Jak vybrat zařízeníTechnika & zařízení

Bezkontaktní teploměr: Poradíme vám podle jakých parametrů ho vybírat!

Skvělým pomocníkem do každé domácnosti, zejména v době covidové, je bezkontaktní teploměr. Někdy se mu také říká bezdotykový či infračervený. Co je na něm tak výjimečného? A jak a podle čeho si bezkontaktní teploměr vybrat?

Zdroj foto: Anja Ivanovic / Shutterstock.com

Proč bezkontaktní teploměr

Doba rtuťových teploměrů je již dávno pasé, nejprve je vystřídaly digitální kontaktní teploměry a nyní jsou v popředí digitální, ale bezdotykové teploměry. Jejich největší výhodou je, že měří teplotu okamžitě. Stačí přiložit k člověku (nebo i předmětu), jehož teplotu chcete změřit – a během pár vteřin se vám na displeji rozsvítí naměřená hodnota.

Další vlastností těchto teploměrů, která vychází přímo z jejich názvu, je to, že jsou hygienické. Při samotném měření totiž vůbec nepřijdou do kontaktu s kůží ani povrchem měřených předmětů.

Jak bezkontaktní teploměr funguje

Pokud vás zajímá, na jakém principu vlastně bezkontaktní teploměr funguje, odpověď je jednoduchá: využívá infračerveného záření. Naměří hodnoty tohoto záření, které z měřeného člověka či předmětu vychází. Čím vyšší je teplota tělesa, tím více energie vyzařuje.

Zdroj foto: Karina Sofit / Shutterstock.com

Parametry teploměru

Teploměr vždy vybírejte podle následujících parametrů:

  • rozsah teploměru,
  • přesnost měření,
  • rychlost měření.

Rozsah teploměru se většinou pohybuje v rozmezí od záporných hodnot až do hodnot přesahujících stovky stupňů Celsia. Tento údaj si pečlivě prostudujte v případě, že chcete bezdotykový teploměr využívat i k jiným účelům než pouhému měření tělesné teploty.

Přesnost měření je klíčová, proto si vždy vybírejte teploměr, který zaručuje co nejpřesnější měření.

Rychlost měření se u bezdotykových teploměrů pohybuje v rozmezí od 0,5 do 3 sekund.

Jak měřit bezkontaktním teploměrem

Měření bezkontaktním teploměrem je velmi jednoduché. V případě měření tělesné teploty stačí namířit na čelo nebo na ucho, zmáčknout tlačítko a na displeji ihned uvidíte výsledek měření. Některé bezdotykové teploměry disponují i funkcí laserového zaměřování. Ty dražší disponují optickým zaměřováním.

Nadstandardní parametry

Pro běžné použití bezdotykových teploměrů bohatě postačují výše zmíněné parametry. Ovšem na trhu existují i takové bezkontaktní teploměry, které mohou vyhodnocovat průměrnou teplotu, dá se na nich nastavit tichý režim anebo je lze synchronizovat s mobilním telefonem.

Rtuťové teploměry se již skoro nepoužívají a do pozadí začínají ustupovat i kontaktní teploměry. Čím dál více je totiž kladen důraz na rychlost, hygienu a moderní technologie. Proč si tedy nezvolit moderní způsob měření teploty a nevybrat si takový teploměr, který si můžete propojit se svým chytrým telefonem a mít přehled o svém zdravotním stavu neustále po ruce?

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)