Před Sametovou revolucí jste ho našli snad v každé domácnosti, kterou zdobil. Pak jeho obliba poněkud pohasla, aby se opět objevil na výsluní. Řeč je o pokojovém chřestu, kterému se také říká asparágus.
Existuje v mnoha druzích, z nichž některé se využívají jako chutná zelenina. Díky krásně syté zeleni tato rostlina osvěží místnost. Jak na její pěstování?
Co je asparágus?
Asparágus (lat. Asparagus) je nenáročná rostlina, jíž se bude v domácnosti docela dobře dařit i při menší péči. Určitě jste si již někdy v květinářství všimli, že se do květinové vazby asparágus běžně používá. Je vytrvalou bylinou s velmi redukovanými listy. Ty vyrůstají ve svazečcích a mají tvar úzké čárky. Květy bývají jednotlivé, v hroznech nebo okolících.
Plodem pak je dužnatá bobule červené barvy. Na zahradě může vyrůst i do poměrně velkých rozměrů. S tím je nutné počítat při výsadbě, aby měla okolo sebe dostatek místa. Ale i v bytě udělá parádu.
Druhy asparágusu
V zahradnictví najdete několik druhů asparágu, jež ale spojují stejné nároky na pěstování:
- Chřest, neboli asparágus hustokvětý (lat. Asparagus densiflorus) – má dlouhé výhony a výrazné čárkovité listy.
- Asparagus setaceus – jeho výhony jsou velmi tenké. Vyžaduje zvýšenou vzdušnou vlhkost, má rád pravidelné rosení.
- Asparagus falcatus – vytváří velké množství velkých výhonů, potřebuje hodně prostoru okolo sebe. Hodí se proto do zimních zahrad nebo hal a větších bytů. Líbí se mu rosení.
- Asparagus lékařský (Asparagus officinalis) – tento druh asparágu můžeme pěstovat venku na záhoně jako lahůdkovou zeleninu – chřest. Tu ostatně znali už staří Řekové a Římané, jež si z ní připravovali chutné pokrmy. Chřest není příliš kalorický a pomáhá při léčbě onemocnění močových cest nebo močových kamenů.
Péče o asparágus
Máte-li doma běžně teplotu vyšší než 24 °C, raději si pořiďte jinou pokojovou rostlinu.
Asparágus má totiž rád chlad a dařit se mu bude při teplotě maximálně 20 °C. Horko přímo nesnáší, na přímém slunečním světle mu žloutnou listy. Bude se mu proto líbit tam, kde je světlo, ale zároveň kam sluneční paprsky nesvítí přímo.
Neznamená to však, že by byl asparágus mrazuvzdorný. I když ho v létě letníte venku, na zimu je nutné ho vždy schovat domů, aby nezmrzl.
Asparágus pěstování
Domovem této poměrně atraktivní rostliny je Jižní Amerika. Rod zahrnuje na tři sta druhů. Ke svému zdárnému růstu potřebuje mít stálou teplotu do 20 °C v létě a v zimě si vystačí se 17 °C. Vydrží však i teplotu, která klesne na 10 °C.
Substrát by měl být středně těžký s vyšším podílem jílu. Výborná je ovšem i směs písku a listovky nebo drnovky.
Asparágus je náročný na zálivku, kterou byste mu měli dopřát každý druhý den od jara do podzimu. Zemina, v níž roste, by v létě neměla nikdy vyschnout. V zimě naopak zálivku omezíme a vždy počkáme, až substrát trochu oschne.
Hnojíme ho univerzálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny jednou za 14 dní. Při přesazování nebo při výsadbě dopřejeme rostlině i dobře vyzrálý hnůj.
Jak přesadit asparágus
S přesazováním asparágu si můžete dát na čas. Není třeba někam spěchat. Rostlinu stačí přesadit až v moment, kdy je jí květináč opravdu malý. Může to být jednou za tři – čtyři roky.
- Opatrně ji vyjmeme z nádoby a kořenový bal rozdělíme.
- Přitom je nutné dbát na to, abyste hlízovité konce kořenů co nejméně poškodili.
- Podle toho, kolik mateřský asparágus vytvořil oddenků, tolik budete mít dceřiných rostlinek.
- Ty během růstu pravidelně přihnojujte, abyste podpořili jejich dobrý vzrůst.
Pěstování této pokojové rostliny se není třeba obávat a klidně se do něho může pustit i začátečník. Jak je patrné, při dodržení základních pravidel se asparágus odmění dlouhověkostí.
Tipy na další pokojové rostliny