Begonie jsou nenáročné okrasné rostliny, které nesmí chybět v žádné domácnosti. V článku se dozvíte jak pěstovat begonie, oblíbené druhy, péče o ně, zazimování a ochrána před škůdci.
O rostlině begonie
Begonie patří mezi jedny z nejznámějších okrasných rostlin. Jejich výhodou je relativní nenáročnost v kombinaci s krásným vzhledem. Existuje mnoha druhů, které budou zdobit právě vaši zahradu či okno.
Druhy begonií
Mezi begoniemi (lat. Begonia) si to své najde opravdu každý. Některé druhy jsou oblíbené pro své stálezelené listy, jiné pro dlouhotrvající květy. Nabízí se zde opravdu velké množství odrůd rostlin.
Begonie převislá
Begonie převislá je standardně pěstována především v truhlících, hodí se však také na zahrady. Převislá část dorůstá až 50 centimetrů. Na této mohutné rostlině vykvétá velké množství mohutných květů, v nichž se skrývá její pravá krása. Vzhledem k tomu je ideální dopřát jí dostatek hnojiva pro begonie. Ceněny jsou také pro svou schopnost růst na slunci i stinných místech. Péče o ně tak opravdu není složitá, nejvíce ocení severní či východní stranu domu. Žádají si poměrně velké množství vody a dostatečné zavlažování. Převislé begonie jsou nejkrásnější v době koncem léta/začátkem podzimu, kdy většina ostatních letniček je již odkvetlá, a vynikne tak jejich krása, kterou se můžete těšit ještě několik týdnů.
Pokojové begonie
Další skupinou begonií jsou ty pokojové, jejichž hlavním představitelem je druh begonia rex neboli begonie královská. Tyto květiny mají okrasný list, nenajdete tak u nich výrazné květy. Listy však bývají rozmanitě barevné, stříbřité a světlé i tmavé. Důležitou zásadou je pro tento druh rostlin dostatek rozptýleného světla, aby se mohly ukázat v celé své kráse. Na tmavém místě se na listech zajímavé kresby tolik neukáží a listy budou mít spíše zelenou barvu.
Mezi další oblíbené druhy patří:
- Begonia maculata – Poznáte ji díky bílým bodečkám na listech
- Begonia elatior
- Begonia semperflorens
Begonie voskovky
Populárním druhem jsou také takzvané voskovky, které se hodí například do parků či velkých záhonů. Do truhlíků či misek pak lze pořídit menší zástupce této skupiny. Výhodou těchto květin je jejich vysoká odolnost vůči slunci a suchu. Doba květu je přes celé léto až do prvních mrazíků, které je však většinou velmi poškodí. Ze všech druhů begonií jsou voskovky nejméně náročné na pěstování, mají pestré barvy květů i listů, nabízí se tak obrovské množství možností a barevných kombinací. Před výsadbou ven je důležité, aby rostliny byly otužilé, výsadba zpravidla probíhá v druhé polovině května. Neotuženým rostlinám ublíží slunce a spálí jejich listy.
Jak pěstovat begonie?
Jak již bylo zmíněno, begonie jsou nenáročnými rostlinami, co se požadavků na vhodné pěstování týče. I přesto byste však neměli opomenout pár důležitých zásad.
- Tyto rostliny jsou tzv. vápnostřežné, což znamená, že přítomnost vápníku v substrátu nesnášejí dobře a pro sázení je tak vhodné použít substráty pro vřesovištní rostliny, lze si ho připravit také smícháním dvou dílů rašeliny v poměru s jedním dílem písku.
- Obsahu vápníků byste se měli samozřejmě vyhnout také u hnojiv. Je důležité udržovat substrát dostatečně vlhký.
- K zalévání je ideální používat odstátou vodu, abyste se vyhnuli obsahu chlóru. Hlízy se vysazují do mírných dolíků ve vzdálenosti zhruba 10 až 15 centimetrů.
- Begonie lze množit semeny, což však není nejjednodušší možností a často se proto raději využívá řízkování. Hlíznaté begonie můžete rozmnožovat také dělením hlíz, v takovém případě je podstatné, aby obě části hlízy měly výhonky a kořeny.
Kdy sázet hlízy begonií?
Hlízy begonie se sázejí v průběhu února a března, vhodné je světlé stanoviště s teplotou kolem 20 °C.
Péče o begonie
- Po zasazení begonie by měl lehce vyčnívat vrcholek hlízy nad úroveň půdy. Po dvou týdnech lze rostlinku přesunout na světlo, jakmile se objeví první 3-4 listy, rostliny jsou připravené a je vhodný čas pro výsadbu na konečné stanoviště. Zde byste měli nechat prostor mezi hlízami kolem 25 centimetrů, záleží však na odrůdě.
- Při pěstování v truhlíku není tak nutná potřeba speciálního substrátu. Begonie špatně snášejí průvan a náhlé změny počasí, nevýhodou je také snadno se lámající stonek, je proto třeba s rozmyslem vybírat vhodné stanoviště, kde vám květiny budou dobře prospívat.
