CestováníNejznámější města světa

Bergen: Norské město. Navštivte krásnou přírodu i zajímavé památky

Cestování je pro někoho vášní, pro jiného nutnou pracovní záležitostí. Jednou ze zemí, již byste si rozhodně neměli nechat ujít, je rozhodně Norsko a jeho město Bergen.

Krásná příroda, fjordy, zajímavá architektura zaujmou snad každého. Až tam budete, určitě navštivte druhé největší norské město Bergen. Co všechno je možné v něm spatřit?

Zdroj foto: Olena Tur / Shutterstock.com

Historie města Bergen

Starobylý Bergen najdete na mořském pobřeží mezi sedmi horami. Město bylo založeno už v 11. století a jeho původní název zněl Bjørgvin, což v překladu znamená zelená louka mezi horami. Až do roku 1299 bývalo hlavním městem Norska, než ho v tomto roce nahradilo Oslo. Nyní je důležitým kulturním centrem kraje Vestland s horami a mořem okolo.

Sedm bergenských hor

V okolí Bergenu je spousta hor, ale jen sedm se dostalo do městského znaku. Jejich nadmořská výška je od 317 do 643 metrů nad mořem. Sportovně zdatní návštěvníci Bergenu, kteří dávají přednost horské turistice, se mohou každoročně zúčastnit pochodu 7-sfellsturen po všech sedmi horách. Je to neopakovatelný zážitek pro toho, kdo miluje přírodu.

Ulriken

Nejvyšší z těchto sedmi hor je Ulriken a výškou 643 metrů nad mořem. Když vystoupáte na jeho vrchol a budete-li mít štěstí na jasné počasí, pak uvidíte pod sebou město Bergen i okolní fjord. Pokud se vám nechce po svých, můžete využít kabinovou lanovku, která vede až nahoru. Zde najdete televizní věž a můžete se občerstvit v restauraci.

Fløyen

Oblíbeným odpočinkovým místem pro místní i turisty je hora Fløyen. Výhodou je, že až nahoru vede podzemní dráha, co je v provozu po celý rok. Horní stanice lanovky se nachází přibližně ve výšce 400 metrů nad mořem, samotný vrchol hory je ještě o kousek výš. Je z něho vidět na celé město.

Zdroj foto: Marius Dobilas / Shutterstock.com

Pokud jste zdatní turisté, pokračujte dále přes chatu Brushytta na Blåmannen, odkud se pak dostanete dolů do Bergenu. Tato půldenní túra ve střední obtížnosti vám toho ukáže z Bergenu daleko více než jen pouhá procházka ulicemi města. Bergenské děti se rády vozí podzemní dráhou až nahoru – a odtud se pak pouští na saních dolů.

Bergen Počasí

Klima, které v Bergenu vládne, je mírné a vlhké pobřežní s malými rozdíly v teplotách během roku. Kvůli své poloze u moře a mezi horami jsou pro toto norské město typické deště. Dokonce zde bylo naměřeno průměrně 213 deštivých dnů. Není proto divu, že se mu přezdívá „město deště“. To ovšem není důvod pro to, abyste toto atraktivní místo v Norsku minuli velkým obloukem. Nachází se zde totiž spousta pamětihodností, jejichž historie sahá až do samého počátku města. Bergen totiž byl ve středověku jedním z hanzovních měst, kde se čile obchodovalo.

Bryggen

Nejstarší čtvrtí Bergenu je Bryggen, jež ve 12. a 13. století byla hlavním centrem obchodu v severní Evropě. Barevné dřevěné domy s průčelím s lomeným štítem a kamennými základy jsou pastvou pro oči. Není divu, že byly zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO. Škoda však, že jich spousta z nich v minulosti podlehla ničivým požárům. Mohlo se jich budoucím generacím zachovat více. Ty, co vidíte dnes, jsou zdařilými replikami. To však neubírá nic na jejich unikátní atmosféře.

Gamle Bergen

Z Bryggenu vás autobus může přepravit do dalšího atraktivního místa Bergenu. Jmenuje se Gamle Bergen a je to skanzen, jenž je součástí Městského muzea v Bergenu. Najdete tu na 55 typických starých norských domů z let 1700 až 1800 včetně obchodů a dílen. Při procházení tohoto místa si přenesete v čase do minulosti, kdy pánové nosili cylindry a dámy dlouhé a široké sukně. Některé lidi tu opravdu takto oblečené potkáte. Jedná se o najaté herce, co mají za úkol návštěvníkům přiblížit, jak se v Bergenu dříve žilo.

