Ačokča je méně známá zelenina, se kterou se na zahrádkách zcela běžně nesetkáváme. V článku se dozvíte jak pěstovat ačokču, jaké má léčivé účinky, případně i to, jaké recepty si z ačokči můžete připravit.
Rostlina ačokča
Ačokča (lat. Cyclanthera pedata) se někdy nazývá také korila nebo také paprikookurka. Tento tykvovitý plod pochází z Jižní Ameriky, a ačkoliv svým vzhledem připomíná papriku, chutí je více podobný okurce.
Ačokča a její léčivé účinky
Ačokča konzumovaná zasyrova působí blahodárně na vysoký krevní tlak a snižuje cholesterol. Je vhodná i pro cukrovkáře a používá se při léčbě onemocněních dýchacích cest.
Dá se i dusit a vařit. Proč byste ji i vy měli ve své zahrádce pěstovat? Máme pro vás hned několik důvodů. Plus pár tipů na lahodné recepty, které zkrátka musíte vyzkoušet!
Ačokča pěstování
Pěstování ačokči je velmi snadné a zvládne ho i úplný začátečník.
- Semena se vysévají v druhé polovině května na slunné stanoviště.
- Co se dalších požadavků týče, má ráda kvalitní humózní a propustnou půdu a dostatečnou vláhu.
- Proto ji hlavně přes léto nezapomínejte zalévat, jinak by se mohlo stát, že by vlivem dlouhodobého sucha přestala úplně plodit.
- Rostlina ačokča má drobné žluté až nazelenalé květy.
Skvělá úroda
Pokud jste plody ačokči ochutnali a nemůžete se jich nabažit, zasaďte si několik rostlinek na vaši zahrádku a budete mít obrovskou úrodu od léta do podzimu. Opravdu. Ačokča je totiž až neuvěřitelně plodná. Při správné péči vám budou rostlinky bohatě plodit po celé léto. A výhodou je, že nepotřebují mnoho prostoru, výborně se proto hodí i do městských zahrádek, kde se mohou pnout po stěnách či po tyčích, mnohdy až do výšky pěti metrů.
Odolná rostlina
Pokud nezapomenete rostlinu pravidelně zalévat, je téměř nemožné ji zabít. Dá se pěstovat i bez použití chemických výrobků a hnojiv, a netrpí plísněmi ani žádnými jinými nemocemi. Je zkrátka velmi odolná a vhodná i pro začínající pěstitele. Jestli se bojíte neúspěchu a malé úrody, pořiďte si několik rostlinek ačokči a budete sklízet plody po celé léto.
Ačokča recepty
Jak již bylo zmíněno v úvodu, tvarem připomíná ačokča papriku, ale chutí je mnohem více podobná okurce. Dá se jíst jak v syrovém stavu, tak i po různých úpravách. Vyzkoušejte ačokča recepty, které jsou jednoduché. Nejlepší je její zavařování.
Zavařování ačokčy
Skvělá je například nakládaná v nálevu. Ačokču můžete zavařovat s jinou zeleninou, třeba:
- česnekem,
- cibulí,
- vinnými listy,
- bobkovými listy,
- koprem,
- chilli papričkami.
Plněná ačokča
Výborná je také plněná ačokča, přičemž jako náplň můžete použít prakticky cokoliv: mletým masem počínaje a sýrem konče. Tím ale výčet receptů ačokčy rozhodně nekončí.
Skvěle chutná i zeleninová polévka z ačokči, rajčat, mrkve, brambor a cibule.
Přestože ačokča existuje již mnoho let a pěstovali ji kdysi Inkové, kteří si ji oblíbili pro její léčivé vlastnosti, v Česku je stále poněkud opomíjená. Což je obrovská škoda, protože je chutná a jednoduchá na pěstování. Schválně si ji zkuste sami vypěstovat. Budete překvapeni z úrody i z toho, jak snadné a bezstarostné její pěstování je.
Tipy na další články