- Pro prevenci chorob a umožnění dalšího vývinu rostliny je důležité pravidelně odstraňovat odkvetlé a zvadlé části. Hlízy je vhodné na zimu, před příchodem prvních mrazů, vyjmout a uskladnit do rašeliny, případně jednotlivě zabalit do novinového papíru a umístit na místo s teplotou do 15 °C, nižší teploty jsou vhodnější.
Doporučujeme: Vajgélie
Pěstování begonie v truhlíku
Pěstování begonií v bytě není o mnoho složitější než je mít na zahradním záhonu. Je však důležité dbát na specifické požadavky pokojových odrůd begonií a přizpůsobit se jim. Velmi důležitým parametrem v pěstování ve vnitřním prostředí je správná velikost květináče. Myslete na dostatečný prostor pro rostlinu, aby se mohla komfortně rozrůstat a nebyla utlačována. Zpočátku samozřejmě stačí menší květináč, dokonce je vhodnější, jinak by v přílišném množství substrátu ve zbytečně velkém květináči docházelo k zadržování vody, kvůli které by mohla rostlina uhynout.
Po rozrostení můžete begonii bez problému přesadit do většího. Vzhledem k tomu, že je květina závislá na množství světla, které na ni bude skrz okno dopadat, vyberte dostatečně prosvětlené místo, aby mohla begonie růst v plné kráse. Nevystavujte ji však přímým slunečním paprskům na jižní straně, ty už jsou zdrojem přílišného tepla.
Kdy uklidit begonie?
U hlíznatých begonií se zpravidla po odkvětu na zimní období hlízy vyndávají z půdy a uskladňují se, aby ve vhodných podmínkách přečkaly nepřívětivou zimu. Jestliže máte rostlinu pouze po dobu květu, pak není nutné ji přesazovat. Chcete v pěstování begonie pokračovat? Pak je po odkvětu přesaďte do vhodnějšího květináče či truhlíku a seřízněte ji zhruba o dvě třetiny, aby rostla keřovitě.
Přezimování begonie
I když zima pomalu odchází, je nutno vědět, jak se o begonie chovat celoročně. Ještě než tedy přijde další zima a vy přistoupíte k vyjmutí hlíz z půdy, rostlinu správně připravte, aby mohla v dalším roce znovu krásně kvést. Přezimování begonií zvládne i zahradník začátečník. Nejvíce rostlinám prospěje, když je během září a října přihnojíte. Díky tomu načerpají dostatečné množství živin, které je nezbytné v době růstu, tedy právě v období časného podzimu. Pokud je počasí příznivé, pak je nechte venku klidně do konce října.
V případě, že přijdou lehké mrazíky (do -2 °C), rostlině přemrznutí nijak zvlášť neublíží, je pak již ovšem čas na zazimování. Jestliže chcete pro jistotu begonie zazimovat ještě před příchodem mrazů, pak během října omezte zálivku a přeneste domů tak, aby květiny postupně zavadaly a zatáhly. Pokud prošly mrazíkem, rychleji zatáhnou a nadzemní části tak snadno odstraníte opatrným vylomením.
Lidé také čtou: Tulipány a jejich pěstování
Během pár dnů je vhodné vyjmout i hlízy, které nechte lehce oschnout, aby se dobře čistili a kořeny nechte. Hlízy pečlivě prohlédněte, jestliže objevíte podezřelé skvrny, poškození či škůdce, oddělte je od zdravých kusů. Jestliže máte malý počet hlíz, pak je vhodné jejich zabalení do novinového papíru. V jiném případě hlízám prospěje také bednička vystlaná rašelinou či pilinami, kterou uložíte do temna a chladu. Hlízy pokládejte vegetačním vrcholem vzhůru.
Choroby a škůdci begonií
Jestliže na hlízách objevíte škůdce, ponořte je do speciálního roztoku proti škůdcům, a po oschnutí je normálně skladujte jako nenapadený kus. Pokud hlízu napadla nějaká choroba, pak uděláte nejlépe, pokud ji vůbec skladovat nebudete. Jestliže se však jedná o druh, o který nechcete přijít, pak můžete odkrojit napadenou část, aby zůstalo alespoň jedno nepoškozené očko. Řez poté nechte řádně zatáhnout, aby se nestal další vstupní bránou infekce.
Dalšími vlivy, které mohou vašim begoniím škodit, je například příliš chladní prostředí, což se projevuje opadáváním listů. Řešení je zde jednoduché, stačí rostlinu přendat na teplejší místo, ideální teplota se pohybuje kolem 18-25 °C. Jestliže se listy svinují a usychají, pak je rostlina na příliš teplém místě. Jestliže na begonii objevíte bílé skvrny, byla napadena padlím. Řešením zde je postříkání fungicidem a vybrání suššího a vzdušnějšího místa. V případě, že objevíte šedohnědé skvrny, pak je to pravděpodobně plíseň, opět pomohou fungicidy.
Doporučujeme: Jak pěstovat orchidej
Ať už jste začínající zahrádkář či vášnivý sběratel květin, begonie se vám jistě zavděčí. Různé druhy a barvy lze perfektně kombinovat mezi sebou či dokonce s jinými druhy rostlin s podobnými nároky na pěstování.
Zdroj: gardenersworld.com