Tato prastará plodina, známá i pod názvem bob koňský nebo zahradní, se k nám dostala ze severní Afriky a jihozápadní Asie. Tam už kdysi dávno lidé věděli, jak je tato rostlina skvělá pro naše zdraví. Bob je totiž bohatým zdrojem vlákniny, draslíku a vitamínu C. Bob obecný si můžete vypěstovat i na vaší zahradě – péče o něj je totiž nenáročná.
Bob obecný
Tato nenápadná rostlinka má hned několik druhů, a proto si můžete například vybrat mezi odrůdou zakrslou, dlouhoplodou nebo polní. Nejvýše však dorůstá výšky 1 m. Jeho květenství bývá mohutné a sklízí se až zralé plody.
Bob obecný a jeho využití
Nejčastěji se pak připravují vařením ve vodě či páře – nebo se dusí s cibulí, žampióny a slaninou. Skvěle se hodí jako příloha k pečeným masům. Spotřebovat se však dají i listy bobu. Jsou skvělým hnojivem nebo jimi můžete krmit zvířata.
Pěstování bobu
Boby můžeme vysadit na jaře, nebo na podzim. Na jaře vysazujte boby do těžké, nepropustné půdy. Naopak na podzim potřebují půdu propustnou. Semena byste měli zasadit zhruba 5 cm pod povrch a nejlépe 15 cm od sebe, aby měly dostatek místa. Pokud je budete pěstovat na větrném místě, musíte jim zajistit oporu pomocí tyček. Bob obecný taktéž potřebuje vydatnou zálivku a občas musíte vyštípat spodní listy rostliny. Takto posílíte květenství a získáte větší úrodu.
Co obsahuje bob obecný?
Tato rostlina, která mírně připomíná zelené fazole, obsahuje velké množství bílkovin, vitamíny skupiny B – a těhotné ženy by ji do svého jídelníčku měly zařadit určitě, protože bob obsahuje kyselinu listovou, která podporuje správný vývoj plodu. Mladý bob je také bohatým zdrojem vitamínů C, železa a vlákniny, která blahodárně působí při potížích se zácpou. Taktéž je nabitý draslíkem, fosforem, zinkem a vápníkem.
Bob obecný je zbytečně opomíjená rostlina, která má všestranné využití a stojí za to, abyste ho pěstovali na své zahrádce.