Hlavní město Nizozemska Amsterdam- krásné, historické město plné protikladů. Město voňavých tulipánů, dřeváků, vyhlášených sýrů, třpytivých diamantů, domečků na vodě i romantických zákoutí.
Je to také i místo svobodomyslných názorů, otevřenosti a nevídané volnosti. Vítejte v Amsterdamu!
O měste Amsterdam
V Amsterdamu žije bezmála 900 000 obyvatel. Jde o největší město Nizozemí, i když vláda ani královská rodina v něm nesídlí. Rozloha Amsterdamu (219 km²) je asi poloviční od Prahy, ale co se týká hustoty obyvatelstva, tak ta je téměř o polovinu vyšší než v našem hlavním městě. Úředním jazykem je holandština, ale téměř všichni zde mluví anglicky.
Přeprava po měste
Ideální a taky nejpoužívanější dopravním prostředkem po městě je jízdní kolo. Kola jsou tu prostě úplně všude. Pokud nemáte vlastní, půjčovnu kol objevíte na každém roku. Ceny za půjčení kol jsou přijatelné, navíc přívětiví obchodníci vám rádi poskytnou i slevu, zvláště, je-li třeba zrovna venku nevlídné počasí.
Všude jsou značené cyklostezky a kolo má tady absolutní přednost. Prý jich městem jezdí přes půl milionu. Mají svá vyhrazená parkoviště, jen jich je tolik, a všechna si podobná jako vejce vejci, že pokud si dobře nezapamatujete, kde jste kolo nechali, už ho nejspíš nikdy nenajdete. Nejste-li příznivci kol, můžete využít třeba městskou dopravu. Jezdí tady vlaky, autobusy či tramvaje. Centrum města zvládnete projít i pěšky. Co musíte vidět v Amsterdamu?
Průvodce – památky a zajímavostiv Amsterdamu
O místech, která stojí za prohlídku, bychom mohli popsat stohy papírů. Jen muzeí najdete ve městě přes 40, a téměř všechna stojí za zhlédnutí. Další zajímavosti Amsterdamu jsou vyhlášené brusírny diamantů, plovoucí květinový trh, největší fotbalový stadion Ajax Amsterdam pro 51 000 diváků, nový kostel, kde proběhla korunovace krále, dům židovské dívky Anny Frankové…… a mnoho a mnoho dalšího. Co vidět v Amsterdamu?
Amsterdamské kanály
Nejznámější, a taky turisticky nejatraktivnější, je síť vodních kanálů, kterými je město doslova protkáno. Přes 100 kilometrů kanálů spojuje 1300 mostů. Jen málokdo si nechá ujít možnost romantické plavby loďkou mezi barevnými domky stojícími na mohutných pilířích. Bez této projížďky jako by člověk v Amsterdamu ani nebyl.
Náměstí Dam
Dominanta města, nejstarší náměstí v Amsterdamu a na něm stojící, 22 metrů vysoký, památník obětem 2. světové války. A taky Královský palác, v němž sice nizozemský král nežije, ale často jej využívá k návštěvám a úředním jednáním.
Náměstí Waterlooplein
Na tomto náměstí se denně, kromě neděle, pořádá největší bleší trh ve městě. Z vlastní zkušenosti doporučuji jej navštívit. Cokoliv sháníte, tady seženete. Úplně nejvíce jsou tu zastoupeny suvenýry z Amsterdamu, jehož motiv najdete doslova na všem. Obchodníci jsou milí, přívětiví, ochotní si s vámi povídat celé hodiny. O cenách ale příliš nesmlouvají. Kromě všelijaké veteše tu najdete i stánky s občerstvením, kde, k mému velkému překvapení, nestály kilometrové fronty, jako jsme zvyklí u nás. Tento trh je pár minut tramvají z centra města a určitě stojí za to jej navštívit.
Náměstí Rembrandtplein
Náměstí plné restaurací, kaváren, hotelů a taky oblíbené centrum nočního života. Tady se snoubí historie se současností. Součástí náměstí je park s památnou sochou malíře Rembranta. Park se za tmy mění v místo randění. Poblíž náměstí najdete skvělé noční kluby, ale taky dealery diamantů a obchodníky se suvenýry. Náměstím se často line živá holandská hudba, která vyhrává v jedné z tradičních místních hospod.
