Máte rádi procházky přírodou, případně dlouhé túry po nezpevněném terénu? Pokud ano, pak jistě víte že základem vaší výbavy musí být bezesporu kvalitní a pevné boty.
Vybírat je možné ze spousty různých variací obuvi. V každém případě byste se měli soustředit na několik velmi důležitých vlastností bot. Jakých? To vám proradíme v následujících řádcích, zaměříme se konkrétně na to, jaké máte z hlediska volby materiálů možnosti.
Z jakého materiálu se boty do terénu vyrábí?
Moderní trekové a taktické boty se vyrábí hned z několika materiálů, přičemž většinou disponuje speciálními vrstvami. V minulosti byla základem většiny bot určených na túry a pohyb v přírodě kůže. Ta se používá i dnes, ale už ne tolik. Pokud promokne, boty je zapotřebí dlouho sušit. Ideální je kombinovat kůži s membránou. Nedochází tak k jejímu promočení a vaše nohy budou v suchu. Jinak je možné volit i boty, u nichž se používají syntetické materiály. V neposlední řadě nelze zapomenout ani na zmiňované prvky typu Gore-texu, Vibramu a podobně.
Typy trekových bot
Stylových trekových bot je na trhu spousta. Velmi důležitý je při jejich výběru hlavně účel používání takovéto obuvi. Jestliže uvažujete spíše o obutí na nějaké krátké procházky, pak se vyplatí vsadit na trekové sandály. Naopak trochu náročnější trasy po zpevněných nezpevněných cestách vyžadují minimálně polobotky. Pro zimní vycházky jsou určené spíše boty disponující vnitřním zateplením. Volit je možné i velmi odolné zmiňované taktické boty. Alternativ je zkrátka hodně.
Voděodolné a nepromokavé boty
Tradičně se setkáváme se dvěma anglickými výrazy, a těmi jsou waterproof či waterresistant. Oba dva se týkají odolnosti svršku vůči vodě a vlhkosti. Zatímco voděodolnost značí jen to, jak dlouho dokáže bota odolávat vlhkosti, nepromokavost znamená, že se voda dovnitř boty přes svrchní materiál nedostane.