan je spolu se jmelím již mnoho let uctívanou rostlinou, kterou milovali Keltové. Ti měli břečťan spojený se zimním bohem. Výtažek z břečťanu se používá již stovky let jako přísada pro praní prádla. Jako jedna z mála tato rostlina obsahuje totiž saponin, který při mohutném míchání s vodou začne pěnit.

Kam umístit břečťan?

Nejčastější důvody, proč se majitelé zahrad rozhodnou pro břečťan popínavý, jsou ryze kvůli tomu, aby se vyhnuli rekonstrukcím starých objektů nebo zdí. Nejvíce se používá:

  • do temných koutů zahrady,
  • k nevzhledné části zdi,
  • k drátěnému plotu,
  • jako odhlučnění sousedních zahrad,
  • na celé stěny fasády domu.

Kde a jak vysadit břečťan?

Než se rozhodnete pro jeho vysazení, je nutné si nejdříve rozmyslet, jakou odrůdu zvolíte. Existuje totiž asi 15 druhů, přičemž každý z nich má trochu jinou barvu nebo velikost listů. Břečťan popínavý se vysazuje vždy na jaře nebo na podzim, ale ještě chvíli před tím necháme kořínky ponořené ve vodě pro vytvoření nových a mladších kořínků.

Myslete také na povrch zdi nebo plotu, ten by měl být nejlépe hrubý nebo dostatečně členitý pro dobré uchycení listů a stonků. Rostlina se pne po fasádě za světlem, a tak roste stále výš a výš.

břečtan pěstování
Zdroj foto: Olena Lesen / Shutterstock.com

Břečťan na fasádě domu? Dejte si dobrý pozor!

Pokud se rozhodnete pro krásný a romantický vzhled vašeho domu popnutého břečťanem, pak je nutné dbát na dobrou kvalitu samotné fasády. Ta musí být bez trhlin nebo škvír. Dokáže se totiž dostat i do teď nejmenších trhlinek, kde koření a může zničit další kus fasády. Svým vtíravým způsobem se takto může dostat až dovnitř domu, a tak by na vás jednoho dne mohla ze zdi vykouknout popínavá rostlina.

břečtan
Zdroj foto: DMG Vision / Shutterstock.com

Břečťan jako léčivá rostlina

Popínavá rostlina břečťan nemusí sloužit jen k zahalení nevzhledné části vaší zahrady nebo jako přírodní dekorace vašeho domu. Účínky břečťanu tady jsou, pomůžou vám také v boji proti celulitidě nebo jako lék na různé kožní problémy. Z břečťanu si můžete připravit úžasný masážní olej, kdy po přidání rozmarýnu, citronu, fenyklu a zázvoru a zalití slunečnicovým olejem získáte účinný prostředek proti celulitidě.

Pokud naložíte listy břečťanu na tři dny do octa, můžete získat skvělé a účinné obklady na kuří oka. Díky tomu bude vaše krásná zelená zahradní dekorace nejen prospěšná z estetického hlediska, ale také jako léčivý prostředek.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)