BydleníPokojové rostlinyRostliny a květiny

Aloe vera: Jaké má účinky a jak na pěstování pokojovky

Mezi oblíbené pokojové rostliny patří aloe vera. Je to zejména proto, že se jedná o sukulent, který není příliš náročný na péči. Takže se hodí i do bytu, jehož majitelé často cestují a na květiny nemají tolik času.

Kromě to je aloe také významnou léčivkou, takže není vůbec na škodu ji mít doma trvale k dispozici. Jaké jsou její nároky na pěstování?

aloe vera pěstování
Zdroj foto: noomsitiracht / Shutterstock.com

Význam aloe vera

Léčivé účinky rostliny Aloe vera jsou známé už šest tisíc let, kdy s její pomocí léčili staří Egypťané. Aloe vera ovšem byla využívána také v tradiční arabské, čínské a indické medicíně a dostala se na výsluní i v medicíně západní. V Evropě se ve středověku používala ve Španělsku, Itálii a Portugalsku a postupně se dostala do ostatních států. 

Druhy Aloe

Existuje mnoho druhov Aloe. Nejznámější druhy:

  • Aloe pravá (lat. Aloe vera)
  • Aloe aristata
  • Aloe nízká (lat. Aloe humilis)
  • Aloe stromovitá (lat. Aloe arborescens)

Co obsahuje Aloe vera?

K léčení se využívá jednak chladivý gel z čerstvých listů a pak také latex, který se získává z vodivých pletiv v listu. Bezbarvý gel je vynikajícím prostředkem na popáleniny a drobnější poranění nebo odřeniny. Průmyslově se také konzervuje. Naproti tomu latex neboli šťáva z aloe vera se používá vnitřně jako velmi účinné projímadlo. Latex se většinou suší a prodává v podobě tmavé pryskyřičné látky.

V současné době se aloe vera pěstuje zejména v subtropických a tropických oblastech na plantážích a využívá se komerčním způsobem pro výrobu potravinových a lékařských doplňků a kosmetických přípravků – šamponů, sprchových gelů, pleťových krémů. Aloe vera neboli pravá obsahuje:

  • aminokyseliny,
  • polysacharidy,
  • steroly,
  • enzymy,
  • minerální látky – sodík, draslík, chlor, mangan, hořčík, vápník, měď, chrom, železo, selen, fosfor
  • vitamíny – B1, B2, B6, C, cholin, kyselina listová, betakaroten,
  • antioxidanty.

Účinky Aloe vera

Vedle toho, že napomáhá trávení, umí zlepšit imunitní systém a hojit záněty. Zároveň funguje i jako prevence před některými nádorovými nemocemi. Rozhodně se oplatí ji pěstovat doma jako užitečnou pokojovou rostlinu. Nejenže vytvoří v bytě příjemnou atmosféru svou přítomností, ale zároveň je kdykoliv k dispozici jako léčivo.

Aloe vera
Zdroj foto: hipjang / Shutterstock.com

Pěstování Aloe vera

Má ráda teplo, slunce, světlo. Aloe vera se bude dařit na parapetu okna na jižní straně bytu, kde na ní bude svítit alespoň osm až deset hodin slunečního svitu denně. Jestliže začnete pozorovat, že rostlině se barví listy do hněda, dopřejte jí změnu stanoviště a dejte ji raději na méně prosluněné místo.

Sukulentní aloe vera je teplomilná, ale docela dobře snáší i teploty, které klesají pod bod mrazu. Nevadí ji, když je minus čtyři stupně Celsia, takže ji klidně můžete letnit třeba na terase až do podzimu. 

Kvalitní substrát pro Aloe vera

Je sice nenáročnou pokojovou rostlinou, ale na kvalitní propustný substrát si potrpí. Ideální je směs písku a rašeliny nebo lehká hlinitá půda smíchaná s hrubozrnný pískem. Neměl by chybět ani dobrý uleželý zahradní kompost. Současně s ním je třeba do nádoby, v níž aloe vera budete pěstovat, dát drenáž v podobě několika kamenů.

Můžete si ji vypěstovat ze semen, ale asi jednodušší volbou bude koupě sazeničky Aloe v květinářství.

Jak často zalévat a hnojit aloe vera?

Zálévání této pokojovky je třeba přizpůsobit ročnímu období. Zatímco v létě vyžaduje vydatnou zálivku s tím, že je vždy třeba počkat, až substrát vyschne, v zimě bude vděčná za zálivku jednou za čtrnáct dní. To, že rostlina potřebuje vodu, poznáte snadno. Listy se kroutí a jsou ztenčené. Pozor bychom si rozhodně měli dát na přelití, mohlo by dojít k uhnívání kořenů.

aloe vera v květináči
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

V letním čase je vhodné jednou za dva až tři týdny přidat do zálivky minerální hnojivo, které by mělo mít vyšší obsah draslíku. V zimě aloe vera nehnojíme.

Na jaře se pak vyměňuje vrchní část zeminy. Přesazovat rostlinu není třeba.

Množení Aloe Vera řízkováním

Když je léto, můžeme si připravit řízky z minimálně dva roky staré aloe vera a z nich si vypěstovat nové rostliny. Řízky nasadíme do dobře propustného písčitého substrátu. Pokud chcete zkusit si vypěstovat rostlinu ze semen, nasaďte je na jaře, když teplota venku dosahuje už 21 stupňů Celsia.

Na péči nenáročná aloe vera je zásobárnou vitamínů, minerálů a ostatních zdraví prospěšných látek. Není na škodu ji mít doma jako hezkou pokojovou rostlinu, která léčí.


Tipy na další pokojové rostliny

Share this post

About the author

Dobrý den. Mé jméno je Jana Fojtíková. Jsem mámou dvou dětí a velký nadšenec do psaní. Tato záliba mě drží už od doby, co jsem se v první třídě naučila vládnout perem a poznávat písmena. Kromě rodiny k mým koníčkům patří historie, procházky přírodou, kynologie, akvaristika a také četba knih, klidně i v elektronické podobě.