Rostliny a květinyStromy a keřeZahrada

Bobkovišeň – Jak pěstovat a stříhat stálezelený keř

Bobkovišeň – Jak pěstovat a stříhat stálezelený keř

Bobkovišeň je velmi odolný keř, proto je s oblibou využíván do živých plotů. Pokud přemýšlíte nad jeho koupí, poradíme vám s pěstováním, hnojením, stříháním a využitím bobkovišny.

Má však jistě co nabídnout, sytě zelené listy vás budou těšit po celý rok.

Zdroj foto: Edita Medeina / stock.adobe.com

O rostlině bobkovišeň

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) je poměrně hojně rozšířená, již v dřívějších dobách byla ceněna hlavně jako léčivá rostlina. Z jejího listí totiž lze připravit speciální vodičku, v níž je modřeťová kyselina. Ta pomáhá s léčbou podrážděných smyslů, ovšem ve velkých dávkách může vést až ke smrti. Využívání této rostliny pro léčení tedy bylo přísně kontrolováno a většinou nebyla podávána samostatně.

Věděli jste, že: bobkovišeň bývá často označována také názvy bobkotřešeň lékařská, višeň bobková nebo střemcha bobková? Správný český název však je vavřínovec lékařský.

Kromě toho se však dá z tohoto keře získat také bobkotřešňová voda, která našla využití v kosmetice a také homeopatii, sloužila dokonce jako sedativum. Jako okrasná rostlina (doporučujeme: okrasné trávy do zahrady) se rozšířila především do klášterních a zámeckých zahrad. Pěstována byla již od šestnáctého století.

Druhy bobkovišně

Mezi nejznámější druhy bobkovišny patří:

  • bobkovišeň lékařská Etna,
  • bobkovišeň lékařská Rotundifolia,
  • bobkovišeň portugalská (portugalský vavřín),
  • bobkoviště lékařská Novita,
  • bobkovišeň lékařská Caucasica,
  • bobkoviseň lékařská Ani.

Vhodné stanoviště

Tento keř toho vydrží hodně, i přesto se však najdou podmínky, které mu nevyhovují. Velmi špatně snáší trvalé přemokření, oproti tomu mu však nevadí sucho. Nejvhodnější je slunné nebo mírně stinné stanoviště. Podkladem by měla být mírně kyselá a vlhčí půda, rozhodně bobkovišeň nevysazujte do vápenitých půd. V takovéto zemině žloutnou listy vlivem nevhodného pH.

Ke žloutnutí listů může docházet také při nedostatku živin či v jílovitě půdě. Pokud chcete bobkovišeň využít jako živý plot, kombinujte ji s jinými stálezelenými keři. Dejte si však pozor na umístění v blízkosti rostlin plodících ovoce, jelikož je tento okrasný keř jedovatý.

Bobkovišeň květy
Zdroj foto: Peter Turner Photography / Shutterstock.com

Správná péče o bobkovišeň

Rostlinu musíte nutně a pravidelně zalévat, a to i v období, kdy je chladno. Před zamrznutím země by keř neměl vyschnout. Jestliže omrznou větvičky, stačí je na jaře zastříhnout. Bobkovišeň opět rychle vyroste. Tato rostlina však vydrží teploty až do -25 °C. Nemusíte se obávat špatné zálivky, tento keř totiž zvládne sucho i dlouhodobě.

Kdy sázet bobkovišeň

Bobkovišeň sázíme v jarních měsících, vysazovat můžeme z kontejnerů nebo i nekontejnerované. Při výsadbě je důležité dbát na to, aby měly rostliny velmi dobře vyvinutý kořenový systém. Ideální je při výsadbě doplnit také kvalitní kompost, který dodá rostlině od začátku potřebné živiny.

Kdy se stříhá bobkovišeň

Řez byste měli udělat v jarních měsících, nejlépe v dubnu či v červenci, kdy se začnou probouzet první pupeny. Při stříhání živého plotu se snažte zachovat střih, kde dole je plot širší a na vrchu o trochu užší, což pomáhá rostlinám zůstat zelenými i u země. Pokud však během jara hlásí stálé mrazy, řez bobkovišně odložte, protože může dojít k poškození.

Doporučujeme: Habr se také využívá jako živý plot

Je bobkovišeň jedovatá?

Bobkovišeň lékařská je jedovatá, nejvíc její semena a listy. Otrava hrozí domácím mazlíčkům i člověku, způsobit může nevolnosti, zvracení a podráždění. Velmi důležité je dávat pozor na malé děti, které by si v okolí této rostliny mohly hrát.

To, že je bobkovišeň jedovatá je však pro samotnou rostlinu výhodou, protože ji to chrání před škůdci.

Škůdce a choroby

Bobkovišeň nemá mnoho škůdců či chorob. I přesto se však mohou objevit problémy. Mezi ty nejčastější patří bílý povlak na listech, který je způsobený padlím. V takovém případě musíte keř ošetřit speciálním postřikem. Na listech se mohou vyskytnou červci nebo žír nosatců. Rostlinu ohrožují také plísně nebo bakterie, například cercospora nebo pseudomonáda – ty tvoří hnědé skvrny na listech. Choroby napadající květy a plody mohou být také způsobeny plísní. Proto by ste měli bobkovišeň sledovat, zda je v dobrém stavu.

Bobkovišeň – využití v zahradě

Bobkovišeň lékařská se často využívá do okrasných zahrad, vytvořit lze z něj pěkně tvarovaný porost, který můžete doplnit o kvetoucí rostliny. Je velmi vhodnou volbou také pro okrasný solitér do zahrady. Pokud si vytváříte zcela novou okrasnou zahradu, pak vám doporučujeme i oblíbené okrasné dřeviny do zahrad jako jedle, šeřík či černý bez.

Živý plot z bobkovišny

Doporučujeme vám bobkovišeň vysazovat spolu s dalšími zelenými keři, které dohromady vytvoří dokonalé zelené pozadí. Pěstitelé si také velmi pochvalují živý plot, který je nakombinován z více druhů bobkovišen. Krásnou jednolitou zelenou plochu vytvoří bobkovišeň i tehdy, když ji doplníte o keřovitý břečťan, hloh, cesmínu či rododendrony.

Výsadba živého plotu: na jeden metr délky plotu sázíme přibližně 2 až 4 sazenice, které se rozrostou.

Rozhodně se jedná o působivý keř, jehož oblíbeným využití je právě živý plot. Vypadá dobře v létě i v zimě, navíc vydrží i nepříznivé podmínky.

Zdroj: temperate.theferns.info, nature-and-garden.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)