Léto je u mnohých z nás spojené především s koupáním se ve vlastním bazénu. Není se čemu divit. Komfort, který si takto můžeme dopřát, stojí za to. Bazén ale také představuje poměrně velkou starost. Vždyť bez pravidelné údržby se není možné obejít. Sáhněte po bazénovém vysavači
Voda by prakticky za několik dní v bazénu zezelenala a koupat by se určitě nedalo. Co se týká pravidelných údržbářských prací, je zapotřebí především řešit bazénovou chemii a čistění samotného dna i stěn. My se v následujících řádcích zaměříme na volbu bazénového vysavače. Bez něj totiž provozování jakéhokoli domácího zahradního bazénu pozbývá smyslu. Obyčejnou síťkou se totiž nečistot nezbavíte. Jaké alternativy se tedy nabízejí a do kterého typu bazénu se hodí?
Na malý bazén stačí ruční vysavač
Jednoznačně. Pokud máte doma menší bazén třeba s nafukovacím límcem nebo variantu plechovou, která je vybavená fólií, bohatě vám klasický ruční vysavač postačí. U těch nejmenších bazénů stačí obyčejný malý ruční vysavač, na který se napojí hadice. Na základě podtlaku jdou pak nečistoty přímo ze dna bazénu do síťky upevněné na vysavači. Tato síťka se pak velmi jednoduše odstraní a vymyje. Pokud už ale máte větší bazén, jehož průměr přesahuje cca 3,66 m, pak byste měli vsadit na ruční vysavač, který se napojuje přímo do filtrace. Přes tu se pak vysává a nečistoty zachycuje písek uvnitř filtračního zařízení. U znečištěných bazénů je pak umožněno přímo vysávání nečistot mimo bazén. Jen se nastaví filtrace, aby přes ni nepořádek nešel. Moderní vysavače již zpravidla disponují teleskopickou tyčí, takže jejich ovládání není nijak složité. Počítat byste ale měli s tím, že minimálně několik desítek minut vám vysávání bazénu zcela jistě zabere. Jinak nelze počítat s tím, že veškeré nečistoty stoprocentně odstraníte.
Membránové vysavače do bazénu
Označovány jsou také jako poloautomatické. Napojují se také na filtraci od bazénu a voda s nečistotami proudí také skrze písek, v němž se různé zbytky zachytávají. Tyto vysavače jsou z hlediska obsluhy poněkud komfortnější. Prostě se tak nenadřete jako s klasickými ručními zařízeními. Pořídit je možné tyto vysavače již za několik tisíc korun. Počítat byste ale měli s tím, že je občas pohyb konkrétního vysavače poněkud náhodný. Bez problémů si podobně jako některé automaty poradí i se schůdky a stěnami. Mnohdy to zvládají brilantně stejně jako vysavač dolphin e10. Jestliže ale nechcete dočišťovat některá místa v bazénu vyloženě ručně, volte spíše automatický model.
Automatické bazénové vysavače pro maximální možný komfort
U automatických bazénových vysavačů se už setkáváme s vysokým komfortem. Bazén je po určité době úplně čistý. Jakákoli zákoutí, schůdky a stěny zvládne některý ze značkových modelů vysavačů bez jakýchkoli potíží. Spolehlivé jsou třeba vysavače dolphin e20. Velkou výhodou je bezesporu fakt, že si vysavač budete moci přímo nastavit tak, jak potřebujete. Vůbec nic složitého. Nastavení délky úklidu, intenzity čištění a startu je doslova hračkou. Bezkontaktní motor a filtrační vak zajistí, že bude přístroj fungovat zcela samostatně. Jinak není problém vysavač přímo navést i na konkrétní místo pomocí dálkového ovladače. Když se vám zkrátka nebude někde něco zdát, není problém nechat danou část bazénu vyčistit. Nasměrujete si jej tak, jak budete chtít. Mnohdy si dokonce mohou s dálkovým ovládáním pohrát za dozoru dospělého i děti. Počítat byste měli také s vyšší cenou. Kupujete si ale maximální pohodlí se vším všudy. Výkon konkrétních přístrojů je skutečně vysoký a účinnost samozřejmě také.
Důležitá je i frekvence bazénového vysávání
Někdo vysává bazén přímo v pravidelných intervalech. Mnohdy se ale spíše vyplatí vysávat hlavně tehdy, když už je na dně bazénu hodně nečistot, se kterými je třeba si poradit. Tradičně se volí frekvence jednou za 14 dní. Vysávat můžete prakticky kdykoli, kdy to uznáte za vhodné. Někdo pouští automatický vysavač přes noc. Klasické modely a poloautomaty se spíše používají přes den, aby člověk viděl, jak jsou nečistoty postupně odstraňovány pryč z bazénu. Tak jako tak byste se ale určitě neměli spoléhat pouze na vysavač jako takový. Vše musí být doplněno ještě o správné používání bazénové chemie. Velmi důležitý je především vločkovač. Právě ten se podílí na dokonalém shlukování nečistot do větších celků. Ty se následně bez problémů vysávají a dostávají mimo bazén. Praktické vysavače do bazénu jsou ovšem schopné bez potíží vysávat i minimální smítka a nečistoty.