Boží milosti nesmí chybět na stole v období masopustu. Pečení tohoto cukrového je jeden ze zvyků a tradic masopustu. Co jsou boží milosti a jak je upéct, aby byly jemné a měkoučké?
Připravujete tradiční boží milosti na masopust i u vás doma?
Boží milosti je cukroví, na které se čím dál více zapomíná. Jednoduché boží milosti připravovaly především naše babičky v období blížících se masopustů, Velikonoc nebo jiných slavnostních událostí. Znáte boží milosti nebo o nich slyšíte poprvé?
Co jsou boží milosti?
Boží milosti známé také jako fánky nebo andělská křídla je smažené sladké pečivo, které se hned po usmažení obaluje v cukru.
Historie receptu
Recept na boží milosti se objevil už v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové v roce 1826, ovšem můžeme jen hádat, zda recept vymyslela ona, nebo někdo jiný. Boží milosti se u nás připravovaly pouze na sváteční události, ať už jako součást svatebního menu, nebo v období masopustu či jako výslužka koledníkům na Velikonoce.
Záleží pouze na každém, jaký si zvolí tvar, nejčastěji se jedná o nepravidelné obrazce (zpravidla obdélníky) vykrojené radýlkem s průřezy uprostřed. V oblibě jsou také spirály, tyčinky, nejrůznější uzlíky nebo speciálními tvořítky vykrojené obrazce.
Jak jsme již zmínili, boží milosti jsou typické pro období masopustů, Velikonoc (připravovaly se na Velikonoční pondělí, kdy jako tradiční velikonoční cukroví završily veškeré velikonoční přípravy u plotny), ale také se objevují jako sladká pochoutka na svatební tabuli ve tvaru květů, které jsou do sebe zapíchány.
Boží milosti jsou nejchutnější ještě teplé, ale pozor, jsou zrádné, můžete se jich snadno přejíst. Boží milosti nechte zcela vychladnout, někdo je má rád tvrdší, proto je do druhého dne můžete nechat bez obav na stole. Ti, kteří dávají přednost měkčím kouskům, můžete je schovat do misky nebo do sáčku, změknou.
Recept na boží milosti (fánky)
Mnoho lidí si myslí, že boží milosti recept jsou náročné na přípravu. Pracnější jsou, ovšem není to žádná věda, jejich přípravu zvládne i úplný začátečník.
Suroviny
Postup
- Mouku prosejte přes síto do velké mísy.
- K mouce přidejte ostatní sypké suroviny a pořádně promíchejte.
- K sypké směsi přidejte ostatní ingredience na těsto a vytvořte kompaktní těsto.
- Těsto vložte do lednice alespoň na půl hodiny, aby si odpočinulo.
- Těsto vyválejte na tenčí plát, ze kterého vyřezávejte tvary dle vaší libosti – prořezávejte i uprostřed.
- Hotové kousky vložte do rozpáleného oleje – pozor, ať je nepřipálíte, měly by mít lehce hnědou barvu.
- Ještě horké je obalujte ve směsi cukrů na obalování.
Tipy na vylepšení
- Aby boží milosti nebyly tak moc olejové, ihned po usmažení je odkládejte na papírovou utěrku, která přebytečný olej do sebe nasákne.
- Do směsi cukrů můžete přidat i skořici pro lepší chuť.
- Boží milosti můžete místo obalování v cukru pouze cukrem posypat.
- Existuje mnoho receptů na boží milosti, například boží milosti pečené, boží milosti bez šlehačky nebo boží milosti s vínem.
Jaký tvar mohou mít boží milosti
Je naprosto jedno, jestli cukroví boží milosti vykrojíte jako pravidelné čtverce, kosočtverce nebo obdélníky. K vykrajování používejte ozdobné radýlko a nezapomeňte uprostřed udělat průřez. A pro velmi rychlou přípravu těsto na boží milosti můžete jen nakrájet na tyčinky, které následně usmažíte. Jestliže máte rádi, když cukroví má nějaký specifický tvar, k jejich přípravě můžete využít také formičky na boží milosti.
Boží milosti můžete bez obav nechat jak celý den, tak i ten následující na talíři na stole. Pokud je zakryjete, cukr se rozteče a boží milosti zvlhnou.
Boží milosti vám vydrží i několik dní, ovšem je to nepravděpodobné, protože se po nich většinou hned zapráší.
Jsou u vás doma boží milosti každoroční tradicí, která nesmí chybět na masopustním stole nebo o nich slyšíte poprvé? Vyzkoušejte recept na toto tradiční cukroví.
Zdroj: delish.com, myrecipes.com
Další recepty na moučníky