Technika & zařízení

Venkovní bazén: Víte, jak se o něj správně postarat a připravit ho na letní sezónu?

Letní měsíce slibují dlouhé teplé dny, které je nejlepší strávit u vody. Pokud máte doma bazén, nastává ideální doba na jeho přípravu na hlavní letní sezónu. Čím začít, jaké kroky nevynechat a proč bazén pravidelně čistit?

Zdroj foto: Davizro Photography / Shutterstock.com

Očista bazénu

Nejprve je zapotřebí odstranit z bazénu veškeré nečistoty.

  • Pokud je zanesené dno, vyčistěte ho s pomocí vysavače.
  • Na stěny použijte speciální přípravky na bazény, které naneste s pomocí houbičky a zbavte se všech případných řas a další špíny.
  • Pokud voda v bazénu svým zbarvením připomíná močál, zvolte šokovou terapii chlorem.

Ta spočívá jednoduše v tom, že místo obvyklého doporučovaného množství chloru do vody použijete trojnásobek až šestinásobek. Tím se voda očistí od mikrobů a biologického znečištění.

Úprava obsahu minerálů

Někdy se může voda po provedení chlorového šoku obarvit dohněda či dozelena. Toto zbarvení je způsobeno nadbytečným množstvím některých minerálů a je nutné provést úpravu jejich obsahu ve vodě. K tomu existují speciální přípravky, které nasají nadbytečné minerály z vody. Po jejich aplikaci bude voda průzračná a zastoupení všech minerálů bude předpisové.

Měření hladiny pH

Až bude barva vody v bazénu průhledná, změřte kontrolně pH vody a množství chloru. Obě měření se doporučují provádět přibližně týden po provedení chlorového šoku. Hodnota pH vody je 7, voda v bazénu by se tedy měla pohybovat v jejím rozmezí. Pokud by ale překročila hranici 7,8 mohlo by začít docházet k sedimentaci. A naopak, hodnota pH pod 7 by mohla vést ke korozi kovových částí a podráždění kůže a očí.

Filtrace a údržba filtračního zařízení

Jakmile budou hodnoty pH odpovídat požadavkům, vrhněte se na kontrolu a údržbu filtračního zařízení. U této položky si dejte načas, neboť správně nastavená a fungující filtrace vám ulehčí práci během letní sezony a ušetříte díky ní za případné chemické prostředky.

Zdroj foto: Bignai / Shutterstock.com

Pravidelná údržba bazénu

Po důkladném chemickém ošetření a srovnání hodnoty minerálů a pH vody bude váš bazén připravený na novou sezónu. I přesto, že voda prošla pečlivým a účinným ošetřením, je důležité věnovat jí péči během celého léta. To zahrnuje pravidelné čištění bazénové vody a zbavování ji nečistot, bakterií a dalších věcí, které mohou být vedlejšími a nechtěnými účinky některých chemických produktů.

Pokud se budete o bazén pečlivě starat, před každým koupáním pomocí síťky zbavovat vodu hmyzu, listí a dalších drobných nečistot, pravidelně měřit hodnotu pH vody a popřípadě ji upravovat s pomocí speciálních přípravků, budete si moci následně užívat koupání v čisté vodě bez řas a bakterií po celé léto.

Přejeme vám příjemné léto strávené u bazénu a spoustu slunečních teplých dní ideálních na koupání. Ale nezapomínejte na pravidelnou údržbu!

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)