Co je biolampa, jak funguje a s čím vším nám může pomoci? Zjistíte také, jaké jsou léčebné účinky biolampy, kdy ji nevyužívat a jaké parametry jsou důležité při výběru.
Známé přísloví praví: „kam nemůže slunce, tam musí lékař“. V dnešní technologicky vyspělé době by možná přišlo vhod přísloví poupravit na „kam nemůže slunce, použijeme biolampu“. Nejdřív si musíme vysvětlit co je léčba světlem.
Fototerapie neboli léčba světlem
Fototerapie je, stručně řečeno, léčba světlem. Nejstarší obor fototerapie je helioterapie, specializuje se na sluneční svit. Léčivé účinky slunce využívali už starověcí mudrcové. I moudrost našich předků dala za vznik přísloví: „kam nemůže slunce, tam musí lékař“, což ještě více platí v dnešní době, kdy se fototerapie stala součástí lékařské praxe. Různá barva světla (různá vlnová délka) proniká rozdílně hluboko do naše těla a má tedy odlišné účinky. Čím je barva světla blíže k červené, tím snáze proniká hlouběji do těla. Například infračervené světlo působí až pět centimetrů pod kůži a efektem je mimo jiné prohřívání tkáně. Toto teplo lze obtížně cítit, protože teplotu vnímáme především pomocí termoreceptorů kůže.
Léčebné účinky fototerapie
Léčebné účinky fototerapie jsou používány hned v několika oblastech.
Fototerapie v psychologii
Své místo má v psychologii, neboť je dokázaná přímá spojitost deprese a nedostatku slunečního svitu a je známý fakt, že konkrétní barvy mají vliv na naše emoce.
Fototerapie v dermatologii
Světlo je také vhodným podnětem pro tvorbu vitamínu D a nejen pro tuto vlastnost nám pomáhá v dermatologii při léčbě mnoha kožních problému. S tímto oborem souvisí také estetická medicína.
Fototerapie při rehabilitaci
Při hlubším průniku do těla světlo zahřívá tkáň, což způsobuje uvolnění svalstva a může nám ulevit od bolesti, a tak si své místo najde při různých rehabilitacích.
Využití fototerapie v porodnici
V porodnicích se nám může naskytnou sci-fi pohled na modře osvícené novorozeně. Toto modré světlo malému člověku pomáhá s novorozeneckou žloutenkou.
Biolampa
Žijeme v úžasné době a takový léčivý přístroj není už jen výsadou zdravotnických zařízení a je snadné si ho pořídit domů. Jedna z možností je tzv. biolampa.
Doporučujeme: Solná lampa: S čím vám pomůže?
Jak funguje biolampa?
Zjednodušeně je biolampa zdroj světla. Detailnější pohled nám ukáže, že se jedná o tzv. polarizované světlo, což znamená, že paprsky jsou úzce soustředěné jedním směrem. Je to podobné technologii LASER, s tím rozdílem, že u biolampy je žádoucí stav obsažení co nejširší části světelného spektra, a tedy využití všech jeho pozitivních účinků. Lidově řečeno – biolampa svítí všemi možnými barvami v úzkém paprsku. Nepleťte si ji tedy s „horským sluncem“ a podobnými přístroji.
Jak funguje léčba světlem?
Světlo je část elektromagnetického záření, přesněji jeho viditelné spektrum. Nachází se v intervalu cca 390–760 nm (nanometr = miliardtina metru) vlnové délky. Toto spektrum můžeme vidět jako duhu – nejnižší část spektra začíná červeným světlem, pokračuje přes všechny barevné složky až k barvě fialové, ležící na opačném konci spektra. Na konci tohoto intervalu se nachází infračervené a ultrafialové záření a za světlo se také často považují.
Účinky biolampy
Využití fototerapie ve zdravotnictví už jsme si okrajově zmínili, pojďme se ale blíže podívat na použití biolampy. Doba používání biolampy se různí dle typu, obecně se však osvěcuje jednou až dvakrát denně v čase 5-10 minut postižené místo s těmito problémy:
Biolampa na dermatologické problémy
Aplikovat léčbu biolampou je vhodné, pokud vás trápí akné, lupénka, ekzém nebo opar. Pomůže s hojením ran, modřin, jizev a popálenin. Napomáhá ke kráse bojem proti celulitidě a striím.
Problémy pohybového aparátu
Pokud máte problémy s pohybem způsobené artrózou, otokem dolních končetin nebo zánětem šlach, i tady může být biolampa nápomocná. Také uleví od bolesti zad, migrény či bolesti svalstva.