Burza van Berlage
Velkolepá stavba z červených cihel stojící přímo v centru metropole. Patří mezi 1000 architektonicky nejvýznamnějších budov 20. století. Vevnitř jsou 3 multifunkční haly, kde se pořádají kongresy, konference, ale i svatební obřady. Kolem je plno obchůdků, kanceláří a úřadů. Pokud vyjdete z budovy ven, stojíte přímo na jedné z nejrušnějších ulic města.
Kostel Oude Kerk
Nedaleko náměstí Dam se nachází nejstarší kostel celého království, který se nazývá Oude Kerk – starý kostel. Původně dřevěný kostelík, dnes obrovská duchovní stavba.
Malebné nádvoří Begijnhof
Pokud tuto památku v Amsterdamu navštívíte, budete stát na přenádherném historickém nádvoří ze 17. století, které kdysi sloužilo ženám – „bekyním“. Tyto ženy žily podobným stylem jako jeptišky, jen neskládaly řeholní sliby. Bydlení tu měly zdarma, a za to se staraly o nemocné a staré lidi. Posvátná atmosféra tohoto náměstí je tady pořád cítit. Rovněž toto nádvoří doporučuji navštívit, a zastavit se u domu číslo 34, což je nejstarší dochovaná dřevěná stavba země. Stojí tu už od roku 1425.
Magere Brug
Nejslavnější most celého města. Říká se mu také „Hubený“, a jde o zvedací most, který byl postaven roku 1670.
Jordaan
Kdysi zázemí místních dělníků, dnes jedna z nejprestižnějších čtvrtí. Přestavěné továrny patří nyní studentům, bohatým podnikatelům a umělcům, kteří zde mají své galerie. Pokud sháníte ubytování v centru města, můžete využít právě této lokality, která je necelých 15 minut chůze od náměstí Dam. Cena za pokoj se zde pohybuje od 5 do 7 tisíci korunami.
Kam v Amsterdamu s dětmi?
Co navštívit v amsterdamu s dětmi? Máme pro vás několik tipů, které určitě vyzkoušejte.
Vondelpark
Několik desítek metrů od náměstí Leidseplein se nachází park, který ročně navštíví přes 10 milionů lidí. Veřejný městský park, jenž se rozkládá na 47 ha. Je zde plno travnatých ploch i rybníčků jako oáza klidu, relaxace a odpočinku.
TunFun Speelpark
Jedno z největších krytých center dětské zábavy. Desítky průlezek, houpaček, skluzavek, trampolín, pro malé i větší dítka a samozřejmě nezbytná občerstvení pro děti i dospělé.
Westernpark
Rozlehlý park s místem pro aktivitu i odpočinek. Na ploše 1,5 ha hledá vyžití tisíce lidí denně. Najdete tu cyklostezky, koncertní pódia i halu, ve které se, kromě jiného, nachází i televizní studio.
Artist ZOO
Komplex 4 zařízení, v němž objevíte nejstarší ZOO v Nizozemsku, botanickou zahradu, planetárium, geologické a zoologické muzeum. Uvidíte stovky druhů zvířat, stoleté stromy, zažijete výlet vesmírem, a to vše za vstupné pro dospělé a děti od 10 let, které činí asi 550 Kč (22 euro) za osobu.
Doprava do Amsterdamu
Amsterdam je od Prahy vzdálený vzdušnou čarou asi 720 km. Člověk má několik možností, jak se sem z ČR dostat.
Cesta autem
Jde o nejpohodlnější způsob dopravy (s výjimkou řidiče). Cesta vede po německých a nizozemských dálnicích, které bývají někdy dost přetížené. Je dobré nastudovat si předem trasu, obrnit se pevnými nervy, a když vyrazíte na cestu brzy ráno, bude-li vám štěstí přát, v poledne můžete být na místě.
