Belgický ovčák se řadí mezi nejpopulárnější psí plemena svého druhu. Jedná se především o výjimečného hlídače, jenž je svými jedinečnými schopnostmi doslova proslulí. Není však vhodný úplně pro každého. Dnes vám jej proto blíže představíme, ukážeme si, jaké jsou jeho hlavní přednosti i nevýhody a povíme si něco o jeho původu. Čtěte proto dál!
Původ belgického ovčáka
Ovčáci byli v Evropě chování po mnoho staletí. Jejich výskyt je zaznamenán napříč prakticky všemi evropskými státy, přičemž hlavní chovatelský boom nastal během 19. století, kdy se rozmohlo cílené šlechtění těchto psů. Největší popularitu si dodnes nepochybně drží německý ovčák.
Historie belgického ovčáka se pak začala datovat roku 1891, kdy byl v jejím hlavním městě Bruselu založen takzvaný Klub belgického ovčáka. Nejdůležitější roli v něm hrál profesor Adolf Reul, na jehož popud bylo v Curenghemu uspořádáno setkání s celkem 117 psy, ze kterých byli vybráni zástupci plemene pro šlechtění, jež probíhalo mezi lety 1891 až 1897.
Postupně bylo uznáváno až 6 variant, které však byly nakonec zúženy až na současné 4, které si rozebereme dále v našem článku.
Vzhled belgického ovčáka
Vzhled belgického ovčáka se liší v závislosti na jeho jednotlivých variantách. Ačkoli povahově jsou si v mnohém jednotlivé varianty podobné, u jejich vzhledu tomu tak rozhodně není. FCI momentálně uznává 4 různé varianty ovčáka, které od sebe můžeme odlišit především barvou a délkou srsti. Níže si jednotlivé druhy belgického ovčáka rozebereme.
Druhy
Belgický ovčák Malinois
Malinois je nejspíše nejznámějším zástupcem tohoto plemene. Svým vzhledem je nejblíže německému ovčákovi. Má obdélníkové tělo a při pohybu vypadá, že se „nese“. Má krátkou měkkou srst, která je hnědé barvy. Krk a hřbet může mít tmavší barvu než zbytek těla, ale vždy je u tohoto druhu vidět černá „maska“ na obličeji.
Tento druh ovčáka má vzpřímené uši posazené vysoko na hlavě a vytočené směrem ven. Navenek působí opravdu mohutně a dominantně.
Belgický ovčák Laekenois
Laekenois je původní variantou belgického ovčáka. V dnešní době je však velmi vzácný a v České republice jej prakticky nemáte možnost vidět, což je dáno velkou náročností péče o jeho srst. Jeho hlavním poznávacím znamením je hrubá srst, která dosahuje přibližně 6 cm. Je velmi tvrdá a rozcuchaná. Zbarven je nejčastěji do světle hnědé až hnědé barvy.
Belgický ovčák Tervueren
Tervueren je v podstatě dlouhosrstý belgický ovčák. Vzezřením i barvou je velmi podobný typu Malinois. Od sebe je však odlišuje dlouhá a jemná srst, kterou se Tervueren může pyšnit. Tento typ může být zbarven do „žluté“ nebo šedé barvy. Je však o něco méně přátelský než jiné typy a při přístupu k němu je třeba být opatrnější.
Belgický ovčák Groenendael
I Groenendael se řadí mezi dlouhosrsté belgické ovčáky a jedná se o jediného zástupce tohoto plemene, které má černou barvu. Jeho srst je dokonce ještě delší než u Tervueren. Obvykle mají mírně protáhlejší lebku než ostatní typy. I on je však majestátní a při pohybu působí velmi elegantně.
Kolik váží belgický ovčák?
Váha belgického ovčáka se pohybuje okolo 20 až 30 kg. Větší hmotnost přitom samozřejmě mají samci. Typy s delší srstí rovněž dosahují o něco větší váhy, což je způsobeno jejich srstí, o zásadní rozdíl se však rozhodně nejedná.
Belgický vs. německý ovčák
Německý ovčák
- Průměrná výška: 55-65 cm
- Váha: Německý ovčák pes – 30-40 kg
Německý ovčák fenka – 22-32 kg - Věk dožití: 9-13 let
- Srst: delší, obvykle dvojbarevná (hnědá a černá)
- Postava: mohutnější, vzpřímená, zadní nohy působí kratší než přední
Belgický ovčák
- Průměrná výška: 55-65 cm
- Váha: Belgický ovčák pes – 25-30 kg
Belgický ovčák fenka – 20-25 kg - Věk dožití: 10-12 let
- Srst: jednobarevná s uhlováním, kratší
- Postava: atletická, vzpřímený postoj, čtvercová
Německého a belgického ovčáka (Malinois) není pro zkušené pejskaře problém od sebe rozeznat. Laikovi však mohou přijít prakticky identičtí. Níže jsme si proto pro vás připravili přehledné srovnání, díky kterému si tato plemena již nikdy nespletete.
Němečtí ovčáci bývají vizuálně o dost mohutnější než ti belgičtí. Za což částečně vděčí i své hustější a delší srsti. Dalším rozdílem je také barva srsti, kdy u belgických se vyskytují spíše tmavší skvrny, srst německých ovčáků je obvykle dvojbarevná (byť existují výjimky).
Kříženec německého a belgického ovčáka
U křížence belgického a německého ovčáka nedochází k velkým změnám v chování, protože jsou si plemena v tomto ohledu velice podobné. Co se vzhledu týče, záleží samozřejmě na tom, jaké geny převládnou. Psi tak mohou být zbarvení více do jednoho či druhého plemene a stejně tak je to i s jinými tělesnými znaky.
