Netradiční zeleninou, která ale dobývá i českou kuchyni, jsou artyčoky. Domovinou je jim oblast Středozemí, kde se pěstují pro nedozrálé úbory. Ty se potom zpracovávají jako chutná potravina. Jak nejlépe artyčoky upravit?
Více o artyčoku
Když se na artyčok podíváte, asi vám bude připadat jako bodlák. Jedná se asi o metr vysokou víceletou bylinu, jež nachází uplatnění v kuchyni i pro své léčivé účinky.
Účinky artyčoku
Je výborná zejména na podporu činnosti jater a žlučníku. Pomáhá vylučovat z těla škodlivé látky, snižuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje usazování cholesterolu v cévách.
Artyčok je tedy veskrze zdravou potravinou. Kdo by si kdy pomyslel, že pod tvrdou slupkou se nalézá tak chutná zelenina. Rozhodně stojí za to si z ní připravit chutný pokrm, i když to dá určitou práci. Pro milovníky těstovin a bezmasých jídel máme návod, jak si jedno takové uvařit.
Těstoviny s artyčoky a rajčaty
Ingredience
- 5 kousků artyčoků
- 5 kousků rajčat
- těstoviny (spirály, kolínka, penne, farfalle, rigatoni či fusili)
- česnek
- sůl
- rostlinný olej
- voda s citronovou šťávou
Postup přípravy
- Nejvíce práce budete mít s přípravou artyčoků, které se zatím nacházejí schované pod tvrdou slupkou z listů. Je třeba se jich zbavit stejně jako mladých lístků a chmýří. Takto byste měli získat měkkou a jedlou část artyčoku.
- Rajčata opláchnete, oloupete a nakrájíte nadrobno.
- Na pánvi rozehřejete olej, vložíte nakrájená rajčata a připravené artyčoky, dochutíte česnekem a podlijete vodou.
- Takto budete směs dusit asi 25 minut.
- Mezitím podle návodu připravíte těstoviny, které po uvaření přidáte ke směsi rajčat a artyčoků.
- Dle chuti osolíte a můžete podávat.
Artyčoky lze však dávat i jako přísadu na pizzu, nebo kombinovat s drůbežím masem.