Letenky Amsterdam
Je to nejrychlejší způsob přepravy. Z Prahy-Ruzyně létá pravidelná linka do Amsterdamu. Letenka Praha Amsterdam začínají na ceně někde kolem 2000 Kč a víc. Lze využít i odlety z Vídně, Berlína, Mnichova, jejichž cena je zhruba od 2250 Kč. Doba letu tam je asi 100 minut.
Autobusem
Autobusovou dopravu zajišťují čeští autodopravci. Pravidelná linka odjíždí z Prahy nebo Brna a vede přímo do Amsterdamu. Doporučit můžeme Eurolines nebo Student Agency a ceny jízdenek tam i zpět jsou od 1700 Kč do 3000 Kč. Cesta trvá přibližně 14 hodin.
Vlakem
Cesta vlakem by měla být kompromis mezi nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem dopravy. Podle mého zjištění vlakové spojení mezi ČR a Amsterdamem není. Museli byste autobusem do Berlína a z Berlína vlakem do Amsterdamu.
Ubytování v Amsterdamu
Kde se ubytovat, je velmi individuální věc. Záleží na typu ubytovacího zařízení i na jeho lokalitě. Amsterdam patří k dražším městům v Evropě. Globálně se dá říct, že ceny za ubytování začínají na 1200 Kč za noc. Za tuto cenu nečekejte luxus, dokonce ani soukromí. Je to nejlevnější typ ubytování, kdy si platíte jedno lůžko ve vícelůžkovém pokoji. Jde tedy jen o přespání a rychle pryč. Klasické hotelové pokoje stojí kolem dvou tisíc a komfortní přes 5000 Kč na den. Oblíbeným řešením bývá i ubytování v soukromí, kde se ceny pohybují od 2000 Kč výše.
Nizozemská kuchyně
Ve srovnání s českou kuchyní, není ta nizozemská nikterak výjimečná. Možná budete mít chuť zajít do některé z restaurací, kde jídla začínají na ceně tak 15-20 euro, anebo nebudete chtít utrácet, a nakoupíte si v některém ze supermarketů. Co bych ale doporučovala ochutnat, jsou hranolky z místních stánků. Nestojí mnoho a ucítíte opravdovou chuť brambor, nikoliv přepáleného tuku. Jaké jídlo v Amsterdamu ochutnat?
Pravděpodobně se při toulkách Amsterdamem setkáte s názvy jídel, která vám budou cizí, ale vězte, že jsou to místní lahůdky. Zkuste ochutnat, třeba budete mile překvapeni:
- Broodje haring – jedna z nejtypičtějších lahůdek. Jde v podstatě o syrového sledě v housce, s jemně krájenou cibulkou a kyselými okurkami. Myslím, že stojí za ochutnání, pokud vám zrovna ryby nejsou proti mysli.
- Kroketten – smažené masové kuličky podávané v housce. Mohou být kuřecí, telecí, hovězí, ale taky sýrové či zeleninové. Je to tradiční jídlo, na kterém si určitě pochutnáte.
- Patatjes či frietjes – již zmiňované hranolky, nejčastěji podávané s majonézou, ale projevíte-li přání, nabídnou vám i jiné zálivky.
- Poffertjes – toto doporučuji vřele! Delikatesa! Sladké malé palačinky s cukrem a máslem. Voní tak, že prostě odolat nemůžete…. a uděláte jen dobře.
- Stroopwaffels – oplatky, které se skládají ze dvou placatých koleček z vaflového těsta, spojených sladkým sirupem. Zakoupíte v klasických obchodech.
- Appelgebak – tradiční jablkový koláč s rozinkami, skořicí a šlehačkou.
- Pivo – a nakonec něco pro pány. Nizozemské pivo je Heineken, Grolsch, Bavaria nebo La Trappe, a když už jste v zemi, kde se vaří, ochutnejte. Aspoň se vám znovu potvrdí, že Plzeň je prostě Plzeň.
A jsme na konci naší procházky Amsterdamem. Pokud máte možnost, určitě si tam zajeďte. Město je to krásné, i když na naše poměry dost cudné. Zapomeňte na předsudky a vychutnejte si jeho výjimečnou atmosféru, nebudete litovat.
Tak šťastnou cestu!