Povaha belgického ovčáka
Ne nadarmo jsou zástupci tohoto plemena využívání jako služební či pátrací psi. Jsou totiž velice ostražití, poslušní a extrémně chytří. Díky tomu se snadno učí novým pokynům a trénink je pro ně skvělou zábavou i absolutní nutností. Samotná povaha se pak mírně liší dle jednotlivých typů. Nejedná se však o žádné drastické rozdíly.
Pohyb je pro belgického ovčáka alfou a omegou. Pokud se jim ho nedostává, dokáží být velmi nevrlí a mohou být velmi nepříjemní vůči svému okolí. To se však dá se správným výcvikem omezit na minimum. Jsou od přírody nedůvěřiví k cizím lidem a problém může nastat v případě, že se dostanou do křížku s jinými psi. Konflikty však vyloženě nevyhledávají.
Štěňata belgického ovčáka
U belgických ovčáků je velice důležité co nejdříve začít s jejich socializací. Musí si totiž zvyknout na své okolí, členy rodiny i ostatní zvířata v domácnosti. Nezáleží na tom, zda se jedná o štěně Maliois, Tervueren nebo černého Groenendael. Všechny druhy mají sklony k dominanci a ke svému okolí jsou spíše nedůvěřiví.
Výcvik belgického ovčáka
Výcvik belgického ovčáka Malinois ani jiných typů tohoto plemene není nijak náročný. Belgičtí ovčáci totiž trénink milují a mají vynikající schopnost učit se nové příkazy. Díky tomu jsou velmi nadaní v rámci různých psích sportů a jsou vyhledávaným plemenem u záchranných složek.
K výcviku je však i tak nutné přistupovat s důsledností a s respektem k pejskovi. Pes z vás musí cítit přirozeného vůdce. Trénink je třeba vést rozhodně a trpělivě. Křik nebo hrubé zacházení vám v něm nijak nepomohou a pokud k vám pes ztratí důvěru, už si ji nikdy nemusíte vybudovat zpět.
Péče o belgického ovčáka
Péče je závislá na tom, jaký typ doma máte. Druhy s kratší srstí, tedy Malinois a Laekenois, stačí vyčesávat jednou týdně, černého belgického ovčáka Groenendael či jeho dlouhosrstého souputníka Tervueren je nutné vyčesávat 2× týdně. Belgický ovčák líná dvakrát do roka a v tomto období je třeba přistoupit k mnohem častějšímu vyčesávání.
Belgický ovčák do bytu jednoznačně nepatří. Potřebuje velké množství prostoru a je velmi aktivní. V malém bytě se snadno může cítit zklíčený a jeho chování se může rapidně zhoršovat. Čas od času je rovněž dobré mu zastřihnout drápky a vyčistit uši. Jinak nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
Krmení belgického ovčáka
Belgický ovčák je mimořádně aktivní, což musíte mít na paměti i při jeho krmení. Denní krmná dávka představuje 300 až 500 gramů granulí v závislosti na jeho stáří, druhu i intenzitě fyzické aktivity. Strava samotná pak musí být velice kvalitní a ideálně také s příměsí kloubní výživy, jež udrží jeho klouby v bezpečí.
Ve stravě pro belgického ovčáka by se neměly nacházet obiloviny, které mohou způsobit zažívací problémy a je ideální, když jsou například granule obohacené o vitamíny a minerální látky, jež podporují zdraví srsti. Vyzkoušet můžete také BARFování nebo tu a tam klasické granule prostřídat s kvalitními masovými kapsičkami.
Jak krmit štěně belgického ovčáka?
Štěňata pro svůj růst potřebují velmi kvalitní stravu a menší krmné dávky než dospělí psi. Ideální je celou dávku rozdělit do 3-4 denních jídel, přičemž krmivo by mělo být ideálně suché a zpracované za nízkých teplot. Zvolit můžete také BARFování, ale u štěněte je nesmírně důležité neustále kontrolovat jeho stolici i denní příjem jídla. Pro nezkušené chovatele se tak rozhodně nedoporučuje.
Zdravotní problémy aneb na co belgičtí ovčáci trpí
Belgičtí ovčáci jsou extrémně odolným a zdravým plemenem, takže na žádné specifické nemoci příliš netrpí. Nejčastějším problémem je pak dysplazie kyčelního kloubu, která je spojena s jejich vyšší vahou a neutuchající fyzickou aktivitou. Pravidelně proto nechte svého pejska zkontrolovat u veterináře a všímejte si jakýchkoli problémů v jeho pohybu
Proč si pořídit belgického ovčáka
- Je to vytrvalý sportovec pro aktivní lidi
- Je velice chytrý a snadno se učí
- Po právu má pověst skvělého hlídače
- Při správné socializaci skvěle zapadne do rodiny
- Miluje psí sporty a aktivity
Proč si belgického ovčáka nepořizovat
- Není vhodný do bytu
- Doslova vyžaduje pohyb
- Při setkání s cizími může být odtažitý až agresivní
Závěr
Belgického ovčáka lze charakterizovat jako vynikajícího atleta, který prakticky vnímá jenom pohyb a ten v jeho životě hraje nesmírně důležitou roli. Z tohoto důvodu se hodí spíše pro aktivní sportovce spíše s volnou pracovní dobou, protože vyžaduje opravdu velké množství času na vybití. Jestliže tento čas nemáte a nedokážete mu věnovat dostatečnou pozornost, raději si vyberte jiné psí plemeno. Znuděný pes umí být totiž neřízenou střelou.
Zdroj: petfinder.com, dogtime.com, purina.com, hillspet.com
Další oblíbené psí plemena