Problémy v dutině ústní
Posvítit do úst se vyplatí, trápí-li vás afty, zánět dásní nebo bolest zubu.
Další využití biolampy
Biolampa nabízí opravdu široké použití, je dobré se trochu zamyslet, jestli by nám nemohla pomoct i s jinými obtížemi, jako například alergie, zánět středního ucha, střevní potíže nebo hemeroidy.
Kdy se použití biolampy naopak vyhnout
Epileptikům z důvodů proměnlivosti světla hrozí epileptický záchvat, a proto by biolampu neměli používat. Nesmí se používat v blízkosti kardiostimulátorů. Těhotné ženy by se měli vyvarovat použití biolampy v oblasti břicha. Sice jsme si zmínili použití fototerapie v psychologii, kde se využívá přímého pozorování světla, ale k tomu není biolampa uzpůsobena. Děti by měly biolampu používat pouze s asistencí dospělého. Také je třeba brát v potaz, že biolampa není všemocná a nedokáže nám pomoct se všemi problémy, což by mohlo způsobit vyhýbání se návštěvě odborného lékařského zařízení.
Jak vybrat biolampu
Lidem se otevírají oči, čím dál tím více dbají na své zdraví, takže se trh začíná pomalu přizpůsobovat poptávce a nabízí nám rozličné druhy biolamp. Bohužel se zároveň začíná objevovat mnoho různých napodobenin a mohlo by se stát, že ve snaze ušetřit peníze našemu zdraví spíše uškodíme. Podle čeho se tedy při výběru biolampy rozhodovat?
Certifikace
Prvotním parametrem při výběru biolampy by mělo být, zda má potřebnou certifikaci. Dnes je již běžné, že nakoupený výrobek má certifikaci CE. To znamená, že výrobek prošel evropskou směrnicí, přísně posuzující jeho bezpečnost, vliv na zdraví a na okolní prostředí. Proto se předpokládá, že zakoupená biolampa bude tuto certifikaci mít, ale bohužel i dnes se dá ještě narazit na různé napodobeniny z Číny, které ji nemají (pozor, někdy používají podobné logo, šikovné schované za slovní spojení „Chinese Export“, ale to není to samé).
Pokud chcete opravdu kvalitní biolampu, žádejte ještě navíc certifikaci pro zdravotnická či terapeutická zařízení. Tyto přístroje totiž bývají používány samotnými lékaři. Taková lampa bude sice dražší, ale máte jistotu, že opravdu pomáhá. Tuto certifikaci můžete najít například u biolamp Biostimul, BioBeam, BIO-V, MediLight, Eifa a překvapivě také u biolampy Zepter s marketingovým názvem Bioptron.
Velikost
Existují různé velikosti biolamp, proto je třeba zvážit její nejčastější účely použití. Mívají tvar jakési rukojeti, prodávají se ale i ve stojanovém provedení, a napájeny bývají kabelem ze sítě, Naleznete i přenosné kompaktnější biolampy s vlastním akumulátorem pro bezdrátové použití. Při problémech v dutině ústní a různých zákoutí lidského těla se dají pořídit biolampy o velikosti psacího pera.
Cena biolampy
Pokud si rozhodnete lampu pořídit, nešetřete. Mohl by se vám doma objevit nefunkční zmetek. Cena kvalitnější biolampy začíná okolo šesti tisíc korun a lze to pokládat za takové zdravé minimum. Existují totiž i dražší biolampy, s různým příslušenstvím se cena může vyšplhat až na desítky tisíc korun. Profesionální biolampy používané ve zdravotnických zařízeních stojí i přes sto tisíc korun.
Další parametry
Pokud se pořád nemůžete rozhodnout, jsou tu další ukazatelé jako je výkon, stupeň polarizace, možnost filtrace konkrétních barev světla. Jako i při jiných nákupech, je dobré přečíst si recenze uživatelů. Uživatelské recenze biolampy jsou důležité, protože vám nabídnou reálný pohled na daný produkt.
Jen prášky nás nevyléčí
Výzkumy a praxe mluví jasně – nejde jen o výmysl určený pro esotericky poblázněné lidi. Přesto se najde mnoho odpůrců hanící tento přístroj.
Příčiny mohou být různé. Když pominu přirozené skeptiky, může tento názor způsobit použití špatného výrobku či přehnané očekávání. V neposlední řadě je důležitou věcí víra – ten kdo se vyléčit nechce, se jen tak snadno nevyléčí. Nelze do nekonečna spoléhat na předepisování léků, je třeba se na léčbu zaměřit i s osobním zájmem. Jedním ze způsobů může být pravidelné používání biolampy.
Zdroj: healthline.com, news-medical.net, vogue.com