Bígl je extrémně přátelské plemeno s velmi klidnou povahou. Má neuvěřitelný čich, miluje pohyb a snáší se prakticky s každým členem domácnosti. Přesto se ani toto na první pohled bezproblémové plemeno neobejde bez řádného výcviku. Chcete se o něm dozvědět více? Pokračujte ve čtení a v našem článku najdete vše potřebné.
O plemeni bígl
Bígl je extrémně přátelské plemeno s velmi klidnou povahou. Má neuvěřitelný čich, miluje pohyb a snáší se prakticky s každým členem domácnosti. Přesto se ani toto na první pohled bezproblémové plemeno neobejde bez řádného výcviku. Chcete se o něm dozvědět více? Pokračujte ve čtení a v našem článku najdete vše potřebné.
Původ
Slovo bígl pochází z anglického beagle, a právě do Anglie se musíme vydat, abychom odhalili původ tohoto přátelského pejska. Prapředci dnešních bíglů pochází totiž již ze 14. století, kdy byli extrémně oblíbení na královském dvoře.
Později se začal využívat při honu na lišku, což byl v 18. století velmi populární sport. Muselo se od toho však opustit, protože je bígl poměrně pomalý. Reálně dokonce hrozilo, že plemeno vyhyne, protože výrazně ztratilo na popularitě. To se ale naštěstí nestalo a my se z něj můžeme těšit i u nás.
Povaha bígla
Ptáte se, jaká je povaha bígla? Občas se mu přezdívá „nos s nohama“, což je opravdu velmi výstižné. Bígl má totiž výjimečný čich a jakmile zachytí stopu, jen těžko ho z ní dostanete. Je schopný se vrhnout opravdu za čímkoliv, proto je na místě si ho nejen v lese, ale i ve městě pečlivě hlídat. Má také sklony se přejídat a cokoli, co vyčmuchají, to také sní.
Bígl je nesmírně inteligentní a má velice vyrovnanou povahu. Není bázlivý nebo agresivní a snese se se všemi členy v domácnosti. Je však také velice závislý na své rodině a nedokáže žít v odloučení. Nutně potřebuje také aktivitu, protože jinak má sklony se přejídat a pomalu tloustnout, což rozhodně není vhodné pro jeho zdraví.
Vzhled bígla
Velikostně bychom bígla mohli zařadit mezi středně velké psy. Jeho srst je krátká a hustá. Má protažený čumák, který mu zajišťuje skvělý čich. Uši má svěšené sahající až k čelistem. Oči jsou posazené uprostřed hlavy a mají tmavě hnědou barvu. Je poměrně slušně osvalený a je na něm poznat, že býval loveckým psem. Je velmi mrštný, ale, jak již bylo řečeno, ne zrovna rychlý. Tělo je stavěné do obdélníku a je zakončené delším vzpřímeným ocasem zakončeným do špičky.
Druhy bígla
U bígla je typická barevná trikolora černé, hnědé a bílé, kdy černé jsou nejčastěji záda a ocas, bílé břicho a končetiny a hnědá hlava a stopy po celém těle. I tak existují i další barevné varianty bígla. Setkat se můžete například:
- Citron a bílá
- Bílá a čokoládová
- Čokoládová a bílá
- Oranžová a bílá
Barvy bígla jsou vždy v určité kombinaci a nikdy v ní nechybí bílá a hnědá v různých variantách. Vyloučená je pouze jantarově hnědá barva.
Bígl vs foxhound
Pokud bychom měli hledat jedno plemeno, se kterým by se dal bígl splést, pak je to nepochybně foxhound. Právě toto anglické lovecké plemeno nahradilo bígla při lovu na lišku a tvrdí se, že právě foxhound je jeho nejbližší předek. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?
Bígl
- Průměrná výška: 33-41 cm
- Váha: Bígl pes – 10-11 kg
Bígl fenka – 9-10 kg - Věk dožití: 13-16 let
- Srst: odolná proti dešti, krátká a hustá
- Postava: menší atletická, od pohledu hbitý pes
Anglický Foxhound
- Průměrná výška: 58-64 cm
- Váha: Foxhound pes – 29-35 kg
Foxhound fenka– 25-30 kg - Věk dožití: 10-13 let
- Srst: krátká a jemná, přiléhá k tělu
- Postava: atletická, slušně osvalená
Na první pohled je jasné, že anglický foxhound výrazně větší a silnější pes. Je podstatně rychlejší a jeho lovecké pudy jsou výraznější. Naproti tomu platí, že je o něco bystřejší a jeho výcvik je oproti bíglovi jednodušší. Foxhound je také mnohem více nezávislý. Není také tolik přátelství a více líná přes celý rok.
Kříženec bígla a jezevčíka
Velmi často se v našich končinách můžete setkat s křížencem bígla a jezevčíka. Ten si tradičně nese rysy obou psů, ale spolehlivě ho poznáte podle barvy srsti. Zde totiž převažuje geneticky silnější hnědá barva a bílý podklad, který je pro bígla typický, úplně mizí.
I když se nejedná o čistokrevné plemeno, nemusíte se bát žádné agresivity. Naopak. Kříženci bývají velmi přátelští a milují svého páníčka a celou rodinu. Může zde být trochu problém s výcvikem jako u všech kříženců, ale rozhodně to není pravidlo a při dostatečné důslednosti pejska jistě vycvičíte.
Štěně bígla
Od přírody je bígl poměrně přátelské plemeno, a i při nepříliš důsledné socializaci si zvykne na své okolí. Přesto je dobré jej už od štěněčího věku seznamovat s jeho nejbližším okolím, se kterým se bude dennodenně setkávat. Pokud jej na vše připravíte, plně se rozvine jeho přátelská a nebázlivá povaha.
