Čtvrté největší město Švýcarska, sídlo parlamentu, centrum hokeje, historických památek, unikátních muzeí a galerií, město romantických zákoutí i fantastického výhledu na věčně zasněžené Alpy, to je Bern. Vítejte v Bernu!
Bern, čili Medvědov
Vysoko na skalním výběžku, jež obtéká řeka Aare, založil roku 1191 Berthold V, vévoda ze Zähringeru, město, jehož část zůstala v původní podobě zachována dodnes. Jméno dostalo po zvířeti, jež zakladatel města skolil při svém prvním lovu. Tím zvířetem byl medvěd a Bern zůstal s medvědem spojený již nadobro.
O městě Bern
Bern je neoficiálním hlavním městem Švýcarské federace, neboť v něm sídlí vláda, parlament i nejvyšší soud. Švýcarsko totiž pojem „hlavní město“, nezná. V současné době v něm žije 134 000 obyvatel. Hovoří se zde německy a francouzsky. Pokud byste se zde rozhodli žít, určitě byste neprohloupili. Bern zaujímá ve statistikách hodnotících kvalitu života jedno z předních světových míst.
Doprava do Bernu
Nejekonomičtěji se jeví cesta autobusem. Například autobusy firmy Student Agency vyjíždějí do Švýcarska denně. Jedna cesta vyjde asi na 1000 korun.
Další možností je cesta vlakem. Stačí si vybrat vhodné spojení a můžete jet. Přes den budete několikrát přestupovat, ale pokud se rozhodnete jet v noci, můžete zvolit přímý spoj z Prahy do Curychu. Za 14 hodin budete tam.
Cesta autem je asi nejpohodlnější a za pohodlí se připlácí. Záleží, jakým směrem byste jeli, ale počítejte s cestou takových 7-8 hodin nejméně. Doporučená trasa z Prahy do Bernu by byla zhruba tato: Praha – Plzeň – Rozvadov – Norimberk – Stuttgart – Karlsruhe – Basel – Bern.
Švýcarsko sice není členem EU, ale je v Schengenském prostoru, takže na cestu vám bude stačit platný občanský průkaz. Nezapomeňte, že vaše děti musí mít také vlastní cestovní doklady. Švýcarské dálnice jsou zpoplatněné, tak nezapomeňte na dálniční známku, platí se i za průjezd některými přeshraničními tunely.
Pokud preferujete rychlost, pak zvolte cestu letadlem. Letenky lze pořídit již kolem 2000 Kč a letadla do Švýcarska létají několikrát denně.
Ceny potavin v Bernu
Pokud cestujete do Švýcarska, asi vás bude zajímat, jaké jsou tam ceny proti naší republice. Je to krásné, atraktivní město, které ale patří v Evropě mezi nejdražší.
I v tamních supermarketech stojí zboží víc, než na co my jsme zvyklí a to samé platí i o ostatních položkách. Pro vaši představu uvádím několik příkladů (v přepočtu na české koruny):
- 1 l mléka 35 Kč,
- lahev piva 65 Kč,
- lahev běžného vína 300 Kč,
- lahev 0,33 l coly 100 Kč,
- lahev vody 0,33 l asi 85 Kč,
- tvrdý sýr 600 Kč/kg,
- klobásy 900 Kč/kg,
- chléb 40-60 Kč,
- vajíčko 1 kus asi 10 Kč,
- cheeseburger cca 95 Kč,
- cappuccino od 110 Kč,
- presso kolem 80 – 100 Kč,
- lahev tvrdého alkoholu vyjde asi na 500 Kč,
- ubytování od 1000 Kč v hostelu, přes 2000-2500 Kč v jedno až dvouhvězdičkovém hotelu,
- benzín stojí kolem 40 Kč/litr.
Pro týdenní levný pobyt v Bernu se doporučuje počítat cca s 20 000 Kč. Pokud si budete chtít udělat pohodový týden s jídlem v restauracích, pak počítejte s dvojnásobkem. V případě, že si hodláte užít týden luxusních svátků, pak si na to vyčleňte kolem 100 000 Kč.
Zajímá vás, kolik se ve Švýcarsku vydělává? Pak se raději pevně usaďte, protože v roce 2017 zde činila průměrná měsíční mzda téměř 178 000 Kč a minimální rovných 100 000 Kč. Ale každá mince má dvě strany, tak i zde je to částečně „vykoupeno“ výrazně dražším životním stylem.
Počasí v Bernu
Město se nachází v mírném podnebním pásu, teploty jsou podobné těm našim. Na jaře a na podzim dominují teploty mezi 5 a 22 stupni, v létě pak jsou běžné třicítky. Zima zde však bývá mírná. Opravdový mráz už tady ani nepamatují.
Zajímavosti a památky Bernu
Tahákem pro návštěvníky je hodinová věž Zytglogge z 16. století, jež každou celou hodinu oznamuje celému Bernu přesný čas a chvíli před tím se dávají do pohybu i loutky, mezi nimiž nechybí ani medvědi. Hodiny, připomínající pražský orloj, stojí na okraji ulice Kramgasse, jenž je nejkrásnější ulicí města. Nachází se v historické čtvrti Staré město. Je to nákupní ulice široká 24 metrů a určitě si ji nenechejte ujít.
Nádhernou památkou stavitelského mistrovství našich předků, je i Katedrála svatého Vavřince, stojící zde již více než 500 let. Nejvyšším bodem celého města je ale věž gotické katedrály Münster se svými úctyhodnými 101 metry. Bern je proslulý stovkami kašen či měšťanskými domy s krásným podloubím. Najdete zde muzea, galerie, obchůdky obyčejné i prapodivné. Společnost vám budou dělat pouliční kejklíři.
Medvědi v Bernu
Historický střed města spojuje s okolím několik mostů, mezi nimiž je i Nydeggbrucke. Je dlouhý 190 metrů a nachází se u něj medvědí příkop. První výběh se živými medvědy zde byl vybudován již v roce 1441. Ten „dnešní“ se nazývá Bärengraben a byl slavnostně otevřen v roce 1857. Medvědi zde sice byli celá desetiletí, ale jaký měli komfort bydlení, lze těžko říct. Zásahem ochránců přírody byli před časem odchyceni a převezeni do bernské zoologické zahrady Dählhölzli, kde žijí dodnes.
Slavné osobnosti v Bernu
Bern za návštěvu určitě stojí. Krása města učarovala mnohým osobnostem, a ty se sem rády vracely a vrací. Z historie víme, že ve zdejších lázních pobýval slavný Giacomo Casanova, ruská kněžna Anna Fjodorovna měla dokonce ve čtvrti Elfenau svou vlastní romantickou zahradu a svého času tu pobýval v exilu i sám Vladimír Iljič Lenin.
Několik let života strávil v Bernu, v jedné z nejpěknějších místních uliček, i nejvýznamnější vědec všech dob, Albert Einstein. Prý právě zde vznikla jeho teorie relativity. V domě na Marktgasse č. 49, zvaném také Einstein Haus, se dnes nachází muzeum. V Bernu se rovněž narodil idol našich maminek a babiček, představitel komisaře Moulina, herec Yves Rénier.
Tipy na další nejznámější města světa