Zdroj foto: stifos / Shutterstock.com

Rybí trh

Být v Bergenu a nenavštívit jeho rybí trh by byla opravdová škoda. Nachází se mezi Torgallmenningem a Bryggen v přístavu. Prodejci dokonce nechávají návštěvníky ochutnat velrybí, sobí nebo losí klobásy, které k Norsku prostě patří. Ostatně ty mohou také být hezkým pozdravem z cest pro vaše blízké.

Kostel Panny Marie a dóm sv. Olava

Kostel svaté Marie je nejstarší stavbou v Bergenu. Pochází ze 12. století. Jeho velkou chloubou je gotický oltář z 15. století, kazatelna ze 17. století a dřevěné plastiky apoštolů, jimž se mohou návštěvníci obdivovat. Ovšem nejvýznamnějším kostelem v Bergenu je dóm sv. Olava. Ten si v průběhu let, co stojí, prošel mnohými stavebními úpravami. Jeho současná podoba pochází z období 13. až 15. století. Součástí je také klášter františkánů.

Akvárium s mořskými a sladkovodními živočichy

Na konci poloostrova Nordnes najdete cíl cesty mnohých návštěvníků Bergenu. Je jím akvárium, jež nabízí mořskou i sladkovodní faunu a flóru v několika akváriích. Nezapomenutelná bývá například show s lachtany. Na své si zde přijdou rodiny s malými dětmi, budou si moci do rukou vzít hvězdici nebo mořské ježky. Každou hodinu se v prostoru akvária promítá film o přírodě.

Pevnost Bergenhus

Na konci městské části Bryggen najdete pevnost Bergenhus. Je zbudovaná ve hvězdicovitém tvaru a slouží obyvatelům města a všudypřítomným turistům jako městský park. Patří k nejstarším a nejzachovalejším v celém Norsku. Některé budovy jsou zrekonstruované, za druhé světové války u pevnosti explodovala německá válečná loď s výbušninami. Když vystoupáte na vrchol věže, otevře se vám nádherný výhled na město, přístav i na okolní hory. Pevnost Bergenhus je tak dalším místem, co byste si při návštěvě Bergenu neměli nechat ujít.

Zdroj foto: Volha Stasevich / Shutterstock.com

Kostel Fantoft

Jestliže máte rádi sakrální stavby, pak se nechte autobusem zavést ke kostelu Fantoft. Ten původně stával ve vesnici na Sognefjordu, kde byl ve 12. století postavený. V 19. století byl ale přesunutý do Bergenu. To, co uvidíte, je nyní bohužel už jen jeho věrná kopie. Na začátku 90. let minulého století byl po žhářském útoku zcela zničený.

Gamlehaugen

Na kraji města za čtvrtí Fantoft se nachází královská rezidence Gamlehaugen. I když v ní královská rodina často přebývá a celá budova tak není přístupná veřejnosti, stejně by bylo škoda se nepodívat alespoň do blízkého okolí, kde je velký anglický park. V přízemí domu je pak muzeum. Gamlehaugen má příjemnou polohu u vody a jeho historie sahá až do středověku.

Zdroj foto: Tupungato / Shutterstock.com

Muzeum lepry

V nemocnici svatého Jørgena lze zhlédnout výstavu Muzea lepry, která ovšem není pro slabší povahy. Na druhou stranu nabízí něco, s čím se současný člověk běžně nesetkává. Muzeum má omezenou otevírací dobu, navštívit ho můžete pouze přes léto. Jak už sám jeho název napovídá, expozice připomíná život lidí s leprou, co se v nemocnici svatého Jørgena léčili.

Už při vstupu do ní na vás padne stísněný pocit. Prostor zde více než nemocnici připomíná vězení kombinované s westernovým hostincem. Ponuré osvětlení dotváří zneklidňující atmosféru, výstavní místnosti jsou velmi maličké a na některé exponáty se vydrží dívat jen dostatečně odolní jedinci.

Proč navštívit Bergen?

Norské město Bergen zaujme i turistu i milovníka kultury a pamětihodností. Můžete ho navštívit společně s dětmi, které se tu také nebudou nudit. Vy sami si pak z Bergenu odnesete neopakovatelnou atmosféru a vzpomínky na město, co už ve středověku žilo čilým obchodním ruchem.


Tipy na další zajímavá města světa

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)