Bíglové umí být tvrdohlaví a je proto dobré mu už od štěněčího věku ukazovat, kdo je pánem. Pozor však na agresivitu! Pokud budete k pejskovi agresivní, zatvrdí se a už k vám nebude cítit žádný respekt. Přirozená a přiměřená autorita je však nezbytná již od štěněčího věku.
Lidé také čtou více o: Jack Russell
Bígl výchova
O bíglovi se ví, že je nesmírně chytrým plemenem, miluje učit se novým věcem a jeho výcvik obecně není nijak složitý. Nejdůležitějšími prvky výcviku by pak mělo být přivolání. To je dáno právě jeho skvělým čichem a faktem, že se zkrátka dokáže rozběhnout kamkoliv a za čímkoliv. Uposlechnout na přivolání je tak zcela klíčové.
I když se bígl rád učí a je velmi aktivní, při jeho výcviku je nutné dbát opravdu velké důslednosti. Je nezbytné mu již od štěněčího věku dát jasně najevo, kdo je hlavní autoritou, jinak se může začít projevovat jeho tvrdohlavost. Při výcviku se však vyhněte jakékoli agresivitě, na to bígla opravdu neužije. Daleko lépe uslyší na různé pamlsky a odměny, což jde ruku v ruce s jeho přirozenou žravostí.
Péče o bígla
Velmi důležitým prvkem v životě bígla je pohyb. Od přírody v sobě totiž má velké zásoby energie, které jednoduše musí ventilovat. Pokud nemá pohyb, může mít destruktivní chování, velmi hlasitě štěkat nebo žrát, na co přijde. Nesmírně důležitý je také kontakt s jeho rodinou, protože je zvyklý žít ve smečce.
Co se týče péče o srst, není nijak náročná. Stačí ji pravidelně kartáčovat a občas bígla vykoupat. Kartáčování je nezbytné především v období línání, které nastává někdy okolo jara. Díky jeho svěšeným uším je nutná pravidelná kontrola, zda se v nich nerodí infekce. Jinak je poměrně čistotný pes.
Doporučujeme: Psí plemeno kokršpaněl
Strava bígla
Jídlo je pro bígly obrovským lákadlem. Sežerou totiž doslova na co přijdou. Při jídle neznají míru a klidně se přežerou tak, že odpadnou a už se nebudou chtít ani hnout. Na vás tedy bude mu v tomto zabránit a jeho jídelní vášně krotit. Ideální je rozložit krmnou dávku do několika jídel během celého dne.
Ideálním krmivem jsou suché granule s vysokým obsahem masa bez příměsi obilovin, které jsou pro psí žaludek velmi těžce stravitelné. Tu a tam samozřejmě může přijít zelenina a povařené maso. Nikdy však nenechávejte krmivo v misce nebo v dosahu psa. Bígl by s ním udělal krátký proces. Celková krmná dávka i typ krmiva pak záleží na tom, jak je váš pes aktivní.
Zdravotní problémy bígla
Srst bíglů je odolná proti dešti a celkově nepříznivým povětrnostním podmínkám. Díky tomu je bígl odolný a obecně poměrně zdravý pes. Přesto se mu však samozřejmě nevyhýbají choroby, které jsou pro psy typické. Konkrétně se jedná o:
- Vyhřeznutí plotének
- Dysplazie kyčelního kloubu
- Glaukomy
- Onemocnění očí
- Ušní infekce
Díky svěšeným uším je nezbytné pravidelně sledovat, zda se v uších nevytváří infekce. Při jakémkoliv problému s pohybem, vnímání okolí a podobně rozhodně neváhejte s návštěvou veterináře a nechte svého pejska vyšetřit.
Proč si pořídit bígla
- Miluje pohyb, čímž bude těšit především aktivní páníčky
- Není agresivní a skvěle vyjde se všemi členy rodiny
- Má velmi vyrovnanou povahu
- Je extrémně inteligentní pes a snadno se učí novým věcem
- Je vhodný i do bytu
Proč si bígla nepořizovat
- Pokud nemáte čas na pohyb, bude se extrémně trápit
- Sežere doslova na co přijde
- Jakmile ucítí zápach, poběží za ním světa kraj
Shrnutí
Bígl je jedním slovem miláček. Velmi dobře se snáší se všemi členy rodiny i ostatními zvířaty. Je velmi vyrovnaný, inteligentní a extrémně rád se učí novým věcem. Nedělá mu tak problém trénink a jeho výchova není nikterak složitá. Přesto je třeba být velmi důsledným páníčkem a je nutné mu jasně ukázat, kdo je pánem. Největší problém pak je jeho čich. Jakmile ucítí stopu, jednoduše za ní poběží. Je tedy nezbytné ho naučit především přivolávací příkazy. Pokud to ale zvládnete, bígl se vám odmění neutuchající láskou a přátelstvím.
Často kladené otázky
Co dělat, aby bígl neutíkal?
Díky svým loveckým pudům a vynikajícímu čichu se bígl rozběhne prakticky za čímkoliv. Je proto nezbytné ho již od mládí učit přivolávacím povelům s dostatečnou důsledností, aby se vždy vrátil k páníčkovi. Vyvarujte se ale agrese. Ta by pejska ještě více zatvrdila.
Hodí se bígl do bytu?
Bígla můžete bez problémů chovat i v bytu. Musíte mu však zajistit dostatek pohybu, protože bez něj se bude chovat destruktivně a bude hodně štěkat. To sousedy nemusí potěšit.
Rozumí si bígl s dětmi?
Bígl je extrémně přátelský pejsek a vyjde se všemi členy domácnosti. S dětmi si moc rád hraje a pokud se k němu budou chovat slušně, nebude s nimi mít žádný problém.
Zdroj: dogtime.com, britannica.com